Włodek Pawlik powraca z "Tryptykiem Rzymskim". Dziś premiera!

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 15:50
15 maja 2020 roku swoją premierę będzie miał album "Tryptyk Rzymski", w którym pianista jazzowy Włodek Pawlik wraz z aktorem Arturem Żmijewskim oddają hołd św. Janowi Pawłowi II w jubileuszowym roku 100-lecia Jego urodzin. 
Audio
  • Włodek Pawlik powraca z "Tryptykiem Rzymskim" (Muzyczna Jedynka)
Włodek Pawlik
Włodek PawlikFoto: Polskie Radio

Płyta "Tryptyk Rzymski" bezpośrednio nawiązuje  do współpracy Włodka Pawlika przy wykonywaniu tego dzieła z nieżyjącym już Krzysztofem Kolbergerem w latach 2004 – 2007, szczególnie do prezentacji tego dzieła 9 kwietnia 2005 roku, w dzień po pogrzebie Polaka -Papieża w  Instytucie Polskiej Kultury w Rzymie.

- To były wspaniałe chwile, kiedy ja wraz z Krzysztofem Kolbergerem mieliśmy przyjemność prezentować "Tryptyk Rzymski" po pogrzebie Jana Pawła II - wspomina Włodek Pawlik. - To były historie zupełnie niesamowite, wzruszające pod każdym względem - dodaje. 


okładka albumu 
W roli recytatora - Artur Żmijewski 

Rocznica 100-lecia urodzin wielkiego Polaka skłoniła Włodka Pawlika do sięgnięcia raz jeszcze do tego uduchowionego, poetyckiego dzieła i przedstawienia go formie interakcji między czytanym słowem a fortepianowymi improwizacjami. Tym razem w rolę aktora - recytatora wcielił się jeden z najznakomitszych współczesnych aktorów - Artur Żmijewski. - Krzysztof opuścił nas, od wielu lat nie żyje i bez wątpienia dla mnie było sprawą oczywistą, że tym razem mógłbym razem z wybitnym aktorem, Arturem Żmijewskim, ukazać dzieło w takiej formule jak kilkanaście lat temu, czyli poezja i improwizujący fortepian. To się dzieje tu i teraz - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Włodek Pawlik. 


źródło: PawlikRelations/Youtube

Koncert on-line 

18 maja, w dniu setnych urodzin Papieża Polaka odbędzie się koncert on-line transmitowany za pomocą platformy internetowej https://www.l-art.pl/. Wydarzenie będzie miało miejsce w kościele św. Krzyża w Warszawie. - To będzie wydarzenie godne uczczenia pamięci naszego wielkiego Rodaka, który tyle dobrego dla nas zrobił i jest postacią, która jest dla nas bardzo żywa - podkreśla gość audycji. - Teraz warto przypomnieć sobie o jego nauce, wszystkich dziełach, które zostawił po sobie, a jednym z najważniejszych dzieł jest znak nadziei - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Paweł Sztompke

Gość: Włodek Pawlik (pianista jazzowy)

Data emisji: 14.05.2020 r. 

Godzina emisji: 13.23

mat.prasowe/ans 

Czytaj także

Uczcijmy 100. rocznicę urodzin papieża-Polaka online

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 13:37
Z powodu epidemii koronawirusa obchody stulecia urodzin Karola Wojtyły będziemy świętować przede wszystkim wirtualnie
rozwiń zwiń

Czytaj także

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Wyjątkowe wydawnictwo Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 08:00
Dwupłytowy Album "Byłem z Wami" to wyjątkowe wydawnictwo Polskiego Radia przygotowane specjalnie z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Stanowi wybór najważniejszych dla Polaków, a zarazem uniwersalnych i zawsze aktualnych tematów poruszanych przez Jana Pawła II w homiliach oraz przez Karola Wojtyłę w poezji, m.in.: Ojczyzna, patriotyzm, rodzina.
rozwiń zwiń