Piotr Kostrzewa: realizujemy projekty, które czekały na swój czas

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 15:40
- To było moje największe marzenie, żeby zagrać ten utwór - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Kostrzewa o nowym singlu Chopin University Big Band. Dlaczego big bandowej grupie tak bardzo zależało na piosence "Revelation" zespołu Yellowjackets?
Audio
Piotr Kostrzewa
Piotr Kostrzewa Foto: W. Kusiński/Polskie Radio

Chopin University Big Band tworzą absolwenci i studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Młodzi, świetnie wykształceni muzycy klasyczni wspólnie grają i kontynuują swoją "big bandową przygodę" rozpoczętą jeszcze podczas studiów. Cały czas rozwijają jazzowy warsztat, wzbogacają repertuar i dzielą swoją jazzową pasję. Właśnie dziś internetową premierę miał ich kolejny utwór "Revelation".

Źródło: Chopin University Big Band / Youtube

Powstało coś fajnego i radosnego

- Kiedy pierwszy raz usłyszałem ten utwór na płycie Yellowjackets był zaskakujący na tle ich całego repertuaru. Nagle nagrali koncertową wersję i po prostu "odpadłem" jak tego posłuchałem. Zawsze chciałem to zagrać, przez wiele lat nie udawało się, ale zbieg różnych okoliczności pozwolił na to, że jesteśmy właścicielami tego aranżu - opowiada Piotr Kostrzewa, kierownik artystyczny Chopin University Big Band.

Gość "Muzycznej Jedynki" przyznaje, że muzykom od razu spodobał się pomysł nagrania "Revelation". - Michał Bereza, nasz reżyser dźwięku podjął się zebrania nas wszystkich w jedno nagranie. Jestem zaskoczony jakością tego i jak to się udało, ponieważ naprawdę mamy różne sprzęty i możliwości nagrywania. Powstało coś fajnego i przede wszystkim radosnego - dodaje.

Pandemia zmobilizowała do nagrania

Piotr Kostrzewa nie ukrywa, że właśnie spełniło się jego największe marzenie dotyczące nagrania tego utworu. - Pandemia pozwoliła zrealizować moje marzenie. To jest dla nas historyczny moment - słyszymy.

- Okres przymusowego siedzenia w domu jest dla nas wszystkich uciążliwy i bardzo zaskakujący in minus. Niemniej plusem tego siedzenia w domu są rzeczy, które chyba nigdy nie powstałyby albo pomysły, które nigdy nie mogłyby być zrealizowane, bo w normalnym trybie nie ma na to czasu. Teraz, jak jest na to czas, właśnie powstają niektóre projekty, które sobie leżały i czekały, a teraz mają swój czas, żeby się uwolnić - mówi Piotr Kostrzewa.

Efektem zdalnej pracy muzyków z Chopin University Big Band jest właśnie singiel "Revelation".

Retransmisja koncert w radiowej Jedynce

W ramach audycji "Muzyczne spotkania" zapraszamy na retransmisję koncertu Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy, który odbył się 19 lipca 2019 roku w Pucku w ramach "Lato z Radiem Festiwal 2019". Koncertu można będzie wysłuchać na antenie Programu 1 Polskiego Radia w czwartek (14.05) po godz. 23.00.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Marcin Kusy

Gość: Piotr Kostrzewa (kierownik artystyczny Chopin University Big Band)

Data emisji: 13.05.2020

Godzina emisji: 13.28

DS

Czytaj także

Ania Rusowicz: moje piosenki mają proroczy kontekst

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 14:55
Sytuacja, w której się znajdujemy jest nieprawdopodobna i do niedawna nikt się nie spodziewał, że będzie możliwa. (...) Piosenki z płyty "Przebudzenie" czyli Świecie stój" czy utwór "Do lasu'" mają nawet taki proroczy kontekst - mówiła w "Muzycznej Jedynce" Ania Rusowicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Werk: to jest zapowiedź nowego rozdziału zespołu Hedone

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 15:27
- Kilka lat temu wymyśliłem taki tytuł, nie wiedząc jeszcze, że dożyjemy czasów, w których słowo "samotność" nabierze zupełnie nowego wymiaru - mówi o utworze "What Dickens Says About Loneliness" lider zespołu Hedone Maciej Werk. Jego grupa wraca do wspólnej pracy po 15 latach.
rozwiń zwiń