Piosenki niezapomnianych Blackout i Breakout w nowej wersji. "Przypomnimy je słuchaczom"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 17:26
- Chcę kontynuować wspaniałe utwory zespołów Blackout i Breakout oraz ocalić je od zapomnienia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Dłutowski, który wspólnie z Danutą Błażejczyk postanowił tchnąć w nie nowe życie. Jak powstaje "Dłutowski Project"?
Audio
  • Rozmowa z Danutą Błażejczyk i Krzysztofem Dłutowskim (Jedynka/ Muzyczna Jedynka)
Krzysztof Dłutowski i Danuta Błażejczyk w Muzycznej Jedynce
Krzysztof Dłutowski i Danuta Błażejczyk w "Muzycznej Jedynce"Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Piosenki Blackout i Breakout dostały nowe życie za sprawą Danuty Błażejczyk i Krzysztofa Dłutowskiego, którzy wpadli na pomysł nowego odczytania starych piosenek o bluesowym brzmieniu.

W XX wieku Rzeszów był jednym z ważniejszych miast na mapie polskiej muzyki. Właśnie tam najpierw powstał Blackout (z ang. zaciemnienie) - polski zespół bigbitowy - by później, po nieznacznych zmianach składu, ale z tym samym liderem przekształcić się w jeszcze słynniejszy blues-rockowy Breakout (z ang. uciekać, wybuchać, wzniecać się).

Nowe opakowanie i brzmienia

- Dużo utworów nie zaistniało na antenie, a minęło już wiele lat od tamtych czasów. Chciałbym, żeby te piosenki były przypomniane w nowym opakowaniu, nowej wersji, nowych aranżacjach i przede wszystkim w nowych brzmieniach, ale też bez jakiegoś specjalnego udziwniania. W ten sposób będziemy mogli przypomnieć słuchaczom wspaniałe utwory i teksty, których dzisiaj właściwie tak się już nie pisze - opowiada Krzysztof Dłutowski, który w obu tych zespołach grał na organach.

Z kolei Danuta Błażejczyk wspomina utwory Blackout i Breakout z sentymentem. - Jest to moje dzieciństwo i młodość. Kiedy spotkaliśmy się na próbach, okazało się, że wszystkie teksty znam na pamięć. Gdy dojrzewałam, wtedy było to wszystko na czasie, a radia grały akurat taką muzykę. Ciszę się, że będzie można znowu usłyszeć te piosenki - zdradza artystka.

Dalsze plany?

Obecnie trwa praca nad repertuarem, który znajdzie się na "Dłutowski Project". Po ustaniu epidemii można spodziewać się również trasy koncertowej.

- Głównie chcemy skupić się na mniej znanych piosenkach, które nie były wylansowane i jakoś specjalnie nie ujrzały światła dziennego - twierdzi Krzysztof Dłutowski.

- Na koncertach, poza tymi, które nagramy na płytę, na pewno znajdą się największe przeboje. Takie są względy koncertowe, ponieważ jak gramy koncert dla publiczności, to publiczność chce usłyszeć największe przeboje Miry Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy - dodaje Danuta Błażejczyk.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Marcin Kusy

Goście: Krzysztof Dłutowski, Danuta Błażejczyk (artyści)

Data emisji: 20.05.2020

Godzina emisji: 13.25

DS

Czytaj także

Maciej Werk: to jest zapowiedź nowego rozdziału zespołu Hedone

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 15:27
- Kilka lat temu wymyśliłem taki tytuł, nie wiedząc jeszcze, że dożyjemy czasów, w których słowo "samotność" nabierze zupełnie nowego wymiaru - mówi o utworze "What Dickens Says About Loneliness" lider zespołu Hedone Maciej Werk. Jego grupa wraca do wspólnej pracy po 15 latach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Kostrzewa: realizujemy projekty, które czekały na swój czas

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 15:40
- To było moje największe marzenie, żeby zagrać ten utwór - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Kostrzewa o nowym singlu Chopin University Big Band. Dlaczego big bandowej grupie tak bardzo zależało na piosence "Revelation" zespołu Yellowjackets?
rozwiń zwiń