Największy projekt muzyczny Natalii Kukulskiej. "Chopin jest zawsze na czasie"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 15:30
- Muzyka Chopina od zawsze robi wielkie wrażenie. Jest niezwykle kunsztowna i tak uniwersalna, że od tylu lat kocha ją cały świat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Natalia Kukulska, zapowiadając swój największy projekt muzyczny w życiu. Dziś odbyła się premiera jej pierwszego singla z albumu "Czułe struny".
Audio
Natalia Kukulska
Natalia KukulskaFoto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

Płyta "Czułe struny" będzie miała premierę 28 sierpnia, ale już dziś w radiowej Jedynce można było usłyszeć pierwszy singiel promujący ten album - "Czułe struny [Polonez As-dur]". W powstanie płyty było zaangażowanych blisko 100 osób na czele z kompozytorami i aranżerami: Krzysztofem Herdzinem, Nikolą Kołodziejczykiem, Adamem Sztabą, Pawłem Tomaszewskim i Janem Baczyńskim oraz z orkiestrą Sinfonia Varsovia.

- Bardzo ich cenię. W zasadzie mieli oni w te aranżacje również wkład kompozytorski. Oprócz tego, że dyrygowali orkiestrą Sinfonia Varsovia, to każdy z nich jeszcze coś dołożył do tych aranżacji. To nie jest wyłuszczona melodia z dzieła Fryderyka Chopina, okraszona jakąś harmonią, tylko tam dzieje się naprawdę bardzo dużo, w tym zmieniają się części, a aranżacje są bardzo bogate. Do tego doszła jeszcze sekcja rozrywkowa, jazzowa składająca się ze znakomitych muzyków. Leszek Kamiński, który realizował to wszystko, złapał się za głowę i powiedział, że czegoś takiego jeszcze w swoim życiu nie robił - opowiada Natalia Kukulska.

Źródło: Natalia Kukulska / Youtube

Dotykanie twórczości Chopina było zuchwałe

Natalia Kukulska przyznaje, że muzyka Fryderyka Chopina od zawsze robi wielkie wrażenie i jest kochana przez cały świat. - Dotykanie tego było trochę zuchwałością z mojej strony, ale mając na swoim pokładzie tych wszystkich twórców, wykonawców i muzyków, miałam poczucie, że dołożona wartość może stworzyć coś naprawdę nowego i ciekawego – twierdzi.

To był festiwal aranżerów

- Każdy z aranżerów ma swój rozpoznawalny sznyt. Dodatkowo (płyta - red.) stała się takim festiwalem aranżerów i każdy z nich czuł, że zaraz będzie weryfikacja przez tą samą wybitną orkiestrą, która wie swoje, swoje przeżyła i jest znakiem jakości - tłumaczy Natalia Kukulska.

Zdaniem piosenkarki Krzysztof Herdzin zdecydował się na typowo hollywoodzkie, disneyowskie aranżacje rodem z lat 20., Nikola Kołodziejczyk także poszedł w kierunku filmowym, natomiast Adam Sztaba wykazał się erudycją różnych zmian harmonicznych i rytmicznych. - Natomiast Jan Smoczyński uszanował klasykę i folklor, który z niej wypływa. Paweł Tomaszewski to właśnie czułe strony i bardzo spektakularne połączenie (aranżacji - red.) trochę rozrywkowej, parajazzowej i właśnie symfonicznej - słyszymy.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Gość: Natalia Kukulska (piosenkarka)

Data emisji: 28.05.2020 

Godzina emisji: 13.22

DS

Czytaj także

Utwory Perfectu i Lady Pank. Januszkiewicz: wybitne i ponadczasowe teksty

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 15:20
- Wychowywałem się na muzyce tych dwóch gigantycznych zespołów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Januszkiewicz. Artysta przygotowuje nowy album, w którym można będzie usłyszeć utwory Perfectu i Lady Pank w nowej aranżacji. W "Muzycznej Jedynce" przedpremierowo usłyszeliśmy "Mniej niż zero".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Cygan o "Marcelu": niezwykle serdeczna i wzruszająca pamiątka

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 16:20
- Cóż jest piękniejszego niż wędrowanie śladami ludzi i sztuki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Cygan, który napisał piosenkę "Marcel" do spektaklu "Błękitne krewetki". W jaki sposób losy znanego francuskiego aktora Marcela Marceau były powiązane z Polską?
rozwiń zwiń