Andrzej Kuryło: poznałem Zbyszka Wodeckiego w bardzo trudnych dla niego czasach

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 16:58
W dorobku Andrzeja Kuryły, jak się ocenia, jest ponad 500 nagranych piosenek z jego tekstami. Tworzył dla wielu znanych polskich artystów m.in. dla Zbigniewa Wodeckiego. Andrzej Kuryło na antenie Programu 1 Polskiego Radia wspominał zmarłego piosenkarza oraz opowiedział o nowo powstałej piosence "Na odległość" i współpracy z Felicjanem Andrzejczakiem. 
Audio
  • Andrzej Kuryło gościem "Muzycznej Jedynki" (Jedynka)
Zbigniew Wodecki zmarł 22 maja 2017 roku.
Zbigniew Wodecki zmarł 22 maja 2017 roku.Foto: Grzegorz Śledź/Polskie Radio

- Poznałem Zbyszka Wodeckiego w czasach dla niego trudnych, wtedy jeszcze nie był znany - wspominał Andrzej Kuryło. - Zawsze pisałem tekst do przyniesionej przez niego muzyki, nie odwrotnie - dodał. 

Andrzej Kuryło na antenie Programu 1 Polskiego Radia zdradził kulisy powstania jednej z piosenek Zbigniewa Wodeckiego "Nie ma jak Bacharach" z niedokończonej ostatniej płyty artysty pt: "Dobrze, że jesteś". Premiera albumu odbyła się z udziałem jego muzycznych przyjaciół rok po jego śmierci. 


źródło: Sławek Uniatowski/Youtube

"Na odległość"

Wieloletni szef Przeglądu Piosenki Aktorskiej w rozmowie z Marią Szabłowską opowiedział o kulisach powstania piosenki "Na odległość", którą wykonuje niezwykle utalentowana młoda wokalistka - Dominika Ptak.  - Mój przyjaciel  śp. Stasio Pelczar rozmawiał z tatą Dominiki i podczas tej rozmowy wypłynęło moje nazwisko. Pan Ptak nieśmiało poprosił mojego przyjaciela czy nie mógłby zdobyć jakieś piosenki dla córki. Okazało się, że Dominika bardzo dobrze śpiewa, a ja zadzwoniłem do Sławka Wierzcholskiego i zapytałem czy mamy jakąś piosenkę - mówił. - Podesłaliśmy dwie propozycje Dominice i tak powstała piosenka "Na odległość" - dodał. 

Współpraca z Felicjanem Andrzejczakiem 

Gość audycji zdradził, że ciągle pisze nowe piosenki i obecnie współpracuje z Felicjanem Andrzejczakiem, wokalistą zespołu Budka Suflera w latach 1982-1983. Andrzej Kuryło zapowiedział, że powstaje utwór skomponowany przez Romualda Lipkę. - Dostałem muzykę z pośmiertnej teki Romualda Lipki na płytę, która się będzie nazywała " Budka Suflera i Felicjan Andrzejczak". Utwór jest przepiękny - powiedział. 

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadzi: Maria Szabłowska 

Gość: Andrzej Kuryło (autor teksów piosenek, wieloletni szef Przeglądu Piosenki Aktorskiej) 

Data emisji: 9.06.2020 r. 

Godzina emisji: 14.25

ans 

Czytaj także

Jazz Band Młynarski Piasecki i "Płyta z zadrą w sercu"

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 15:51
Wybitny pianista Marcin Masecki wraz z Janem Emilem Młynarskim odwołują się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych okresu międzywojennego, wzbogacając je o nowoczesne aranżacje. Muzycy na antenie radiowej Jedynki mówili o nowej "Płycie z zadrą w sercu". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klementyna Umer: jestem gotowa, aby pokazać światu swoje piosenki

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 16:50
Przez wielu kojarzona jest z wybitnymi twórcami: Jeremim Przyborą czy Jerzym Wasowskim, znanego z "Kabaretu Starszych Panów". Teraz nadszedł czas, w którym Klementyna Umer postanowiła wydać swój własny album. Wokalistka w "Muzycznej Jedynce" opowiedziała o kulisach powstania płyty. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matt Dusk: Zbigniew Wodecki był niesamowitym muzykiem

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 16:03
- Bardzo żałuję, że nigdy nie zaśpiewałem na scenie wspólnie ze Zbigniewem Wodeckim - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Matt Dusk. Kanadyjski wokalista nagrał utwór "My Way / Szczęście jest we mnie", w którym możemy go usłyszeć w duecie ze… Zbigniewem Wodeckim.
rozwiń zwiń