Aleksandra Kurzak: mama jest moją nauczycielką, zawdzięczam jej mój warsztat techniczny

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 15:50
Światowej sławy sopranistka Aleksandra Kurzak opowiedziała na antenie Programu 1 Polskiego Radia m.in. o początkach swojej kariery, wybieranym przez nią repertuarze oraz nowym albumie "Desire: A Selection Of Opera Arias For Soprano". Premiera płyty odbyła się 29 maja 2020 roku. 
Audio
  • Aleksandra Kurzak o karierze i nowej płycie (Muzyczna Jedynka)
Aleksandra Kurzak
Aleksandra KurzakFoto: PAP/Marcin Obara

Sopranistka święci triumfy na największych scenach operowych Świata. Regularnie występuje na deskach nowojorskiej Metropolitan Opera, mediolańskiej La Scali, Royal Opera House w Londynie i wielu innych.

W "Muzycznej Jedynce" artystka wspominała swój pierwszy debiutancki występ, który odbył się w Operze Wrocławskiej. - To był Dzień Matki, 1999 rok, śpiewałyśmy razem z mamą "Wesele Figara" Mozarta - mówiła Aleksandra Kurzak. - To był niesamowicie sentymentalny spektakl, jest rzadkością, że mama jeszcze śpiewa z córką i mogą spotkać się na scenie razem - dodała.  

Talent w genach 

Aleksandra Kurzak jest córką śpiewaczki Jolanty Żmurko, jednej z najwybitniejszych polskich sopranistek oraz Ryszarda Kurzaka, waltornisty. Jak mówiła w rozmowie z Marią Szabłowską rodzicielka udzielała jej wielu wskazówek dotyczących warsztatu technicznego. - Dawała mi porady, wskazówki dotyczące śpiewu. Mama jest moją nauczycielką, zawdzięczałam jej bardzo dużo, cały mój warsztat techniczny - stwierdziła. 

Nowa płyta 

Nowa płyta Aleksandry Kurzak "Desire" zwiera arie z oper: "Adriana Lecouvreur" Cilei, "Ernaniego" Verdiego, "Toski" Pucciniego, "Carmen" Bizeta, "Pajaców" Leoncavalla, "Rusałki" Dworzaka, "Halki" Moniuszki, "Madamy Butterfly" Pucciniego, "Nieszporów sycylijskich" i "Trubadura" Verdiego, "Turandot" Pucciniego i "Eugeniusza Oniegina" Czajkowskiego. Artystce towarzyszy wiedeńska Morphing Chamber Orchestra, dyryguje Frédéric Chaslin.


źródło: Sony Classical/Youtube


***

Aleksandra Kurzak ukończyła Akademię Muzyczną we Wrocławiu, Wydział Wokalny (z wyróżnieniem) oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w 1998, a także konkursów w Helsinkach, Barcelonie oraz Kantonie. Debiutowała w Operze Wrocławskiej. W latach 2001-2007 była solistką Staatsoper w Hamburgu.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Maria Szabłowska

Gość: Aleksandra Kurzak (sopranistka) 

Data emisji: 11.06.2020 r. 

Godzina emisji: 13.19

mat. prasowe/ans 

Czytaj także

Aleksandra Kurzak o "Desire": zawsze chciałam śpiewać taką muzykę

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 10:00
- Jeśli chodzi o wybór arii do tej płyty: jest tak, jak tytuł wskazuje, to "pragnienie". To naprawdę coś, co nosiłam w swoim sercu od zawsze – mówiła w Dwójce znakomita śpiewaczka o swoim najnowszym albumie "Desire".
rozwiń zwiń