Bartek Wąsik: podzielę się światem muzycznym, w którym lubię przebywać

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 16:14
- My artyści marzymy o tej styczności i kontakcie z publicznością. To nas napędza, jest naszym paliwem i wielką inspiracją - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Bartek Wąsik. Czołowy polski pianista organizuje cykl koncertów "Pianokrąg" w warszawskiej Królikarni. Pierwsza odsłona już w tę niedzielę.
Bartek Wąsik
Bartek WąsikFoto: Ksawery Zamoyski

Tego lata Bartek Wąsik - wspaniały pianista, kompozytor, twórca, wykonawca i człowiek wielu talentów - zorganizuje w Parku Królikarnia w Warszawie cykl koncertów pod nazwą "Pianokrąg". Jak sam przyznaje, zamierza otoczyć publiczność dźwiękami.

- Sama idea powstania tego cyklu wzięła się z mojego ubiegłorocznego koncertu, który odbył się w Królikarni i zgromadził wyjątkowo dużą publiczność, jak na to miejsce. Mam na myśli Salę Rotundową w Pałacu w Królikarni, która jest idealnie okrągła. Jest to bardzo piękna, wysoka przestrzeń, w której gra się bardzo dobrze, ponieważ jest tam naturalna akustyka (…). Na tamtym koncercie zebrało się wiele osób, które po prostu siedziały wokół mnie. Na wyciągnięcie ręki miałem czyjąś głowę, ramię i było to bardzo przyjemne - opowiada Bartek Wąsik.

Posłuchaj
09:19 2020_06_24 13_28_54_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Bartek Wąsik z nowym cyklem koncertów w Królikarni (Muzyczna Jedynka)

Koronawirus zmodyfikował marzenia

Pianista przyznaje, że zawsze marzył o takiej bliskości z publicznością. Życie jednak napisało swój własny scenariusz i z powodu koronawirusa publiczność będzie musiała przestrzegać obowiązujących zasad bezpieczeństwa.

- Będę w tej sali, natomiast publiczność będzie miała szansę przyjść tam, ale spacerować i skorzystać z przepięknego parku, który otacza Pałac w Królikarni. Będziemy niestety oddaleni od siebie o kilkanaście czy kilkadziesiąt metrów, ale mam nadzieję, że to się zmieni w najbliższym czasie. Dźwięk (podczas tego koncertu - red.) wystawimy na zewnątrz, więc osoby, które będą w Królikarni, na pewno usłyszą ten prawdziwy, żywy koncert - twierdzi artysta.

Wczoraj obiecałem podzielić się pełnym programem mojego Pianokręgu, co też czynię poniżej. Mam nadzieję, że wielu z Was...

Opublikowany przez Bartek Wąsik Wtorek, 23 czerwca 2020

Koncert już w tę niedzielę

Pierwszy koncert odbędzie się w tę niedzielę (28.06) o godz. 18.00. Bartek Wąsik wprowadzi publiczność w świat Maxa Richtera. Podczas kolejnych koncertów artysta sięgnie do twórczości zespołu Radiohead (19 lipca) i Philipa Glassa (16 sierpnia).

- To jest trochę świat muzyczny, którym chcę się dzielić i w którym od wielu lat lubię przebywać. Jest to taka ścieżka dźwiękowa mojego życia i zarówno utwory Philipa Glassa czy zespołu Radiohead, mają dla mnie wspólny mianownik. Jest tam bardzo dużo takiego czynnika, który powoduje zainteresowanie i wsysanie w tę muzykę - przyznaje Bartek Wąsik.

Na zakończenie autorski projekt

Czwarty koncert został zaplanowany na 13 września. - Tuż przed przełomem przejścia lata na jesień, zdążę jeszcze w Królikarni zagrać premierę swojego projektu, który też nazywam "Pianokrąg". Dlatego chciałem, żeby była to jakaś spójność. Pianokrąg to słowo, które opiera się na słowie widnokrąg, ale też zawiera w sobie ten okrąg, jak i w środku literę O, która jest piękna, scalająca i trochę mówiąca o tym, na czym mi zależy. Czyli na takiej wspólnocie, trochę byciu zen. Przede wszystkim nawiązuje też do samego kształtu Sali Rotundowej, z której będą biegły wszystkie dźwięki koncertu - tłumaczy Bartek Wąsik.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadził: Marcin Kusy

Gość: Bartek Wąsik (pianista)

Data emisji: 24.06.2020

Godzina emisji: 13.28

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Benedek o nowej płycie: całe pudełko różnych rozmaitości i smakołyków

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 14:30
- Płyta "Johnny’s Box" to około 20 lat mojej pracy solowej. Jest na nim też sporo gości i różnych czasami też zaskakujących kooperacji jak z Pawłem Krawczykiem z zespołu Hey czy duetów z paniami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jan Benedek. Czy jego nowy album jest "Nerwowy"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert online "Lata z Radiem". Cugowski: całkiem nowe wydarzenie

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 15:37
- Będzie elektrycznie. Chcieliśmy w końcu poczuć trochę rockowego ducha – zapowiada dzisiejszy koncert online Piotr Cugowski. Punktualnie o godz. 20.00 wystartuje pierwszy koncert w ramach tegorocznego "Lata z Radiem". Gdzie można będzie go obejrzeć?
rozwiń zwiń