SBB wznawia płytę. Józef Skrzek: "Jerzyk" to był nasz szofer

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 17:50
- "Jerzyk" to było zupełnie coś innego, raczej zabawa w muzyce jako funky - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Józef Skrzek. Po latach nastąpiło wznowienie płyty. Dlaczego ta muzyka jest trochę... fiku-miku?
Józef Skrzek
Józef SkrzekFoto: Wojciech Kusiński / PR

Józef Skrzek przez lata dał się poznać ze swojej wszechstronności muzycznej. Jego twórczość kojarzona jest m.in. z Grupą Niemena, SBB, muzyką sakralną czy filmową, jak i solowymi płytami. - To jest ciągle natchnienie, które istnieje w przestrzeni. To są dary, które pojawiają się, a ja próbuję je zagrać, zaśpiewać i zakomponować. Zmieniają się nastroje, często też zmienia się stylistyka - przyznaje.

Posłuchaj
15:27 2020_07_03 14_25_48_Muzyczna_Jedynka.mp3 Józef Skrzek o wznowieniu płyty SBB (Muzyczna Jedynka)

Fani mogą posłuchać ponownie płyty SBB "Jerzyk" która została wznowiona. - "Jerzyk" to jest Jurek, który podróżował z nami jako szofer i techniczny. Mieliśmy sentyment do ekipy, bo była wspaniała (…). Dedykowaliśmy tę muzykę Jerzykowi, bo ona jest taka trochę fiku-miku - opowiada Józef Skrzek.

#MuzycznaJedynka 13:00-15:00 🔸 Po 14:20 Józef Skrzek, urodzinowo i o wznowieniu płyty SBB zatytułowanej „Jerzyk”. 🔸 W...

Opublikowany przez Jedynka - Program 1 Polskiego Radia Piątek, 3 lipca 2020

Kariera pełna doświadczeń

Józef Skrzek posiada ogromny dorobek muzyczny. Był też moment, kiedy jego muzyka wzbudzała... strach, a nawet popłoch i była awangardowa.

- W różnych momentach było różnie. Jeśli chodzi o samo SBB, była inna na swój sposób, ale zależy, co kto lubi. Niektórzy emocjonują się tym bardzo, a niektórzy gaszą (…). Zawsze to jest tak, że wybierasz to, co lubisz. Całe szczęście, że nas jeszcze lubią - tłumaczy Józef Skrzek.

Gość Jedynki przyznaje, że początkowa jego muzyka na "rozkrętkę" była bluesowa, ale kiedy pojawiły się już tłuste formy, to były one wybitnie awangardowe i dla niektórych nawet straszące.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadził: Marcin Kusy

Gość: Józef Skrzek (wokalista, kompozytor, organista)

Data emisji: 3.07.2020

Godzina emisji: 14.25

DS

Czytaj także

Jan Benedek o nowej płycie: całe pudełko różnych rozmaitości i smakołyków

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 14:30
- Płyta "Johnny’s Box" to około 20 lat mojej pracy solowej. Jest na nim też sporo gości i różnych czasami też zaskakujących kooperacji jak z Pawłem Krawczykiem z zespołu Hey czy duetów z paniami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jan Benedek. Czy jego nowy album jest "Nerwowy"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Cichy: muzyka gitarowa jest całym moim życiem

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 16:39
- Na nowej płycie skupiłem się bardziej, żeby pokazać trochę kunsztu kompozytorskiego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia gitarzysta, wokalista, producent i zdobywca dwóch statuetek Fryderyka Robert Cichy. 26 czerwca ukaże się jego najnowszy album "Dirty Sun", a już teraz można posłuchać singla "Piach i wiatr".
rozwiń zwiń