Wyłącz smartfon na dobę, zyskasz trzy godziny. Dziś Dzień bez Telefonu

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 05:50
Przypadający 15 lipca Dzień bez Telefonu Komórkowego obchodzony jest już od kilku lat. To nieformalne święto, ogłoszone przez internautów, zapoczątkował łańcuszek - wyzwanie, zachęcający do wyłączenia telefonu komórkowego na 24 godziny. W epoce mediów społecznościowych, gdy informacje docierają do nas z każdej strony, poświęcamy smartfonom średnio trzy godziny dziennie - wynika z analiz portalu Wearesocial. 
Z badań naukowych wynika, że smartfony mogą wywoływać lęk przed przegapieniem
Z badań naukowych wynika, że smartfony mogą wywoływać "lęk przed przegapieniem"Foto: PAP/KEYSTONE/CHRISTOF SCHUERPF

Według danych GUS, w 2018 roku w Polsce połączenia wychodzące w sieci komórkowej trwały w sumie 102 mld 543 mln minut. Przesłano także 3098 petabajtów danych komórkowych oraz wysłano 46 mld 498 mln SMS-ów - średnio po 963 SMS-y na abonenta. Te dane nie uwzględniają czasu spędzonego na korzystaniu z telefonów komórkowych za pośrednictwem sieci wi-fi.

shutterstock_internet1200.jpg
Blisko 70 procent z nas regularnie zagląda do sieci. Znamy raport CBOS

3 godziny 13 minut

Nowoczesne smartfony to jednak nie tylko narzędzia służące komunikacji, czy wchodzeniu w polemiki z obcymi ludźmi za pośrednictwem mediów społecznościowych. To także mobilne centra rozrywki, umożliwiające nam oglądanie seriali czy słuchanie muzyki gdziekolwiek jesteśmy.

Czytaj także: 

Według badania przeprowadzonego przez Wearesocial.com i Hootsuite przeciętny Polak między 16 a 64 rokiem życia spędził w trzecim kwartale 2019 roku 6 godzin 26 minut dziennie na korzystaniu z internetu. Zaś według danych GlobalWebIndex przeciętnie na świecie połowa (50,1 proc.) czasu spędzonego w sieci przypada na urządzenia mobilne. To oznacza, że w trzecim kwartale minionego roku średnio 3 godziny 13 minut dziennie poświęcaliśmy na przeglądanie internetu w telefonach komórkowych.

Psycholodzy ostrzegają

Psycholodzy ostrzegają i przypominają, że powszechność telefonów komórkowych, a także dostępność i mnogość treści w internecie, mogą doprowadzić do "stresu informacyjnego". - Jesteśmy zalewani informacjami i bodźcami. Jest ich niekiedy tak dużo, że my sobie przestajemy z nimi radzić. Przestajemy je dobrze przetwarzać. To taki sam stres, jak każdy inny i może mieć tak samo negatywne skutki - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia psycholog dr Katarzyna Knopp.

smartfon aplikacje 1200.jpg
Wyobrażasz sobie dzień bez korzystania ze smartfona?

Eksperci wskazują także na występowanie syndromu FOMO (ang.: Fear of Missing Out), czyli "strachu przed przegapieniem". To "wszechogarniający lęk, że inne osoby w danym momencie przeżywają bardzo satysfakcjonujące doświadczenia, w których ja nie uczestniczę". Może on prowadzić do kompulsywnego korzystania z internetu i wzmagać uzależnienie od sieci.

Czytaj także: 

Autorzy raportu "Polacy a lęk przed odłączeniem", przygotowanego na wydziale Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii UW w 2019 roku, zwracają uwagę, że wysokim lub średnim FOMO dotkniętych jest 94 proc. Polaków w wieku 15-19 lat, 85 proc. Polaków w wieku 20-24 lat i 89 proc. Polaków w wieku 25-34 lat.


PolskieRadio24.pl, wdib.uw.edu.pl, stat.gov.pl, wearesocial.com, sotrender.com, globalwebindex.com/ mbl

Czytaj także

Życie przeniesione do sieci. jak dzielić się swoimi pasjami w internecie?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2020 23:59
Choć społeczna izolacja sprawiła, że zamknęliśmy się w swoich domach, to zdecydowanie bardziej otworzyliśmy się na świat cyfrowy. Można wręcz powiedzieć, że dzięki internetowi nie tylko podtrzymujemy dotychczasowe społeczne relacje, ale nawiązujemy również nowe..
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pionierski zabieg. Wszczepiono pierwszy w Polsce defibrylator łączący się ze smartfonem

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 23:45
W Klinice Kardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie wszczepiono pierwszy w Polsce defibrylator, który łączy się ze smartfonem pacjenta, wykorzystując technologię bluetooth - poinformowało w środę biuro prasowe Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM).
rozwiń zwiń