Startuje największy Festiwal Country w Polsce!

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 17:00
- Pogoda jest fantastyczna, ludzie są optymistyczni, a program artystyczny na ten czas wydaje się bardzo atrakcyjny - mówi Jerzy Głuszyk, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Piknik Country & Folk w Mrągowie. Punktualnie o godz. 20.00 w Amfiteatrze nad jeziorem Czos rozpocznie się największy tego typu festiwal w Polsce.
Agata Karczewska i Marcin Kusy w Mrągowie
Agata Karczewska i Marcin Kusy w MrągowieFoto: Katarzyna Pietrzak/PR

- Przez ostatni czas nie mieliśmy okazji jako redakcja muzyczna wyjeżdżać na rozmaite festiwale i imprezy muzyczne, aby je relacjonować. To jest jakże miły wyjątek (…). Piknik Country w Mrągowie to już tradycja - relacjonuje znad jeziora Czos dyrektor Programu 1 Polskiego Radia Marcin Kusy.


Posłuchaj
43:11 2020_07_24 13_10_37_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Międzynarodowy Festiwal Piknik Country & Folk w Mrągowie po raz 39. Cz. 1. (Muzyczna Jedynka)

Posłuchaj
43:40 2020_07_24 14_09_25_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Międzynarodowy Festiwal Piknik Country & Folk w Mrągowie po raz 39. Cz. 2. (Muzyczna Jedynka)

To jest ich święto

Tegoroczna edycja festiwalu dostarczy atrakcji artystycznych miłośnikom różnych nurtów składających się na pojemny gatunek muzyczny, jakim jest współczesne country. Program został opracowany tak, by coś dla siebie znaleźli zarówno miłośnicy tradycji jak i nowoczesności w country. Pierwszy dzień festiwalu jest adresowany głównie do fanów nowoczesnego folku/alternative country/indie/americany. Wystąpią m.in. Kwiat Jabłoni i Agata Karczewska z zespołem. Drugi dzień jest dedykowany fanom tradycyjnego country (m.in. Colorado Band i Lonstar Band).

- To jest ich święto. To jest ich kilka dni raz do roku, kiedy spotykają się w Mrągowie - twierdzi Paweł Sztompke, dziennikarz radiowej Jedynki.

Z kolei w niedzielę odbędzie się koncert specjalny, który będzie poświęcony problematyce transplantologii. Wystąpią zespoły wspierające tę ideę, a mianowicie Ira i Alabama Band.

🤠 Dziś w Mrągowie rozpoczyna się Festiwal Piknik Country 🎸🎹🪕🎤 Zapraszamy na koncerty do mrągowskiego amfiteatru nad...

Opublikowany przez Mrągowo Miasto Ludzi Aktywnych Piątek, 24 lipca 2020

Pierwszy festiwal w czasach koronawirusa

- Cały czas byliśmy optymistami, że koronawirus w okresie wakacji trochę ustąpi. Oczywiście zachowujemy niezbędne środki ostrożności. Mamy szansę zorganizować festiwal i właściwie jest to pierwszy festiwal tego sezonu letniego, który odbywa się w Polsce. Inne są przekładane albo będą organizowane po nas - przekazuje nam Jerzy Głuszyk, dyrektor artystyczny mrągowskiego festiwalu.

W tym roku organizowana jest już 39. edycja tego wydarzenia. Jerzy Głuszyk był obecny od samego początku. - Pierwsza edycja odbyła się w Jeleniej Górze i Karpaczu w mrokach stanu wojennego w 1982 roku. Nie było tam za dobrze, ponieważ festiwal odbywał się w hali sportowej. Jeden z naszych znajomych, który pracował wtedy w Hotelu Mrągovia zatelefonował do naszego Stowarzyszenia Muzyki Country i powiedział, że jest tutaj piękne miejsce z zapleczem hotelowym, gdzie można byłoby wybudować amfiteatr - opowiada Jerzy Głuszyk.

Koniec końców amfiteatr powstał w ciągu 4 miesięcy, dzięki zaangażowaniu miejscowych żołnierzy i w sierpniu 1983 roku w Mrągowie odbył się pierwszy festiwal muzyki country.

Pan Lucjan z Krakowa to stały bywalec mrągowskich Pikników Country. Na festiwal przyjeżdża od 20 lat, w tym roku również...

Opublikowany przez Mrągowo Miasto Ludzi Aktywnych Piątek, 24 lipca 2020

Przedziwna atmosfera

- Uwielbiam te mrągowskie klimaty i od 20 lat mam je na stałe wpisane w kalendarz. Z żoną lubimy tutaj przyjeżdżać i spotykać się z tą przedziwną, rodzinną atmosferą oraz ekipą, która zjeżdża z całej Polski, Niemiec czy Szwecji. Na ten czas ludzie przebierają się, zakładają kapelusze, pióropusze, colty i bawią się. Jednym słowem wakacje i Piknik Country w Mrągowie - mówi Mirosław Kalisiewicz, jedna z gwiazd festiwalu.

Na tegorocznym festiwalu wystąpi także młode pokolenie artystów. - Bardzo się cieszę, że w Polsce wreszcie pojawiła się młoda fala artystów, którzy sięgają po dziedzictwa country i folku. Jest to wspaniała muzyka, o której ja nie chciałabym zapominać, a kolejne pokolenia powinny ją przekazywać dalej - tłumaczy Agata Karczewska.

Artystka dodaje, że młodzi wykonawcy chcą pokazać, iż country i folk można używać do mówienia o aktualnych rzeczach i skierowanych także do młodszego grona publiczności

Program Międzynarodowego Festiwalu Piknik Country & Folk w Mrągowie:

Piątek (24 lipca), godz. 20.00
/Folk Night/
- Czarek Makiewicz/ Koltersi i goście: Joanna Dove, Karolina Jastrzębska, Krystyna Mazur, Paulina Wróblewska
- Grupa Furmana
- Kwiat Jabłoni
- Agata Karczewska
Zespół taneczny Caramelka (Czechy)

Sobota (25 lipca), godz. 20.00
- Colorado Band
- Mariusz Kalaga z zespołem (gościnnie Mirosław Kalisiewicz)
- Lonstar Band
- Babsztyl
- Wojciech Dudkowski i Droga na Ostrołękę
- Strefa 50

Niedziela (26 lipca)
/Koncert specjalny "12 godzin - serce Mazur"
- IRA
- HLA4transplant (gościnnie Mirosław Kalisiewicz)
- Alabama Band

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadził: Marcin Kusy i Anna Will

Goście: Jerzy Głuszyk (dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Piknik Country & Folk w Mrągowie), Paweł Sztompke (dziennikarz Jedynki), Mirosław Kalisiewicz (piosenkarz), Agata Karczewska (piosenkarka)

Data emisji: 24.07.2020

Godzina emisji: 13.00-15.00

DS

Czytaj także

Jerzy Głuszyk o Festiwalu w Mrągowie: w tym roku mamy do czynienia z edycją specjalną

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 14:56
Największy Festiwal Muzyki Country i Folk w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 lipca w Amfiteatrze nad jeziorem Czos. - Jesteśmy jednym z nielicznych festiwali w Polsce, które się w tym roku odbędą - mówi Jerzy Głuszyk, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Piknik Country & Folk w Mrągowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal country coraz bliżej. "Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 17:40
Już pod koniec lipca w amfiteatrze nad jeziorem Czos odbędzie się największy Festiwal Muzyki Country i Folk w Polsce. - Nie ograniczamy się, jak na początku myśleliśmy, do kilku kapel, tylko rozrastamy się - zapewnia Jerzy Głuszyk, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwali Piknik Country & Folk w Mrągowie. Kto wystąpi przed mrągowską publicznością?
rozwiń zwiń