Jan Stokłosa: piosenki powstańcze zawsze były bliskie mojemu sercu

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 15:10
- Zawsze siłą tego koncertu było wspólne śpiewanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o koncercie "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" Jan Stokłosa. Jak w tym roku będzie przebiegać to niezwykłe wydarzenie wpisujące się w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego?
Jan Stokłosa
Jan StokłosaFoto: Łukasz Kowalski/PR

czytaj więcej
artyk PW 1944.jpg
Powstanie Warszawskie. Serwis specjalny Polskiego Radia

Jak co roku 1 sierpnia (sobota) wieczorem zjednoczymy się siłą głosu podczas koncertu "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Tym razem koncert odbędzie się w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego, a nie jak dotychczas na placu Piłsudskiego. Wspólne śpiewanie piosenek powstańczych będzie przebiegało z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy, a koncert poprowadzi Tomasz Wolny.

Na transmisję od godz. 20.30 zaprasza Program 1 Polskiego Radia. Wydarzenie będzie transmitowane także w TVP1 oraz na profilach Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku i Youtube.


"Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki"

Bilety rozeszły się w kilka minut

- Po raz kolejny koncertujemy i śpiewamy razem (…). W zeszłym roku na placu Piłsudskiego zgromadziło się ponad 80 tysięcy osób i wiem, że ludzie przyjeżdżali specjalnie z całej Warszawy. W tym roku byliśmy zmuszeni przenieść koncert do zamkniętej przestrzeni, czyli do Parku Wolności - przekazuje Jan Stokłosa, który jest odpowiedzialny za organizację zbliżającego się koncertu.

W związku z pandemią koronawirusa w Parku Wolności zgromadzi się zdecydowanie mniejsza publiczność niż w poprzednich latach na placu Piłsudskiego. Jak twierdzi Jan Stokłosa, bilety na koncert rozeszły się praktycznie w kilka minut.

- Zawsze siłą tego koncertu było wspólne śpiewanie i to jest główne założenie tego wydarzenia. Jako artyści sami jesteśmy zaciekawieni jak to wyjdzie w tym roku. Byliśmy przecież przyzwyczajeni do śpiewających wspólnie z nami tłumów - komentuje Jan Stokłosa.


Posłuchaj
10:10 2020_07_30 13_31_11_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Jaki w tym roku będzie koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki"? (Muzyczna Jedynka)

Wspaniałe melodie

Podczas koncertu usłyszymy (i zaśpiewamy!) takie utwory jak m.in. "Warszawianka", "Marsz Mokotowa", "Sanitariuszka Małgorzatka", "Chłopcy silni jak stal" czy "Mała dziewczynka z AK".

- Są to wspaniałe piosenki, które zawsze były bliskie mojemu sercu. Nie są to jednak tylko powstańcze melodie, ponieważ śpiewamy także piosenki przedwojenne, a także powojenne, które komentowały Powstanie Warszawskie - opowiada o całym repertuarze Jan Stokłosa.

Gość Jedynki przyznaje, że artyści przez cały rok czekają na możliwość udziału w tym koncercie. Jest to dla nich bardzo ważne wydarzenie.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Gość: Jan Stokłosa (muzyk)

Data emisji: 30.07.2020 

Godzina emisji: 13.31

DS

Czytaj także

"Astronomia poety. Baczyński". Mela Koteluk i Kwadrofonik w rocznicę Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 12:14
Z okazji obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zaprosiliśmy do wysłuchania wyjątkowego koncertu z Muzeum Powstania Warszawskiego, w wykonaniu Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik. Podczas ich występu usłyszeliśmy piosenki na podstawie wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Wydarzenie to jest hołdem oddanym temu wybitnemu poecie czasów wojny.
rozwiń zwiń