Nowa płyta Meli Koteluk. "To, co napisał Baczyński, jest ponadczasowe"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 16:58
- Chcieliśmy "dozoomować" postać Baczyńskiego, który był wizjonerem. Można to było zrobić tylko tworząc intymne formy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mela Koteluk, która nagrała wspólnie z zespołem Kwadrofonik płytę "Astronomia poety. Baczyński". Artyści w swoich utworach interpretują wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Mela Koteluk w studiu Jedynki
Mela Koteluk w studiu JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Najnowsza płyta Meli Koteluk i Kwadrofonik pełna jest emocji, delikatności oraz piękna. "Astronomia poety. Baczyński" to album z interpretacjami wierszy poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który pisał o wojnie, miłości oraz potrzebie niezależności i wolności. Wydawnictwo sygnowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego towarzyszy obchodom 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

- Mamy wrażenie, że nasze piosenki i interpretacje wierszy Baczyńskiego mają taki, a nie inny charakter oraz klimat wynikający z czasów, w które teraz powstały. Czyli z czasu lockdownu, zamknięcia, pandemii i niepewności, a jednocześnie wielkiej chęci poczucia wolności, wyjścia w przestrzeń, spojrzenia w niebo, szukania emocji i uczuć, które nie są skażone wojną i niepokojem - komentuje w radiowej Jedynce Bartek Wąsik z Kwadrofonik.


Posłuchaj
15:31 2020_08_10 13_14_26_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Mela Koteluk i Kwadrofonik interpretują wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (Muzyczna Jedynka)

Rozjaśnili Baczyńskiego

Mela Koteluk potwierdza, że cały rdzeń płyty powstał w takcie globalnej kwarantanny. - Nastrój tego czasu, chaos i dezorientacja, która towarzyszyła chyba wszystkim, na pewno wpływają na charakter albumu (…). My z Bartkiem mieliśmy potrzebę, żeby rozjaśnić, jak potężnie Baczyński miał rozszerzony świat wewnętrzny - dodaje.

Wokalistka twierdzi, że w czasie komponowania albumu poszerzał się także ich wewnętrzny świat, a jednocześnie najnowszą płytą chcieli dążyć do życia. Uważa również, że wiersze poety są ponadczasowe i jak zdradziła, mocno oddziaływały na nią i Kwadrofonik podczas tworzenia albumu.

- Baczyński jawił się patetycznie, był taki oddalony i ubrązowiony, a przez patos trudno zbliżyć się. Chcieliśmy "dozoomować" jego postać, bo warto... Był przecież wizjonerem. Można było to zrobić tylko tworząc intymne formy, które dotyczą spraw opartych na słowach bardzo uniwersalnych - opowiada Mela Koteluk.

Źródło: Warner Music Poland/Mela Koteluk i Kwadrofonik, "Astronomia"

Nie chcieli zabić intymności

Praca nad płytą była sporym wyzwaniem dla zespołu Kwadrofonik. Artystom towarzyszył także pewien stres.

- Pojawiło się pytanie, co zrobić, żeby w tym instrumentarium, którym zwykle dysponuje Kwadrofonik, nie zabić tej intymności, którą udało się nam stworzyć. Ten stres dopadł mnie w drugiej połowie maja, kiedy okazało się, że z Melą mamy już skomponowane wszystkie piosenki i brzmią one bardzo fajnie w wersji na głos i fortepian. Na początku było to dość trudne zadanie do wykonania, ale postanowiłem sobie zaufać i stwierdziłem, że może tym razem nie warto pchać się w projekt z dwoma fortepianami albo wielką rozbudowaną perkusją - opowiada Bartek Wąsik.

Gość Jedynki nie ukrywa, że była to dla niego nowa lekcja, podczas której zaczął bawić się brzmieniami bardzo intymnymi, ale też dość prostymi. - Okazało się, że zsumowanie tych brzmień dało taką baśniowość i stworzyło dziwny krajobraz muzyczny tym piosenkom - dodaje.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Ula Kaczyńska

Gość: Mela Koteluk (piosenkarka), Bartek Wąsik (Kwadrofonik)

Data emisji: 10.08.2020

Godzina emisji: 13.14

DS

Czytaj także

Przemysław Bartoś z The Fruitcakes: w naszej muzyce jest więcej oddechu

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 20:04
Zespół The Fruitcakes niedawno wydał nową płytę "Into The Sun". Właściwie w każdej produkcji grupy można poczuć to tytułowe słońce. A dlaczego w najnowszym albumie jest ono bardziej amerykańskie? O tym w Programie 1 Polskiego Radia Przemysław Bartoś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczna interpretacja wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 18:05
W ramach obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przygotowano album pt. "Astronomia poety. Baczyński". Muzycznej interpretacji wierszy poety i powstańca Krzysztofa Kamila Baczyńskiego podjęli się Mela Koteluk i zespół Kwadrofonik. 
rozwiń zwiń