Dzisiejsi rolnicy - świeżym okiem etnografa

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 16:30
W sobotnim "Poranku Dwójki" porozmawialiśmy o nowej książce "Praca na wsi. Szkice etnologiczne", czyli nowym, odmiennym od większości przekazów medialnych, obrazie rolników i ich pracy.
Audio
  • O 54. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych mówił Mateusz Dobrowolski (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • 25. odsłona Jarmarku Garncarskiego (Dwójka/Źródła)
  • O przeplocie tańca nowoczesnego i kulturze ludowej górali żywieckich opowiadał Bartłomiej Mieszczak (Dwójka/Poranek Dwójki)
Okładka książki Praca na wsi.
Okładka książki "Praca na wsi".Foto: mat. promocyjne

Praca jest dla większości rolników obowiązkiem, niezbywalną częścią życia; nie służy wyłącznie wzbogaceniu się, jest wartością autoteliczną. "Praca na wsi. Szkice etnologiczne" to najnowsza publikacja składająca się z artykułów, które są wynikiem dwuletniej współpracy Amandy Krzyworzeki z grupą studentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego w ramach zajęć nazywanych laboratorium etnograficznym.


Posłuchaj
15:28 _PR2_AAC 2020_08_29-09-33-07 Rolnicy.mp3 O nowej książce "Praca na wsi. Szkice etnologiczne" dr Amandy Krzyworzeki (Dwójka/Poranek Dwójki)

 

To książka etnograficzna o prawdziwie współczesnej wsi. Czytelnik znajdzie tutaj wgląd w ważne problemy, którymi żyją mieszkańcy kilkunastu wiosek w północno-wschodniej Polsce. Dowiemy się, że rolnicy konwencjonalni i ekologiczni kierują się bardzo podobnymi wartościami, lecz inaczej przekładają je na praktykę. Zrozumiemy, jak czują się rolnicy, którzy tracą wpływ na proces produkcji mleka, gdy centrum dowodzenia przenosi się do laboratoriów, gdzie dominuje żargon naukowy. Wczujemy się w mieszkańca wsi, który żadnej chwili nie postrzega jako czasu wolnego, w którego świecie podział na sferę pracy męskiej i kobiecej nie faworyzuje żadnej płci, lecz krzywdzi obie. Zobaczymy, jak w takich okolicznościach wygląda wychowanie dzieci do rolnictwa. Dostrzeżemy ciekawy proces dystansowania się, na razie w sferze narracji, właścicieli małych gospodarstw wobec rolników wielkoobszarowych. Poznamy także inne problemy, takie jak głód ziemi na wsi oraz przeinwestowanie wielu gospodarstw. O tych i innych zagadnieniach porozmawialiśmy ok 9.25 z pomysłodawczynią i redaktorką naukową "Pracy na wsi. Szkice etnologiczne" - Amandą Krzyworzeką, naszym Gościem Poranka. W czasie trwania audycji można było otrzymać tę wyjątkową pracę.

Poza tym w folkowym Poranku Dwójki:

  • o 8.00 do zdobycia była Płyta Poranka - biały kruk: "Traditional Music From Poland. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych/Folk Music Festival. Kazimierz Dolny";
  • o 8.10 przenieśliśmy się do Medyni koło Łańcuta, gdzie uczestniczyliśmy w  25. odsłonie Jarmarku Garncarskiego;
  • o 8.35 powędrowalisy do Kazimierza, gdzie o tym, co dzieje się na 54. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych opowiedział Mateusz Dobrowolski;
  • o 8.45 w "Pierwszych krokach" Mariusz Żwierko - tancerz, choreograf, kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie Zielone oraz grupy tanecznej "Woda na Młyn" opowiedział o kowalu;
  • około 9.10 zapowiedź "Dwójki na miejscu". Tym razem w Szczecinie;
  • około 9.15 o przeplocie tańca nowoczesnego  i kulturze ludowej górali żywieckich opowiedział Bartłomiej Mieszczak, tancerz i choreograf, który traktuje taniec ludowy jako rodzaj zakorzeniania emocjonalnego, łączącego go z kulturą przodków. 

 Jak zawsze podczas sobotniego porannego spotkania nie zabrakło naszych innych stałych propozycji: “Historii polskiego folku”, “Pięciu minut nad Biblią”, a także przeglądu prasy i tygodników, o 7.20 i 8.20.

Nasz adres: poranekdwojki@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 29.08.2020

Godzina emisji: 7.00


gs