Natalia Kukulska: Chopin stworzył niezwykle uniwersalne dzieła

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 15:50
- Mam poczucie wielkiej satysfakcji i radości, że ten karkołomny, mogłoby się wydawać, pomysł jest przychylnie przyjęty - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o albumie "Czułe struny" Natalia Kukulska. Po raz pierwszy muzycy opracowali dzieła Fryderyka Chopina w formie utworów symfonicznych, do których powstały teksty. Kto był pomysłodawcą?
Natalia Kukulska
Natalia KukulskaFoto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

Posłuchaj
21:10 2020_09_01 14_13_03_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 W nagranie "Czułych strun" twórczo i wykonawczo zaangażowanych było blisko 100 osób (Muzyczna Jedynka)

- Jestem prowodyrem całego tego zamieszania i tego wydawnictwa. Gdyby nie to, że kiedyś zostałam zaproszona jako wokalistka do udziału w projekcie związanym z Chopinem, to chyba nie odważyłabym się na taką zuchwałość. Tamten jazzowy projekt sprzed 10 lat spowodował, że wyobraziłam sobie, że takie połączenie światów jest możliwe i rzeczywiście spełniłam swoje wielkie marzenie - opowiada Natalia Kukulska.

Źródło: NataliaKukulska/Natalia Kukulska, "Z wyjątkiem nas (Etiuda E-dur]"

Plejada gwiazd muzycznych

Artystka przyznaje, że odwagi przy spełnieniu marzenia dodawali jej m.in. najlepsi aranżerzy i kompozytorzy w Polsce, tj. Krzysztof Herdzin, Nikola Kołodziejczyk, Adam Sztaba, Paweł Tomaszewski i Jan Smoczyński. - Każdy z tych panów zaaranżował dwa utwory Fryderyka Chopina, przełożył na język symfoniczny oraz wokalny i dodatkowo zadyrygował orkiestrą. Też wspaniałą, bo grała sama Sinfonia Varsovia, co jest dla mnie wielkim zaszczytem i taką pieczątką - zdradza Natalia Kukulska.

Z kolei za warstwę liryczną albumu odpowiadają cenione autorki i artystki, które Natalia Kukulska zaprosiła do tego projektu, a są to: Mela Koteluk, Kayah, Gaba Kulka, Natalia Grosiak (Mikromusic) i Bovska. - Jestem autorką pięciu utworów na tym albumie, tj. połowy - kontynuuje Natalia Kukulska, która zauważa także, że twórczość zaproszonych piosenkarek jest dla niej inspirująca, natomiast ich estetyka słowa bardzo bliska.

Wspaniały odbiór płyty

- Płyta ma wspaniały odbiór (…). Okazuje się, że muzyka, która jest muzyką dla wrażliwców i chęcią zdefiniowania tej czułości w muzyce, znajduje tak wielu wspaniałych odbiorców. Oczywiście będą też tacy puryści, którzy będą mówili, jak można "dotykać" Fryderyka Chopina, ale od razu można zadać pytanie: a dlaczego nie? - uważa Natalia Kukulska.

Gość Jedynki twierdzi, że nawet po 210 latach od narodzin Fryderyka Chopina, jego dzieła są niezwykle uniwersalne. - Jako słuchacze cały czas mamy dostęp do różnych ich wspaniałych wykonań genialnych wirtuozów. Nie ma w tym nic złego, że różni współcześni twórcy mogli pokazać, jakie oni mają spojrzenie na Fryderyka Chopina - słyszymy w "Muzycznej Jedynce".

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadziła: Maria Szabłowska 

Gość: Natalia Kukulska (piosenkarka)

Data emisji: 1.09.2020 

Godzina emisji: 14.13

DS

Czytaj także

Największy projekt muzyczny Natalii Kukulskiej. "Chopin jest zawsze na czasie"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 15:30
- Muzyka Chopina od zawsze robi wielkie wrażenie. Jest niezwykle kunsztowna i tak uniwersalna, że od tylu lat kocha ją cały świat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Natalia Kukulska, zapowiadając swój największy projekt muzyczny w życiu. Dziś odbyła się premiera jej pierwszego singla z albumu "Czułe struny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czułe struny”

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 11:31
O tym albumie mówi się od miesięcy, a wydawnictwo od kilku tygodni okupuje czołówkę zestawienia Bestsellerów Empiku. To największa artystyczna produkcja na naszym rynku fonograficznym, jak również̇ wydarzenie bez precedensu na świecie. Wybrane dzieła Fryderyka Chopina po raz pierwszy zostały opracowane w formie utworów symfonicznych, do których powstały teksty. Dostały one nową, wielowarstwową oprawę̨ od pięciu najlepszych polskich kompozytorów i aranżerów: Krzysztofa Herdzina, Nikoli Kołodziejczyka, Adama Sztaby, Pawła Tomaszewskiego oraz Jana Smoczyńskiego.
rozwiń zwiń