"Chciałem żeby urodziła się na nowo". Jerzy Grunwald o nowej wersji piosenki "Biały Krzyż"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 14:31
- Piosenka "Biały Krzyż" jest piękna, chciałem, żeby urodziła się na nowo i aby dzisiejsza rocznica wybuchu II Wojny Światowej była również rocznicą przypomnienia tych tragicznych czasów, w których ginęli polscy żołnierze. Dla nich jest ta nowa wersja utworu - mówił w "Muzycznej Jedynce" wokalista Jerzy Grunwald. 
Jerzy Grunwald
Jerzy GrunwaldFoto: Jedynka/Polskie Radio

Posłuchaj
09:32 2020_09_01 13_23_56_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Jerzy Grunwald o nowej wersji piosenki "Biały Krzyż" (Muzyczna Jedynka)

 

"Biały krzyż", piosenka zespołu "Czerwone Gitary" została napisana w 1986 roku. Autorem jej słów jest Janusz Kondratowicz, muzyki zaś - Krzysztof Klenczon, który skomponował ją, aby upamiętnić swego ojca, Czesława Klenczona, żołnierza Armii Krajowej i uczestnika polskiego podziemia antykomunistycznego w okresie powojennym. 

Inspiracją dla autora tekstu był napotkany w zakopiańskim lesie brzozowy krzyż bez tabliczki, charakterystyczny element polskiego krajobrazu. Tekst piosenki wprost mówi o pamięci o poległych w boju, pochowanych w bezimiennych mogiłach. 

źródło: Polskie Nagrania/Youtube


Wokalista, kompozytor - Jerzy Grunwald w dniu 81. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej prezentuje nową wersję piosenki "Biały Krzyż", którą niegdyś wykonywał Krzysztof Klenczon. 

- Chciałem, aby młodzi ludzie, dla których patriotyzm jest dzisiaj czymś dziwnym, mogli poprzez zesłanie tej piosenki docenić, że żyją w wolnym kraju - wyjaśnia Jerzy Grunwald. - Nasi przodkowie musieli walczyć o to, co oni mają dziś podane na tacy - wolność, demokrację. Niech z tego korzystają i pamiętają, że Polska była kiedyś krajem zniewolonym - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadzi: Maria Szabłowska

Gość: Jerzy Grunwald (wokalista, kompozytor)

Data emisji: 1.09.2020 r. 

Godzina emisji: 13.26 

ans 

Czytaj także

Krzysztof Dzikowski - autor przebojów Czerwonych Gitar

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2015 15:52
Krzysztof Dzikowski pisał dla różnych wykonawców, ale przyznaje, że najbardziej lubił tworzyć dla Czerwonych Gitar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Klenczon. Zbuntowany anioł polskiej sceny

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 19:36
- To określenie to kwintesencja jego postaci. Z jednej strony dynamiczne protest-songi, z drugiej pełna liryka. Taki był i na scenie, i w życiu - w 35. rocznicę śmierci Krzysztofa Klenczona wspomina Jerzy Skrzypczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

20. rocznica śmierci Władysława Szpilmana. Wspominamy wielkiego pianistę i kompozytora

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 14:59
6 lipca 2000 roku, zmarł Władysław Szpilman, kompozytor i pianista, autor muzyki do prawie pięciuset piosenek. Był twórcą niezapomnianych przebojów, jak: "Czerwony autobus", "W małym kinie", "Nie wierzę piosence", czy "Tych lat nie odda nikt" i "Jutro będzie dobry dzień". Przez kilkadziesiąt lat związany z Polskim Radiem.
rozwiń zwiń