Dr Onasz: twierdzenia o sabotażu w "Czajce" należy traktować w kategorii literatury sensacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 17:10
- Można to interpretować jako dosyć nieumiejętną próbę zdjęcia odpowiedzialności za niedopełnienie obowiązków z podmiotu nadzorującego, tj. m. st. Warszawy, by przerzucić podejrzenia na całkowicie nieuchwytny czynnik - powiedział dr Maciej Onasz, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego o zawiadomieniu warszawskiego MPWiK.
Ścieki wpadające do Wisły po awarii oczyszczalni Czajka
Ścieki wpadające do Wisły po awarii oczyszczalni "Czajka"Foto: PAP/Tomasz Gzell

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie złożyło do Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga zawiadomienie, że awaria w oczyszczalni "Czajka" mogła być wynikiem sabotażu lub działania o charakterze terrorystycznym.

1200.jpg
Awaria "Czajki". Rzecznik rządu: nie ma żadnych podstaw, by twierdzić, że był to sabotaż

- Oczywiście taką możliwość należy sprawdzić, szczególnie gdy mamy do czynienia z drugą podobną awarią na przestrzeni roku. Można to również interpretować jako dosyć nieumiejętną próbę zdjęcia odpowiedzialności za niedopełnienie obowiązków z podmiotu nadzorującego, tj. m. st. Warszawy, by przerzucić podejrzenia na całkowicie nieuchwytny czynnik - stwierdził d Maciej Onasz.

Posłuchaj
23:35 PR24_MPLS 2020_09_06-15-34-55.mp3 Dr Maciej Onasz o awarii oczyszczalni "Czajka" i zawiadomieniu MPWiK oraz o zapowiedzi powołania przez Rafała Trzaskowskiego ruchu obywatelskiego ("Temat dnia/Gość PR24")

"Trudno wskazać podmiot zainteresowany przeprowadzeniem ataku"

Jak zaznaczył politolog, podchodząc racjonalnie do sprawy, trudno wskazać jakikolwiek podmiot, który byłby zainteresowany zgłoszonym przez MPWiK działaniem.

EN_scieki1200.jpg
Miliardy litrów nieczystości w Wiśle. MSWiA uruchomiło specjalną stronę z licznikiem

CZYTAJ TAKŻE:

- Byłby to chyba pierwszy w historii atak terrorystyczny na oczyszczalnię ścieków. Ten scenariusz, jak każdy inny, powinien zostać zweryfikowany i sprawdzony, ale raczej należy to traktować w kategorii literatury sensacyjnej, aniżeli domniemanych, nawet na wysokim poziomie, faktów - dodał.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: dr Maciej Onasz, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego
Data emisji: 06.09.2020
Godzina emisji: 15.34

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Poseł Lewicy: Trzaskowski musi się w końcu zdecydować, czy chce być prezydentem Warszawy, czy chce zakładać ruch

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 18:24
- Nie można być dobrym prezydentem stolicy, jednocześnie jeżdżąc po Polsce, tworząc ruch obywatelski. Rafał Trzaskowski ma wyjątkowy problem zarządzania dużymi inwestycjami, powinien być lepszym włodarzem miasta - powiedział Marcin Kulasek z Lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzaskowski powinien za to odpowiedzieć". Macierewicz o awarii "Czajki"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 14:45
- Widać, że Rafał Trzaskowski jest człowiekiem lekceważącym wszystko i wszystkich. Wygląda na to, że ma wsparcie, które gwarantuje mu powodzenie i polityczną osłonę. Mam nadzieję, że prawo się o niego upomni - mówił w Polskim Radiu 24 b. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
rozwiń zwiń