Anna Jurksztowicz: muzyka zawsze wyciąga mnie z największych dołów

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 15:40
- Chciałabym dostarczać publiczności muzykę najwyższej jakości, która podnosi nas na wyższy poziom istnienia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Jurksztowicz, która z okazji 35-lecia pracy artystycznej wydała album "Jestem taka sama". Jaka jest jej nowa płyta?
Anna Jurksztowicz
Anna JurksztowiczFoto: Wojciech Kusiński/PR

Posłuchaj
18:06 2020_09_17 13_18_30_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3.mp3 Anna Jurksztowicz z nową płytą (Muzyczna Jedynka)

- Bardzo mi zależy, żeby teksty przekazywały emocje i były najwyższej jakości artystycznej. Kiedyś sprzeczaliśmy się z Jackiem Cyganem, czy ważniejsze są słowa w piosence czy jednak muzyka. Jak byłam młodsza, miałam wrażenie, że muzyka, a Jacek mi tłumaczył, że we francuskim słowniku form literackich, piosenka uznana jest jako forma literacka, a nie muzyczna. Czyli należy wychodzić od tekstu i wtedy mamy do czynienia z piosenką artystyczną - uważa Anna Jurksztowicz.

Źródło: Anna Jurksztowicz/Anna Jurksztowicz, "Jestem taka sama"

Współpraca z Krzysztofem Napiórkowskim

Ogromny wkład w powstanie płyty miał Krzysztof Napiórkowski, który jest kompozytorem zdecydowanej większości utworów z tego albumu. Jak przyznaje Anna Jurksztowicz, od lat była jego fanką i z przyjemnością grała z nim koncerty.

- Paradoksalnie pandemia przyspieszyła naszą współpracę, bo mieliśmy dużo wolnego czasu. Ale mamy dużo więcej wspólnych piosenek niż te, które wydałam na tej płycie. Wiadomo jednak, że są pewne ograniczenia. Starałam się, żeby z powodu jubileuszu ten album był wyjątkowy. Zaprosiłam gości z pięknymi głosami. Natomiast Krzysztof jest nie tylko kompozytorem, ale przede wszystkim wokalistą i bardzo przypilnował brzmienia od strony wokalnej. Właściwie wymyślił mi całkowicie nowe brzmienie - opowiada Anna Jurksztowicz.

Muzyka ją prowadzi

Mówi się, że "Jestem taka sama" w pewien sposób jest dzieckiem pandemii, ponieważ Anna Jurksztowicz czas izolacji spędziła bardzo produktywnie. Czy w związku z tym gość Jedynki zazwyczaj ma pozytywny stosunek do otaczającej nas rzeczywistości?

- Tak, to trochę wynika z wrodzonego optymizmu. Muszę powiedzieć, że muzyka też zawsze mnie prowadzi i wyciąga z największych dołów. Jeżeli mogłabym coś polecić słuchaczom, to pasja zawsze jest takim czynnikiem, który powoduje polepszenie nastroju. Ja mam właśnie muzykę - przekazuje piosenkarka.

***

Tytuł audycjiMuzyczna Jedynka

Prowadziła: Anna Will

Gość: Anna Jurksztowicz (piosenkarka)

Data emisji: 17.09.2020 

Godzina emisji: 13.18

DS

Czytaj także

Olga Bończyk: nie możemy obrażać się na nasze życie

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 15:10
- Tylko od nas zależy, co zrobimy z naszym życiem w kolejnych miesiącach i latach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o przesłaniu najnowszego singla Olga Bończyk. "Życie taka gra" jest zapowiedzią płyty, która ukaże się prawdopodobnie już jesienią. Dlaczego warto posłuchać tej piosenki?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Brzozowski i "Gentleman": poczułem swobodę artystyczną

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 16:59
- Nie mam już takiego ciśnienia, żeby ścigać się z młodym pokoleniem i robić piosenki na czasie. Chciałem robić takie, które mi teraz grają w sercu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Rafał Brzozowski. Piosenkarz wystąpi z najnowszym singlem "Gentleman" na koncercie Premier na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.
rozwiń zwiń