Robert Kasprzycki: zaczynam od słów, muzyka jest dodatkiem

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 09:47
- W mojej twórczości staram się opisywać człowieka w rozmaitych sytuacjach. Opowiadać rozmaite historie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poeta, wokalista, gitarzysta Robert Kasprzycki.
Robert Kasprzycki
Robert KasprzyckiFoto: TVP/PAP/Jan Bogacz

Robert Kasprzycki (ur. 1969) - poeta, pieśniarz, wokalista, muzyk i kompozytor, a także tłumacz, felietonista, recenzent (literacki i muzyczny), autor tekstów kabaretowych. Debiutował jako wykonawca piosenki poetyckiej i gitarzysta lokalnych formacji rockowych. W 1997 roku wydał debiutancką płytę "Niebo do wynajęcia". Następnie ukazały się wydawnictwa: "Światopodgląd", "Piosenki i Nie" (2007) i "Cztery" (2014).

Muzyka jest dodatkiem

W audycji "Muzyczna Jedynka" z artystą rozmawialiśmy o tym, czy w muzyczno-słownym utworze, jakim jest piosenka, prym wiodą muzyka czy słowa. - W moim przypadku jest tak, że zaczyna się od słów. Muzyka jest dodatkiem, który niesie treść. Na tyle szanuję muzykę, jako samoistną moc, że lubię ją oddzielnie. Natomiast zaczynam od słów - podkreślił Robert Kasprzycki.

- Staram się opisywać człowieka - siebie, różnych ludzi - w rozmaitych sytuacjach. Opowiadać rozmaite historie. Ponieważ otrzymuję informację zwrotną, że potrafię trafnie pewne rzeczy ująć, staram się nie mówić wyłącznie o sobie, o jednej sprawie, staram się obejmować rozmaite poziomy i o rozmaitych rzeczach mówić. Stąd moja muzyka, traktowana jako dodatek, jest wzięta z bardzo różnych dziedzin, gatunków, emocjonalnych poziomów - wskazał gość Anny Will.

Niebo do wynajęcia - Robert Kasprzycki & Krakowska Młoda Filharmonia. Profil: Robert Kasprzycki


Jestem i nie jestem bardem

Robert Kasprzycki zapytany w Programie 1 Polskiego Radia, czy ma się za barda, odpowiedział, że "muzycznie rzecz biorąc nim jest, w takim pierwotnym wymiarze - facet z gitarą, który nie jest dla nikogo parą i sam sobie opisuje świat". Zdaniem gościa "Muzycznej Jedynki" nie jest on jednak takim bardem jak Jacek Kaczmarski czy Włodzimierz Wysocki. 

- Bardzo się boję mówić wprost o polityce a z tym mi się kojarzy "bardostwo" w takim środkowoeuropejskim wymiarze. Staram się być - jeśli już - takim bardziej lirycznym bardem, takim, który opisuje rozmaite poziomy więzi między ludźmi, których jest dwoje, a nie więzi między człowiekiem a otaczającą go rzeczywistością - stwierdził.

Domowy vlog "Słów łowienie" 

To jest żartobliwa forma zabawy z odbiorcą, który chce zobaczyć "jak to jest zagrane". To jest przedłużenie tego, co robię na koncertach. Rodzaj przygody. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której Robert Kasprzycki opowiedział o swoim domowy vlogu muzycznym "Słów łowienie" i zaprosił na swoje najbliższe koncerty:

Posłuchaj
17:13 2020_09_17 PR1_14_26_10_Muzyczna_Jedynka.mp3 Robert Kasprzycki: zaczynam od słów, muzyka jest dodatkiem (Muzyczna Jedynka)

 

Robert Kasprzycki - SŁÓW ŁOWIENIE - Odc.1 - "Trzymaj się wiatru, kochana.". Profil: Rober Kasprzycki

***

Tytuł audycjiMuzyczna Jedynka

Prowadziła: Anna Will

Gość: Robert Kasprzycki (poeta, wokalista, muzyk)

Data emisji: 17.09.2020 

Godzina emisji: 14.25

kk

Zobacz więcej na temat: Anna Will MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anna Jurksztowicz: muzyka zawsze wyciąga mnie z największych dołów

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 15:40
- Chciałabym dostarczać publiczności muzykę najwyższej jakości, która podnosi nas na wyższy poziom istnienia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Jurksztowicz, która z okazji 35-lecia pracy artystycznej wydała album "Jestem taka sama". Jaka jest jej nowa płyta?
rozwiń zwiń