Festiwal ku pamięci Jonasza Kofty. Jerzy Mamcarz: będzie wysoki poziom

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 15:40
"Moja Wolności", czyli Ogólnopolski Festiwal im. Jonasza Kofty już na początku października w Warszawie. - Poziom, jak co roku, będzie wysoki i dość równy - zapowiada Jerzy Mamcarz, pomysłodawca tego wydarzenia. Do konkursu zakwalifikowano w sumie ponad 20 wykonawców.
Jonasz Kofta oraz Jan Pietrzak podczas występu Kabaretu pod Egidą
Jonasz Kofta oraz Jan Pietrzak podczas występu Kabaretu pod EgidąFoto: Maciej Kłoś/PAP

Posłuchaj
08:17 2020_09_24 14_32_17_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Na początku października odbędzie się 14. Ogólnopolski Festiwal im. Jonasza Kofty "Moja Wolności" (Muzyczna Jedynka)

Będzie to już 14. edycja tego popularnego wydarzenia, które odbędzie się w Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej 2 w Warszawie.

- Jesteśmy już po tzw. jury wewnętrznym. Wybraliśmy wykonawców, którzy wystąpią 3 października w pierwszym etapie konkursu, a możne powiedzieć, że nawet w drugim. Wystąpi 22 wykonawców. Poziom, jak co roku, będzie wysoki i dość równy. Podziękowaliśmy osobom, które trochę odbiegałyby od tej średniej - mówi Jerzy Mamcarz.

Kto na koncercie finałowym?

Drugiego dnia przed publicznością zaprezentują się laureaci konkursu, a także artyści warszawskiej Sceny Bardów oraz… - Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu i Sławek Wierzcholski z Nocnej Zmiany Bluesa. Zwyczajem u nas jest, aby koncert finałowy rozpoczynał laureat głównej nagrody roku ubiegłego i w tym przypadku jest to Karol Donda, Złoty Klucz 2019 - dodaje Jerzy Mamcarz.

Źródło: Polskie Radio/Stefan Friedmann o współpracy i przyjaźni z Jonaszem Koftą

Jeden z największych

Jonasz Kofta (1942-1988) jako jeden z największych poetów polskiej piosenki wymieniany był tuż obok Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory oraz Wojciecha Młynarskiego. Wiele jego wierszy stało się przebojami, m.in. "Pamiętajcie o ogrodach" czy "Wakacje z blondynką".

***

Tytuł audycjiMuzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Gość: Jerzy Mamcarz (pomysłodawca i dyrektor Ogólnopolskiego Festiwalu im. Jonasza Kofty "Moja Wolności")

Data emisji: 24.09.2020 

Godzina emisji: 14.32

DS

Czytaj także

Robert Kasprzycki: zaczynam od słów, muzyka jest dodatkiem

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 09:47
- W mojej twórczości staram się opisywać człowieka w rozmaitych sytuacjach. Opowiadać rozmaite historie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poeta, wokalista, gitarzysta Robert Kasprzycki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kasia Cerekwicka: najbardziej liczy się obecność drugiego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 15:20
- Ta piosenka skłania do refleksji nad naszym zabieganym życiem, aby trochę zwolnić tempo - mówi o utworze "W pogoni za szczęściem" Kasia Cerekwicka. Artystka opowiada w Programie 1 Polskiego Radia, jak wygląda jej codzienność w dobie pandemii. Czy jest całkowicie inna niż wcześniej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paulina Wróblewska: piosenki Andrzeja Zauchy są ponadczasowe

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 15:56
Paulina Wróblewska została laureatką 12. Festiwalu Piosenek Andrzeja Zauchy "Serca bicie", który odbył się w Bydgoszczy. Konkursowi towarzyszył również przegląd piosenek śpiewanych kiedyś przez Andrzeja Zauchę w wykonaniu czołowych polskich wykonawców.
rozwiń zwiń