"Tak to bywało". Audycja na życzenie słuchaczy 600! razy na antenie

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 21:51
Zaczęło się w studiu Programu 1 Polskiego Radia, do którego Dariusz Michalski został zaproszony, aby przypomnieć jakiś stare nagrania. Prowadzący Paweł Sztompke zasugerował, że może zrobić z tego stałą audycję, jeśli będzie odzew słuchaczy. I do radiowej Jedynki spłynęła lawina mejli, listów i telefonów od słuchaczy, którzy entuzjastycznie przyjęli pomysł przypomnienia starego, dobrego rock’n’rolla.
Dariusz Michalski
Dariusz Michalski Foto: W. Kusiński/Polskie Radio

Audycja nazywała się wówczas "Tak to było", była nadawana w piątki najpierw przez pół godziny, potem przez godzinę, a potem przez dwie godziny. Obecnie jest nadawana między 3.00, a 5.00 już pod tytułem "Tak to bywało". - Stała się audycją nie tyle codzienną, ile conocną. - To wszystko jest zasługa słuchaczy, bo to na życzenie państwa się stało i dobrze, że się stało - mówi Dariusz Michalski.


Posłuchaj
12:05 2020_09_30 13_16_03_PR1_muzyczna_jedynka.mp3 600 wydań audycji "Tak to bywało" (Muzyczna Jedynka)

 

Dziennikarz przyznaje, że jego hobby jest szukanie śladów polskości w muzyce. - Przez lata, przez różne wojny, przez różne dzieje myśmy się rozpełzli po świecie, ceniono nas jako tych arcyzdolnych, może trochę leniwych, ale bardzo skutecznych w działaniu - mówi. Przypomina braci Czyzów, którzy założyli wytwórnię Chess Records, dla której nagrywały takie sławy muzyczne jak Muddy Waters, Chuck Berry, Buddy Guy, Willie Dixon i zespól The Rolling Stones.

Dariusz Michalski uchyla rąbka tajemnicy i mówi, co będzie w 600 odcinku audycji. - Skłonię nisko głowę przed słuchaczami, przypomnę to, co oni przez te lata pamiętali, wiercili mi dziurę w brzuchu, że nie mogę czegoś znaleźć - mówi. Więc będzie trochę rarytasów z różnych stylów, z różnych epok, z różnych czasów muzyki rozrywkowej. Przyznaje, że jest jeszcze gdzie szukać. Kiedy na rynek wchodziła płyta CD, on kupił 5 tysięcy (!) longplayów, spośród których wiele jeszcze jest w nienaruszonych foliowych opakowaniach.

 infekcja5pp/Youtube

Posłuchaj całej rozmowy, okraszonej dwiema piosenkami starego, dobrego rock'n'rolla.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Marcin Kusy

Gość: Dariusz Michalski (dziennikarz muzyczny)

Data emisji: 30.09.2020 r. 

Godzina emisji: 13.16

ag

Czytaj także

Drapieżne ruchy i muzyka. Początki rock-and-rolla w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2014 10:00
- By zachęcić publiczność, by patrzyła, a nie tylko słuchała, trzeba było mieć w sobie coś - mówi dziennikarz muzyczny Dariusz Michalski
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blackout - big beatowe wcielenie Tadeusza Nalepy

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 15:35
W cyklu "Śladami Radiowych Legend Big Beatu" Dariusz Michalski przypomniał historię rzeszowskiego zespołu Blackout.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy największa gwiazda amerykańskiego rock'n'rolla skrywa przed nami jeszcze jakieś tajemnice?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 10:00
- Do dystrybucji jeszcze za życia Presley'a skierowano 550 tysięcy kopii filmu "Love me tender". Dla porównania - kolejnym tak dużym hitem kasowym były dopiero "Gwiezdne Wojny" - mówi znawca twórczości Elvisa Presleya - Dariusz Michalski.
rozwiń zwiń