Wiesław Pieregorólka: mój pierwszy w życiu koncert jazzowy z własną orkiestrą

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 18:23
Koncert "Jazz z gwiazdami" zespołu Big Collective Band odbył się w Teatrze Starym w Lublinie 30 czerwca i został zarejestrowany przez telewizję. Zespół stworzyli wybitni polscy soliści jazzowi.
Koncert z gwiazdami Big Collective Band w Lublinie
"Koncert z gwiazdami" Big Collective Band w LublinieFoto: Darek Kawka

Lider zespołu Wiesław Pieregorólka wspomina, że koncert był specyficzny, gdyż ze względu na sytuację pandemiczną odbył się bez udziału publiczności. Dopiero w poniedziałek (5.10) w jednym z klubów został zaprezentowany bardzo ograniczonemu gronu przyjaciół i wielbicieli muzyki. Dzisiaj (7.10) odbędzie się premiera internetowa na kanale Big Collective Band w YouTube, jak również na stronie internetowej zespołu.


Posłuchaj
11:16 2020_10_07 14_25_41_PR1_muzyczna_jedynka.mp3 Wiesław Pieregorólka o koncercie Jazz z Gwiazdami (Muzyczna Jedynka)

 

- Serdecznie zapraszam do odwiedzenia tych miejsc, bo będą państwo mogli zobaczyć, a przede wszystkim posłuchać plejady fantastycznych ludzi, moich przyjaciół, kolegów, ale - co najważniejsze - absolutnej śmietanki polskiego jazzu - zachwala gość Programu 1 Polskiego Radia. Są wśród nich Henryk Miśkiewicz, Robert Majewski, Maciej Sikała, Jerzy Główczewski, Paweł Tomaszewski. Jest też dwoje wokalistów, Dorota Miśkiewicz i Wojciech Myrczek. Muzyk podkreśla, że wspomniana dwójka oprócz tego, że dysponuje świetnymi głosami, dokładnie wpisuje się w jego estetykę, w jego postrzeganie muzyki szeroko pojętej, a jazzu w szczególności.

Wiesław Pieregorólka zwraca uwagę, że muzycy zasiadający w Big Collective Band łączą swego rodzaju przyjaźń muzyczną i pozamuzyczną z relacjami na poziomie stricte ekspresyjnym i podobnym pojmowaniem sztuki.

Big Collective Band/Youtube

Wiesław Pieregorólka przyznaje, że to pierwszy w jego życiu koncert jazzowy z jego orkiestrą jazzową, zrobiony z takim rozmachem, na jaki było ich stać. Jego zdaniem, wielbiciele jazzu znajdą mnóstwo ciekawych dźwięków, współbrzmień, solówek  wybitnych solistów.

Koncert nie był montowany. Został zarejestrowany tak, jak został zagrany, bez studyjnego czyszczenia dźwięku, więc zdarzyły się drobne błędy. Muzyk nie wyklucza, że koncert zostanie też wydany na płycie.

Posłuchaj całej rozmowy okraszonej piosenką "C'est la vie, Paryż z pocztówki" w wykonaniu Andrzeja Zauchy ze słowami Jacka Cygana i muzyką Wiesława Pieregorólki.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Marcin Kusy

Gość: Wiesław Pieregorólka (muzyk, kompozytor, bandlider, dyrygent, aranżer, współpracownik wielu gwiazd polskiej muzyki)

Data emisji: 7.10.2020 

Godzina emisji: 14.25

ag

Zobacz więcej na temat: Jazz Marcin Kusy

Czytaj także

Łukasz Pawlik: płyta powstawała na trzech różnych kontynentach

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 15:45
Muzyk na antenie radiowej Jedynki opowiedział o nowym swoim nowym albumie pt: "Long Distance Connections", która powstała przy współpracy zagranicznych artystów - Chodziło mi o ukazanie aspektu globalnego tej płyty, tzn. konekcji między mną a muzykami głównie ze Stanów Zjednoczonych - powiedział Łukasz Pawlik. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Zaucha – zginął z ręki zazdrosnego męża

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 05:50
– Lubię pracować z różnymi ludźmi. Uważam, że jest to manifestowanie mojego zachowania się jako jazzman. Człowiek, który jest jazzmanem, gra ze wszystkimi i nie czuje się związany konwencjami – mówił Andrzej Zaucha na antenie Polskiego Radia w 1983 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Tubis o "So Us": ta płyta jest narzędziem do tego, aby przyjść i posłuchać nas na żywo

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 18:05
Pianista jazzowy, Maciej Tubis na antenie Programu I Polskiego Radia zaprezentował nowy album zespołu Trio Tubis. "So Us" to trzecia studyjna płyta formacji stworzona w ciągu trzech lat.
rozwiń zwiń