Filharmonia Narodowa w hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 18:20
Orkiestra Filharmonii Narodowej w hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu będzie grała jego muzykę w cyklu piątkowych koncertów. W piątek (9.10) zostanie zagrana Chaconne z Polskiego Requiem poświęcona Janowi Pawłowi II.
Krzysztof Penderecki w Filharmonii Narodowej
Krzysztof Penderecki w Filharmonii NarodowejFoto: Bruno Fidrych

Dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej Andrzej Boreyko zauważa, że rok 2020 dla świata muzycznego był bardzo smutny. - Straciliśmy wielkiego kompozytora, jakim był Krzysztof Penderecki, jednego z kompozytorów, który decydował o przyszłości muzyki, szczególnie w latach 60-tych ubiegłego stulecia i tysiąclecia - mówi maestro. Deklaruje, że w tym roku na koncertach Filharmonia Narodowa będzie się starała grać muzykę Pendereckiego.


Posłuchaj
08:03 Rozlach 8-10-2020.mp3 Piątkowe koncerty Filharmonii Narodowej z dziełami Krzysztofa Pendereckiego (Muzyczna Jedynka)

 

Dyrektor Boreyko, który poprowadzi koncerty uzupełnia, że będzie można również usłyszeć Ludwiga van Beethovena Adagio molto e mesto - III część Kwartetu smyczkowego op. 59 nr 1 (opracował na orkiestrę kameralną Kandayjczyk Brett Dean - będzie to polskie prawykonanie), które płynne przejdzie w I Symfonię c-moll op. 68 Johannesa Brahmsa. Maestro nie ukrywa, że on był autorem tego pomysłu. - Zwłaszcza, że I Symfonia Brahmsa jest nazywana X Symfonią Beethovena - podkreśla. I właśnie o to chodziło, o połączenie Beethovena i Brahmsa w taki sposób.

Muzyk przyznaje, że z powodu epidemii skład orkiestry, która zagra Brahmsa będzie zmniejszony, bo wielkość sceny nie pozwala na usadzenie na niej pełnego składu. - Będzie dwukrotnie mniej muzyków, ale ci co słyszeli ich granie mówią, że nie słychać różnicy w porównaniu z pełnym składem - mówi dyrygent


Pandemia sprawiła, że w ostatniej chwili został odwołany koncert inauguracyjny, który odbędzie się pod 29 i 30 października. Dyrektor artystyczny uważa, że to szczęście, że udało się znaleźć wolną salę na dwa dni tak szybko. Szczęście podwójne, bo te dwa dni ma też wolne solista Lukas Geniušas, który przyjedzie i zagra na fortepianie.

Posłuchaj całej rozmowy, w której więcej szczegółów z programu koncertów w Filharmonii Narodowej.

***

Tytuł audycjiMuzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Rozmawiał: Adam Rozlach

Gość: maestro Andrzej Boreyko (Dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej)

Data emisji: 8.10.2020 

Godzina emisji: 14.37

ag


Czytaj także

Andrzej Boreyko: nasza orkiestra pokazała poziom

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 21:53
- To jest okazja dla nas wykazania się. Dla każdego muzyka osobno i dla całej orkiestry. W 1913 roku ten utwór wydawał się nie do zagrania. Jest tam sporo trudności i dla dyrygenta, i dla muzyków - mówił o "Święcie wiosny" Igora Strawińskiego maestro Andrzej Boreyko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filharmonia Narodowa odwołuje koncerty. Artysta podejrzany o zakażenie koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 10:38
Filharmonia Narodowa w Warszawie poinformowała, że z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem u jednego z artystów odwołuje część koncertów on-line Orkiestry i Chóru Filharmonii.
rozwiń zwiń