Ks. prof. Wojciech Bęben 27 lat badał zwyczaje Aborygenów

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 19:09
27 lat spędził wśród ludów Australii i Oceanii, zna kilka tubylczych języków z regionu Papui i Nowej Gwinei i trzy języki kreolskie. Pracował jako misjonarz i badacz antropolog. Ksiądz prof. Wojciech Bęben, laureat Nagrody Głównej tegorocznej Nagrody im. Benedykta Polaka.
Ks. prof. Wojciech Bęben
Ks. prof. Wojciech BębenFoto: Screen z YouTube/jp2muzeum

W sobotę (10.10) w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbędzie się uroczystość wręczenia tegorocznej Nagrody im. Benedykta Polaka. To wyróżnienie już od sześciu lat przyznawane jest dwóm osobom, wybitnym naukowcom i podróżnikom: Polakowi oraz cudzoziemcowi za osiągnięcia badawcze i eksploracyjne.

Posłuchaj
20:41 2020_10_09 19_08_54_PR1_eureka.mp3 Ksiądz prof. Wojciech Bęben - antropolog, etnolog i religioznawca laureatem Nagrody im. Benedykta Polaka (Eureka/Jedynka)

 

Pobyt na Antypodach

Ks. Wojciech Bęben wspominam, że do Australii na misję został skierowany na własną prośbę. Potem pojechał na Nową Gwineę. Regionem tym interesował się od dawna, czytał książki Bronisława Malinowskiego. - Bardzo mnie zainteresowali Aborygeni, o których naukowcy mówili, że to arystokracja duchowa - mówi laureat. Ponieważ był księdzem, to chciał zgłębić ten duchowy wymiar i zbliżyć się do Aborygenów.

Znajomość z Aborygenami

Aborygeni są bardzo źle nastawieni do misji chrześcijańskich, bo zostali skrzywdzeni przez białych. Więc nawet nie próbował ich nawracać. - Ochrzciłem może trzech dorosłych Aborygenów - przyznaje. Do Aborygenów dotarł cierpliwością. - Ja miałem czas, mogłem sobie pozwolić na czekania - wyjaśnia. W przeciwieństwie do niego, większość naukowców, w tym też Malinowski, miała ograniczony czas.

Ks. Bęben opowiada jak porozumiewał się z Aborygenami, którzy mówią źle po angielsku i nawet nie chcą dobrze mówić w tym języku, bo to był język kolonizatorów, którzy odebrali im ziemię. Najwięcej czasu spędził na Papui-Nowej Gwinei.

W tym roku werdyktem Kapituły Nagrody uhonorowano wyjątkowo dwóch cudzoziemców. Nagrodę otrzymają: prof. Eriks Jekabsons z Łotwy, wybitny historyk, specjalista w zakresie relacji łotewsko-polskich, oraz  prof. dr Gaetano Platania z Włoch, badacz dziejów Polski i związków włosko-polskich, ze szczególnym uwzględnieniem historii Polski w XVII wieku i mecenatu artystycznego rodziny Sobieskich.

Pomysłodawcą nagrody jest Oddział Polski The Explorers Club oraz władze Łęczycy - miasta, z którego w połowie XIII wieku franciszkanie: Benedykt Polak i Włoch Giovanni da Pian del Carpine wyruszyli w daleką podróż do chana Mongołów. Po powrocie z tej ponad dwuletniej wyprawy, w trakcie której przejechali konno ok. 20 tys. km, wysłannicy przekazali papieżowi i europejskim dworom pierwszy szczegółowy opis części Azji, na 50 lat przed zredagowaniem słynnego dzieła Marco Polo "Opisanie Świata".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: ksiądz prof. Wojciech Bęben (antropolog, etnolog i religioznawca, do niedawna kierownik Zakładu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Gdańskiego)

Data emisji: 9.10.2020 r. 

Godzina emisji: 19.09

ag


Czytaj także

Święta Góra Athos. "Tu kobiety nie mają wstępu"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 21:50
Święta Góra Athos na wschodnim cyplu Płw. Chalkidiki to żywy ośrodek ascezy i mistycyzmu. Pierwszy klasztor powstał niemal dokładnie wtedy, gdy nasz książę Mieszko I przyjmował chrzest. Dziś na rozległych, urwistych zboczach góry działa 20 monasterów, które rządzą się religijnymi prawami, przestrzeganymi tu od średniowiecza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie tajemnice skrywają manuskrypty odkryte w Wielkim Meczecie?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 19:07
Niemal 50 lat temu, w czasie remontu Wielkiego Meczetu w Sanie, stolicy Jemenu, robotnicy niespodziewanie odkryli skrytkę, a w niej 12 tysięcy fragmentów kart i zwojów papirusowych. Znalezisko, spakowane do 20 worków po ziemniakach, czekało kolejne lata, by wreszcie doczekać się konserwacji i naukowej analizy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Średniowieczny klasztor w technologii 3D. "Wirtualna Nubia"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 19:09
Jak przenieść się do wnętrza średniowiecznego klasztoru w Sudanie sprzed 1300 lat? Wystarczy wejść na portal "Wirtualna Nubia" stworzony przez specjalistów z Uniwersytetu Warszawskiego. Dzięki trójwymiarowym wizualizacjom zrekonstruowane cyfrowo budynki kompleksu monastycznego w Ghazali można zwiedzać, nie wychodząc z domu.
rozwiń zwiń