Ygor Przebindowski: posiadam wolność w tworzeniu muzyki

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 16:50
- Tworząc "Powidoki" zawsze mam ten komfort, że jestem tutaj w pełni wolny artystycznie i twórczo - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Ygor Przebindowski, popularny muzyk i kompozytor. Dlaczego zdaniem naszego gościa płyta "Powidoki północy" jest tak ważna?
Ygor Przebindowski
Ygor PrzebindowskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Posłuchaj
12:03 2020_10_13 13_21_50_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Ygor Przebindowski z nowym albumem (Muzyczna Jedynka)

Pod koniec września ukazał się najnowszy album Ygora Przebindowskiego - "Powidoki północy". Jak zapewnia wydawca, jest to muzyka prosto z głębi duszy i serca, w której surowe i zimne dźwięki przywołują klimaty Skandynawii.

- Wszystkie moje autorskie płyty "Powidoki" powstają w takim odosobnieniu, ale mam też pełną wolność w tworzeniu tej muzyki. Nie mam żadnych z góry narzucanych kierunków, mimo że zwykle bywa tak, że wytwórnie jednak ingerują w artystę i w to, co on tworzy (…). Tworząc te "Powidoki" jednak zawsze mam ten komfort, że jestem tutaj w pełni wolny artystycznie i twórczo. Mogę robić to po prostu świadomie, niejako trochę dla siebie, ale też dla innych, ale w sposób wolny - opowiada Ygor Przebindowski.

Źródło: Ygor Przebindowski/Ygor Przebindowski, "SORG (Powidoki północy)"

Festiwal w Opolu

Ygor Przebindowski jest rodowitym opolaninem, więc już jako dziecko był silnie związany z Krajowym Festiwalem Piosenki Polskiej w Opolu.

- Prawie każde dziecko, które pochodzi z tego miasta, w pewien sposób jest "zaszczepione" tym festiwalem. Jako dziecko stałem pod festiwalową bramą, obserwowałem te gwiazdy, uczestniczyłem w koncertach i oczywiście zbierałem autografy. Bardzo mi to imponowało. Dostąpiłem także zaszczytu, że z kilkoma osobami, które występowały, gdy byłem dzieckiem, po wielu latach miałem okazję stanąć wspólnie na scenie - wspomina Ygor Przebindowski.

Mała Akademia Piosenki

Dziś artysta spełnia również marzenia innych młodych ludzi, prowadzi bowiem Małą Akademię Piosenki w Opolu. Od blisko 7 lat w Muzeum Polskiej Piosenki organizowane są cykliczne spotkania dzieci i młodzieży ze znanymi muzykami, m.in. z Anną Jurksztowicz, Natalią Kukulską, Kubą Badachem czy Lorą Szafran.

- Zapraszamy znanych wokalistów i gwiazd, ale bardzo ważnym czynnikiem jest też ich osobowość, tj. czy mają łagodne, fajne usposobienie wobec dzieci i czy potrafią im coś przekazać. Bardzo ważne jest, żeby to były osoby otwarte, ponieważ dzieci oprócz tego, że mają lekcje muzyki, mają też możliwość spotkania z człowiekiem - dodaje Ygor Przebindowski.

Praca w teatrze

Gość Jedynki od lat skupia się również na pracy w teatrze. - Zawsze pociągała mnie forma łączenia różnych dziedzin sztuki. Teatr jest taką przestrzenią, gdzie łączy się tekst z obrazem, scenografią i muzyką. Składa się to z kilku składników i nie jest to tylko sama forma wyrazu muzycznego, ale też jakby głębsza forma przekazu - twierdzi.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Maria Szabłowska

Gość: Ygor Przebindowski (muzyk, kompozytor)

Data emisji: 13.10.2020

Godzina emisji: 13.21

DS

Zobacz więcej na temat: Maria Szabłowska piosenka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Chciałem żeby urodziła się na nowo". Jerzy Grunwald o nowej wersji piosenki "Biały Krzyż"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 14:31
- Piosenka "Biały Krzyż" jest piękna, chciałem, żeby urodziła się na nowo i aby dzisiejsza rocznica wybuchu II Wojny Światowej była również rocznicą przypomnienia tych tragicznych czasów, w których ginęli polscy żołnierze. Dla nich jest ta nowa wersja utworu - mówił w "Muzycznej Jedynce" wokalista Jerzy Grunwald. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Znowu razem" - Korzyński&Fronczewski reaktywacja w Programie 1

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 14:50
Program 1 Polskiego Radia przypomina mniej znane oraz odnalezione utwory Franka Kimono, czyli artystycznego projektu stworzonego w latach 80. przez kompozytora Andrzeja Korzyńskiego oraz aktora i wokalistę Piotra Fronczewskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Hymn" dla niepełnosprawnych dzieci. Dąbrowska: zostałam ambasadorką fundacji

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 16:44
13 znanych artystów zaśpiewało "Hymn Fundacji Przemek Dzieciom", którego celem jest zebranie środków na opłacenie rehabilitacji niepełnosprawnych podopiecznych. - Kiedy w trakcie pandemii Przemek Szaliński zapytał, czy wezmę udział w teledysku, powiedziałam, że może na mnie liczyć - mówi Katarzyna Dąbrowska, popularna aktorka i piosenkarka.
rozwiń zwiń