Festiwal Soundedit. Maciej Werk: próbujemy robić wszystko, co się da

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 17:50
Już tylko kilka dni dzieli nas od 12. edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit, który odbędzie się pod koniec października w Łodzi. - Jesteśmy zdeterminowani, żeby go zrobić, bo kultura musi przetrwać wszystkie trudne czasy - zapowiada Maciej Werk, szef Festiwalu Soundedit.
Maciej Werk
Maciej WerkFoto: Polskie Radio / Youtube

Posłuchaj
15:47 2020_10_14 13_22_16_Muzyczna_Jedynka.mp3 Festiwal Soundedit coraz bliżej (Muzyczna Jedynka)

Od 22 do 25 października w Łodzi będzie odbywać się Festiwal Soundedit. Jak twierdzi Maciej Werk, na ten moment wszystko przebiega z pierwotnymi planami, mimo obecnej sytuacji związanej z koronawirusem. - Próbujemy robić wszystko, co się da, a nawet to, czego nie da się. Niemniej przeciwności losu są takie, że nie możemy walczyć z liniami lotniczymi czy obostrzeniami, które są narzucane przez rząd - mówi Maciej Werk.

Organizatorzy planują, że na tegorocznym festiwalu wystąpią dwie zagraniczne gwiazdy - Marc Almond i Roger Eno, chociaż występ drugiego artysty stoi jeszcze pod znakiem zapytania.

- Marc Almond potwierdza, że przylatuje, natomiast w przypadku Rogera Eno jeszcze zobaczymy. Linie lotnicze właśnie odwołały jego przylot, ale są też inne drogi dostania się z Wysp Brytyjskich do Polski. Jeżeli chodzi o Marca Almonda, mam nadzieję, że zagra koncert dla bardzo ograniczonej publiczności zgodnie ze wszystkimi obostrzeniami. Będzie to jego druga wizyta w Łodzi na Soundedit. Wcześniej był w 2013 roku i był to znakomity koncert - opowiada Maciej Werk.

Program pełen atrakcji

Organizatorzy zaplanowali także kolejną odsłonę plebiscytu Soundedit Spotlight, jak i liczne wystawy. Co jeszcze czeka na sympatyków festiwalu?

- W naszym radiowym studiu pierwszego dnia zagra Baasch. Ten koncert będzie retransmitowany. Później mamy piątek i dzień, o którym od dawna myślałem, w jaki sposób uhonorować imprezę, która odbywa się równolegle z Jarocinem, ale jest bardziej zapomniana i mniej się o niej mówi. Mam na myśli łódzkie Rockowisko. W tym roku przygotowaliśmy cały dzień poświęcony historii Rockowiska. Razem z Telewizją Polską i Działem Cyfryzacji pokażemy film z 1986 roku. Jest to ostatnie Rockowisko, jakie odbyło się. W panelu dyskusyjnym wezmą udział goście, którzy są tym filmie, m.in. Ziemek Kosmowski, lider zespołu Rendez-Vous i Zbyszek Krzywański z Republiki - przekazuje Maciej Werk.

Ku pamięci Marka Grechuty

Dzień później usłyszymy projekt specjalny "Anawa 2020", który powstał przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

- W tym roku mija 50 lat od wydania pierwszej płyty Marka Grechuty. Z tej okazji Wojtek Waglewski, zespół Voo Voo i znakomici goście zagrają ten album na żywo. Mówię tu też o Katarzynie Nosowskiej, Kasai, Spiętym i Krzyśku Zalewskim. Ale to nie jest koniec niespodzianek, równocześnie tego samego dnia odbędzie się premiera płyty studyjnej z tym właśnie materiałem i składem - słyszymy.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Marcin Kusy

Gość: Maciej Werk (organizator Festiwalu Soundedit)

Data emisji: 14.10.2020 

Godzina emisji: 13.22

DS

Zobacz więcej na temat: Marcin Kusy Muzyczna Jedynka

Czytaj także

Rafał Brzozowski i "Gentleman": poczułem swobodę artystyczną

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 16:59
- Nie mam już takiego ciśnienia, żeby ścigać się z młodym pokoleniem i robić piosenki na czasie. Chciałem robić takie, które mi teraz grają w sercu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Rafał Brzozowski. Piosenkarz wystąpi z najnowszym singlem "Gentleman" na koncercie Premier na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spring Break Festival. Wiraszko: stawiamy na nieodkrytych artystów

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 15:00
- Zawsze mieliśmy taki zamiar, aby podczas festiwalu, oprócz gwiazd, stawiać na to, co świeże, młode, nieodkryte i najbardziej obiecujące. Ten festiwal to w ¾ debiutanci - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Wiraszko, współorganizator Spring Break Festival w Poznaniu. W tym roku organizatorzy zaprezentują młodych muzyków w całkiem innej formie. Jakiej?
rozwiń zwiń