Wzruszający utwór Haliny Mlynkovej. "Ta piosenka ma dać siłę kobietom"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 15:00
Halina Mlynkova zaangażowała się w akcję na rzecz kobiet, które doświadczają przemocy i nagrała piosenkę z ważnym przesłaniem. - Ten utwór ma pokazać, że można wyjść z opresji i zacząć żyć własnym życiem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o singlu "Zanim stracisz".  
Halina Mlynkova
Halina MlynkovaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Posłuchaj
09:20 2020_10_20 13_23_03_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Halina Mlynkova z nowym singlem (Muzyczna Jedynka)

Według danych przytoczonych przez wokalistkę, skutki przemocy, jakie doświadczają Polki, są najbardziej dotkliwe w całej Unii Europejskiej. - W momencie, kiedy pojawiła się ta piosenka, dostałam bardzo dużo informacji od kobiet, że są w takiej sytuacji i proszą o pomoc. Ten temat jest bardzo poważny - przyznaje Halina Mlynkova.

Źródło: Halina Mlynkova Official/Halina Mlynkova, "Zanim stracisz"

"Trzeba tylko wykonać ten krok"

Artystka zauważa, że w naszym kraju kobiety mogą korzystać z narzędzi prawnych, ale muszą mieć świadomość, że mogą przeciwstawić się przemocy. Jej zdaniem to jest najtrudniejsze. - Piosenka ma dać jakby siłę i pokazać, że można wyjść z tych opresji i zacząć żyć własnym życiem. Trzeba tylko wykonać ten krok - tłumaczy Halina Mlynkova.

Halina Mlynkova nie ukrywa, że przed napisaniem tekstu do piosenki, musiała poukładać sobie w głowie, w którym kierunku chciałby pójść.

- Tekst pojawił się nagle sam. Nie wiem skąd, ponieważ napisałam go prawie jak list. Przelałam na kartkę wewnętrzne emocje, które mi towarzyszyły. W żadnym stopniu nie jest to jakaś sytuacja nawiązująca albo rozliczająca się z moim życie. Po prostu akurat miałam w głowie takie emocje i nie chciałam, żeby to była kolejna piosenka, która będzie miała ładne obrazki, tylko żeby powiedziała wprost o jakimś problemie - zdradza wokalistka.

Piosenka będzie punktem zapalnym?

Gość "Muzycznej Jedynki" przyznaje, że chciała, aby utwór miał ważny przekaz, który być może będzie punktem zapalnym do tego, aby zmienić czyjeś życie i wziąć los we własne ręce.

- Od wielu lat wspieram kobiety. Sporo piosenek z moich płyt od 2011 roku porusza ten temat. Także dużo kobiet pisało do mnie, że w momencie, kiedy miały bardzo trudny czas w swoim życiu, to nie ratowali ich najbliżsi, tylko właśnie moje piosenki. Dla mnie to jest niesamowita sytuacja - dodaje Halina Mlynkova.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Maria Szabłowska

Gość: Halina Mlynkova (piosenkarka)

Data emisji: 20.10.2020

Godzina emisji: 13.23

DS

Czytaj także

Lora Szafran: od lat śpiewam niby jazz, niby pop

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 13:06
- Nie miałam zamiaru być jazzową wokalistką, chociaż ten jazz mi się podoba - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Lora Szafran. Artystka wydała właśnie utwory "Pasujemy my do świata" i "Nigdy nie jest tak jak chcesz". Nowe piosenki są bardziej popowe czy jazzowe?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artyści łączą siły. Adam Wolski: razem robimy dobro

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 15:30
- Wszyscy artyści rzuciliśmy się do wspólnej pieśni, której celem było przede wszystkim pokazanie, że jesteśmy jedną wielką rodziną i potrafimy coś stworzyć razem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adam Wolski z Golden Life. Utwór "Razem" zaśpiewali m.in. Roksana Węgiel, Patrycja Markowska, Urszula i Andrzej Krzywy.
rozwiń zwiń