III Koncert fortepianowy. Boreyko: powiedziałem sobie, że muszę zagrać ten koncert

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 16:44
Filharmonia Narodowa inauguruje, już oficjalnie, sezon artystyczny 2020/2021. Publiczność usłyszy m.in. III Koncert na fortepian, orkiestrę smyczkową i kotły Miłosza Magina z 1970 roku. - To będzie pierwsze wykonanie w Warszawie od momentu skomponowania tego koncertu - zapowiada Andrzej Boreyko, dyrektor artystyczny.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Joaquin Corbalan P

Posłuchaj
07:25 PR1_MPLS 2020_10_29-14-36-01.mp3 Inauguracja sezonu artystycznego w Filharmonii Narodowej (Muzyczna Jedynka)

Filharmonia Narodowa, z miesięcznym poślizgiem, powraca do koncertu, który miał otworzyć kolejny sezon artystyczny. W związku z pandemią koronawirusa, wydarzenie zostało bowiem przesunięte na 29 i 30 października.

Źródło: AG Galfinger/Kremerata Baltica, Lucas Debargue - Milosz Magin Concerto No. 3 for piano, strings and timpani

Wielka osobowość i wielki człowiek

Najważniejszą pozycją będzie III Koncert fortepianowy Miłosza Magina, znakomitego pianisty i kompozytora. - Miałem szczęście wspólnego muzykowania z p. Maginem, kiedy pracowałem jeszcze jako dyrektor artystyczny w Poznaniu. Był to rok 1993 albo 1994, kiedy p. Magin przyjechał do nas i wziął udział w tradycyjnym, wielkopolskim Festiwalu "Chopin w barwach jesieni". Byłem pod głębokim wrażeniem tej osobowości i tego człowieka - wspomina Andrzej Boreyko.

Zdaniem gościa Jedynki Miłosz Magin zagrał wówczas koncert Chopina całkowicie inaczej niż inni polscy wykonawcy. - Grał bardzo szlachetnie, arystokratycznie, z wdziękiem i jakimś dystansem. Liryka chyba była dla niego najważniejsza w tym koncercie. Wtedy właśnie opowiadał mi o swoim III Koncercie fortepianowym i powiedziałem sobie, że muszę zaplanować z nim i zagrać ten koncert. Niestety kilka lat później zmarł w dość tragicznych okolicznościach - dodaje Andrzej Boreyko.

Andrzej Boreyko zdradza, że we wspomnianym koncercie słyszy impresjonistyczne momenty i typowego polskiego oberka w III części. - Taki chopinowski, techniczny chwyt, a jednocześnie jest to może jednak dla mnie przede wszystkim głęboko liryczny (…). Koncert był komponowany w 1970 roku i będzie to pierwsze wykonanie w Warszawie po 50 latach od momentu skomponowania tego koncertu - twierdzi.

Złoży hołd mistrzowi

Solistą podczas tego koncertu będzie francuski pianista Lucas Debargue.

- Dwa dni temu kończył 30 lat. Jest nie tylko pianistą, ale też kompozytorem, gra muzykę jazzową, pisze książki, poezję, jest filozofem, zna wiele języków i jest to człowiek, który naprawdę podchodzi do wszystkiego, co robi, bardzo poważnie i detalicznie. Może dlatego, że kiedy był chłopcem, jego pierwszym nauczycielem muzyki była uczennica Miłosza Magina. Może dlatego, że jego pierwszymi utworami, które grał na fortepianie, była muzyka Magina i postanowił, że chciałby oddać hołd mistrzowi i zagrać jego III Koncert fortepianowy - opowiada Andrzej Boreyko.

W programie zaplanowano także: Ludwig van Beethoven - Rondo i Capriccio "Die Wut über den verlorenen Groschen" op. 129 (oprac. na orkiestrę Erwin Schulhoff, polskie prawykonanie), Johannes Brahms - Nänie op. 82, Franz Schubert - VIII Symfonia h-moll Niedokończona D. 759.

***

Tytuł audycjiMuzyczna Jedynka

Prowadziła: Anna Will

RozmawiałAdam Rozlach

Gość: Andrzej Boreyko (dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej)

Data emisji: 29.10.2020 

Godzina emisji: 14.36

DS

Czytaj także

Filharmonia Narodowa w hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 18:20
Orkiestra Filharmonii Narodowej w hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu będzie grała jego muzykę w cyklu piątkowych koncertów. W piątek (9.10) zostanie zagrana Chaconne z Polskiego Requiem poświęcona Janowi Pawłowi II.
rozwiń zwiń