"Satyryk, który kochał ludzi". Zbigniew Lesień o Janie Kaczmarku

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 13:20
Aktor i reżyser Zbigniew Lesień, twórca spektaklu z piosenkami Jana Kaczmarka, znakomitego satyryka z Kabaretu Elita wyjawia, że z Janem Kaczmarkiem przyjaźnił się, a połączył ich Wrocław, gdzie satyryk pracował w Polskim Radiu Wrocław. - Do dzisiaj przyjaźń z rodziną trwa i, mam nadzieję, do końca moich dni będzie - mówi. Aby zachować pamięć o zmarłym przyjacielu stworzył spektakl, którego na razie w czasach pandemii nie można oglądać.
Zbigniew Lesień w studiu Polskiego Radia
Zbigniew Lesień w studiu Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński

Wspomina, że z Janem Kaczmarkiem spędził dużo czasu. Wraz z Piotrem Fronczewskim założyli kabaret, z którym - jak to określił - przejechali pół świata, jeśli nie cały, i całą Polskę. - Tam całą trójką sprawdziliśmy się fantastycznie i ta przyjaźń przetrwała - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia.

Fronczewski, Korzyński.jpg
"Znowu razem" - Korzyński&Fronczewski reaktywacja w Programie 1
Posłuchaj
08:45 2020_11_12 13_20_32_PR`1_muzyczna_jedynak.mp3 Zbigniew Lesień wspomina Jana Kaczmarka (Muzyczna Jedynka)

Zbigniew Lesień podkreśla, że choć Jan Kaczmarek był inżynierem i skończył politechnikę, to był wielkim humanistą. - Był mądrym człowiekiem, pasjonatem historii, a przy tym niesamowicie skromnym - mówi. Zwraca uwagę, że Jan Kaczmarek, choć był wielką gwiazdą, zawsze starał się pozostawać z tylu. - I cały czas był radiowcem, kochał radio - wspomina. Kiedy satyryk był już chory, przez pięć lat pisał do Zbigniewa Lesienia listy i on te listy czytał na antenie. - Żeby wszyscy słuchacze wiedzieli, że Janek jest, funkcjonuje, on wtedy był już bardzo chory. I jestem dumny, że do mnie pisał te listy - wspomina. Były to listy dygresyjne o życiu, o literaturze, o historii.

Czytaj także:

Posłuchaj całej audycji, w której można usłyszeć piosenkę "Sulejówek", będącą fragmentem spektaklu o Janie Kaczmarku

***

kaczmarek michal_002891.jpg
Kaczmarek i Kościkiewicz z nowym singlem. "Jak to w życiu, drogi się łączą"

Jan Kaczmarek był jednym z założycieli Kabaretu Elita (wraz z Tadeuszem Drozdą, Jerzym Skoczylasem i Romanem Gerczakiem). W latach 70., 80. i 90. XX w. współpracował z Andrzejem Waligórskim i Studiem 202 w Polskim Radiu Wrocław. Jednym z najbardziej znanych słuchowisk z jego udziałem jest seria "Z pamiętnika młodej lekarki" (wraz z Ewą Szumańską).

Jan Kaczmarek jest autorem tekstów ponad 200 piosenek, między innymi: "Kurna chata", "Zerowy bilans, czyli pero, pero", "Czego się boisz głupia", "Ballada o mleczarzu" czy "Do serca przytul psa", a także opowiadań ("Nasza naturalna sztuczność"; KAW; 1980) i felietonów.

Zmarł 14 listopada 2007 w wieku 62 lat. Przyczyną śmierci była choroba Parkinsona, na którą chorował od połowy lat 80.

nancy17nn/Youtube

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Maria Szabłowska

Gość: Zbigniew Lesień (aktor i reżyser, twórca spektaklu z piosenkami Jana Kaczmarka)

Data emisji: 12.11.2020 

Godzina emisji: 13.20

wikipedia/ag

Czytaj także

Akademia Rozrywki

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2008 13:00
Wydanie rzeszowskie
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Kaczmarek – "Z pamiętnika młodej lekarki" to było jego dzieło

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 05:55
- To jest zasługa Tadeusza Drozdy, że on tego introwertyka zmusił do działania na estradzie, bo Janek był skromnym człowiekiem i z trudem przychodziły mu występy na scenie - mówił Stanisław Szelc, wspominając popularnego satyryka.
rozwiń zwiń