Nelle Trio z nowym albumem. "Opowieść w bardzo wielu językach"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 15:00
- Taki był cel, żeby przede wszystkim postawić na tekst i historie, które się za nim kryją - mówi o najnowszym albumie zespołu Nelle Trio Karolina Śmietana. Na płycie "Tribe" usłyszymy ponad 30 emigrantów z różnych części świata, którzy opowiedzą o swoich osobistych przeżyciach. 
Nelle Trio, czyli Karolina Śmietana, Radek Wośko i Stian Victor Lervik Swensson
Nelle Trio, czyli Karolina Śmietana, Radek Wośko i Stian Victor Lervik SwenssonFoto: mat. prasowy

Posłuchaj
11:22 2020_11_16 13_24_10_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Nelle Trio ze specjalnym albumem (Muzyczna Jedynka)

Nelle Trio, czyli Karolina Śmietana, Radek Wośko i Stian Victor Lervik Swensson, postanowili poruszyć temat tzw. twardego resetu, czyli emigracji. Stąd też powstało ich najnowsze dzieło zatytułowane "Tribe". Polsko-norweski tercet zaprosił również do współpracy ponad 30 emigrantów.

kukulska natalia sztaba adam 1200x660.jpg
Natalia Kukulska o singlu "Zezowate szczęście" z albumu "Czułe struny"

- Nad płytą pracowaliśmy przez ostatnie 2 lata. Powstała głównie w naszym trzyosobowym zespole, ale zaprosiliśmy do współpracy ludzi, co chcieliśmy, aby opowiedzieli również swoje historie (…). Na płycie jest utwór, w którym pojawia się jedno zdanie o tym, że wszyscy jesteśmy jednością i wszyscy jesteśmy sobie równi. Jest to opowiedziane w bardzo wielu językach, ponieważ chcieliśmy, żeby każdy mógł to zrobić w swoim własnym języku, gdyż wydaje się, że to brzmi dużo bardziej dobitnie - opowiada Radek Wośko.

Językiem przewodnim płyty jest jednak angielski. - Jest najbardziej rozpowszechniony na świecie, więc może z płytą, muzyką i tym przekazem dotrzeć do jak największej liczy osób. Niemniej tych języków pojawia się naprawdę wiele, ponieważ chcieliśmy, żeby ci ludzie wypowiadali się w swoich ojczystych językach - dodaje Radek Wośko.

Źródło: NelleTrio/Nelle Trio, "T R I B E - EPK"

Emigrantki dokonują rzeczy niemożliwych

Na albumie znajduje się piosenka "Tam, gdzie nas nie ma". Przekaz tego utworu poświęcony jest kobietom-emigrantkom.

- Kiedy pisałam ten tekst, został on zainspirowany moimi spotkaniami z pięknymi i silnymi kobietami, które mieszkają w Danii i przyjechały do tego kraju z wielu części świata. W pewien sposób jest to hołd dla tych kobiet, które porzucając swój dom i przyjeżdżając do zupełnie obcego kraju, tak naprawdę muszą zdefiniować siebie na nowo i odkryć kim są. Na sam koniec okazuje się, że te kobiety są bardzo silne wewnętrznie, przechodzą przemianę i odnajdują w sobie moc, żeby dokonywać rzeczy niemożliwych - zdradza Karolina Śmietana.

Kraina mlekiem i miodem płynąca

Jeden z utworów odnosi się do postrzegania Polski przez muzyków z Nelle Trio. Znajdują się w nim słowa: "Tam, gdzie nas nie ma, miodem i mlekiem płynące strumienie".

- Z perspektywy życia na emigracji wyobrażamy sobie Polskę jako krainę mlekiem i miodem płynącą. Podejrzewam, że z takim poczuciem zgodziliby się również ci, którzy wyjechali do Stanów Zjednoczonych i być może już nigdy nie przyjadą do Polski. To jest opowieść z punktu widzenia emigranta o ojczystym kraju, który jest widziany z pewnej perspektywy. Trochę wybiela się i tęskni oraz pamięta się o dobrych wspomnieniach - twierdzi Radek Wośko.

Czytaj także:

  ***

  Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

  Prowadziła: Anna Will

  Gość: Radek Wośko, Karolina Śmietana (Nelle Trio)

  Data emisji: 16.11.2020 

  Godzina emisji: 13.24

  DS

  Zobacz więcej na temat: Anna Will Muzyczna Jedynka
  Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
  aby dodać komentarz
  brak

  Czytaj także

  Nowy singiel Kate. "Chciałabym przekazać coś dobrego ludziom"

  Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 17:00
  - Muzyka od dziecka była dla mnie źródłem pozytywnej energii i była taką inspiracją do działania - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kate, czyli Kasia Dąbrowska. Piosenkarka zaprezentowała właśnie najnowszy singiel "Teraz siebie znam". Czy będzie on dawką dobrej energii dla słuchaczy? 
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  III Koncert fortepianowy. Boreyko: powiedziałem sobie, że muszę zagrać ten koncert

  Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 16:44
  Filharmonia Narodowa inauguruje, już oficjalnie, sezon artystyczny 2020/2021. Publiczność usłyszy m.in. III Koncert na fortepian, orkiestrę smyczkową i kotły Miłosza Magina z 1970 roku. - To będzie pierwsze wykonanie w Warszawie od momentu skomponowania tego koncertu - zapowiada Andrzej Boreyko, dyrektor artystyczny.
  rozwiń zwiń