Danuta Rinn Festiwal. Błażejczyk: ludzie potrzebują radości związanej z muzyką

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 17:28
- Piosenka "Gdzie ci mężczyźni" mocno zmieniła życie Danusi Rinn. To był jej największy przebój, dzięki któremu uwierzyła w siebie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Danuta Błażejczyk. Z pewnością ten utwór zabrzmi również podczas V Danuta Rinn Festiwal, który odbędzie się już w ten piątek. 
Danuta Błażejczyk i Maria Szabłowska w studiu Jedynki (zdj. archiwalne)
Danuta Błażejczyk i Maria Szabłowska w studiu Jedynki (zdj. archiwalne)Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Posłuchaj
16:57 2020_11_17 14_25_22_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Danuta Rinn Festiwal już w ten piątek (Muzyczna Jedynka)

20 listopada w Domu Kultury KADR w Warszawie odbędzie się koncert finałowy piątej odsłony Ogólnopolskiego Danuta Rinn Festiwal. Jest to wydarzenie poświęcone zmarłej w 2006 roku wokalistce, której repertuar przez wiele osób określany jest mianem perełek polskiego tekściarstwa i polskich melodii.

hulewicz edward_1200x660..jpg
Edward Hulewicz o życiu. "Bądźmy na nie otwarci, to nas odmładza"

- Zaczynamy o godz. 16.00. Będzie transmisja online. Usłyszymy wszystkich uczestników, którzy zostali wybrani podczas półfinałów w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie. Następnie będą "2 Danuty i ich nuty" w moim wykonaniu. Zaśpiewam kilka piosenek Danusi Rinn, które są naprawdę obłędnymi utworami - przekazuje Danuta Błażejczyk.

Online, żeby dać radość ludziom

Transmisję można będzie obejrzeć m.in. na Facebooku Danuta Rinn Festiwal. - Mamy szczęście, że możemy zrobić online ten festiwal. Chociaż jak wspominam zeszłoroczny festiwal, kiedy był czas relaksu i śpiewaliśmy piosenki Danusi Rinn oraz Andrzeja Rybińskiego, to po prostu serce mi pęka. Mamy takie zdjęcie, gdzie sala jest wypełniona po brzegi, a scena jest zapełniona przez młodzież i Andrzeja Rybińskiego. Wiem, że w tym roku tak nie będzie - wzrusza się Danuta Błażejczyk.

- Ważne, że działamy, bo szczególnie kultura nie powinna się zamykać. Dla ludzi jest ważne, żeby dawać im radość związaną z muzyką i z piosenkami, jakie śpiewała m.in. Danuta Rinn. To były ponadczasowe utwory - tłumaczy jednak powody organizacji festiwalu w formie online.

Jednym z utworów, dzięki którym Danuta Rinn zyskała popularność, była piosenka "Gdzie ci mężczyźni". - Ta piosenka zmieniła bardzo życie Danusi. Uwierzyła w siebie, dostała takiej mocy i to był chyba jej największy przebój. Wszyscy utożsamiają ją głównie z tą piosenką - przyznaje Danuta Błażejczyk.

Źródło: Polskie Nagrania/Danuta Rinn, "Gdzie ci mężczyźni"

Włodzimierz Korcz ojcem chrzestnym

Gość Jedynki zdradza, że ojcem chrzestnym festiwalu jest Włodzimierz Korcz, który napisał dla Danuty Rinn wiele kompozycji.

- Włodek wie, że czasami cierpię na nadmiar energii i chciałabym zrobić coś takiego, żeby zaiskrzyło, to podpowiedział mi wtedy: "Znałaś Danusię Rinn, przyjaźniłyście się, ona swingowała i ty swingujesz, to może pomyśl, żeby to był festiwal jej piosenek, bo one są naprawdę wyjątkowe". I tak się stało, że od 2016 roku festiwal istnieje - mówi Danuta Błażejczyk.

Czytaj również:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Maria Szabłowska

Gość: Danuta Błażejczyk (piosenkarka)

Data emisji: 17.11.2020 

Godzina emisji: 14.25

DS

Czytaj także

Jan Kaczmarek – "Z pamiętnika młodej lekarki" to było jego dzieło

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 05:55
- To jest zasługa Tadeusza Drozdy, że on tego introwertyka zmusił do działania na estradzie, bo Janek był skromnym człowiekiem i z trudem przychodziły mu występy na scenie - mówił Stanisław Szelc, wspominając popularnego satyryka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Nowak i Akustyk Amigos. "Jesteśmy przyjaciółmi, którzy lubią muzykować ze sobą"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 16:45
- Każda jednoznaczność, która była do tej pory, przestała była jednoznaczna - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adam Nowak o utworze "Cokolwiek ujęte". Singiel jest zapowiedzią albumu "Pół płyty", który ukaże się już 30 października. Kim są Akustyk Amigos, czyli twórcy projektu?
rozwiń zwiń