Muzyka ludowa. Piotr Kędziorek: czekamy na nagrania od muzykujących rodzin

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 16:10
- Muzyka ludowa jest stworzona do tego, żeby wspólnie muzykować, szczególnie w kręgach rodzinnych i domowych - mówi Piotr Kędziorek, szef Radiowego Centrum Kultury Ludowej w Polskim Radiu. Do 22 listopada najmłodsi słuchacze, jak również całe rodziny, mogą przesyłać swoje nagrania do konkursu "Nasze Muzyczne Źródełko".
Piotr Kędziorek
Piotr KędziorekFoto: W. Kusiński / PR

Posłuchaj
04:41 PR1_MPLS 2020_11_18-13-38-13.mp3 Konkurs "Nasze Muzyczne Źródełko" - jak wziąć udział? (Muzyczna Jedynka)

Czy może nam coś bardziej umilić czas w długie jesiennie wieczory niż muzyka, zwłaszcza ta tworzona w gronie rodzinnym? Wspólne śpiewanie i granie piosenek, własnych czy ulubionego wykonawcy, to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu i rozwijanie talentów. Dlatego Radiowe Centrum Kultury Ludowej oraz Polskie Radio Dzieciom organizują specjalny konkurs "Nasze Muzyczne Źródełko".

Cugowski 1200.jpg
Wojciech Cugowski nagrywa solową płytę. "Lubię wiele odcieni muzyki rockowej"

- Wiemy, że dzieci i rodziny bardzo chętnie muzykują. Uprawiają także muzykę ludową czy szeroko rozumianą muzykę folkową, ponieważ często przerabiają na swoje upodobania muzykę ludową. W całej Polsce działa też sporo rozmaitych dziecięcych i młodzieżowych zespołów, które odwołują się do lokalnego folkloru - twierdzi Piotr Kędziorek.

Muzykujemy w domach

Gość Jedynki przyznaje, że muzyka ludowa jest stworzona do wspólnego muzykowania, szczególnie w domu wraz z całą rodziną. - Teraz w domu i w rodzinnym kręgu spędzamy większość czasu. Myślę, że ta inicjatywa trafia właśnie w te potrzeby i w to, co teraz robimy. Czekamy na nagrania muzykujących rodzin - dodaje.

- Może to być utwór instrumentalny lub wokalny. W solowym utworze obowiązuje przedział wiekowy 3-15 lat w trzech różnych kategoriach. Mogą być również nagrania zespołowe, czyli rodzinne i tutaj warunkiem jest, żeby przynajmniej połowę zespołu stanowiły dzieci poniżej 15. roku życia - tłumaczy Piotr Kędziorek.

Żeby wziąć udział w konkursie, należy wejść na stronę zrodelko.polskieradio.pl i wypełnić specjalny formularz. Zgłoszenia można wysyłać do 22 listopada.

Coverowanie przebojów

- Twórczość folkowa w dużym stopniu jest właśnie takim coverowaniem wiecznie aktualnych i wiecznie świeżych przebojów muzyki ludowej. Dlatego razem z Polskim Radiem Dzieciom namawiamy do coverowania, pozostając przy tej terminologii, właśnie polskiej muzyki ludowej w ramach konkursu "Nasze Muzycznej Źródełko" - kończy Piotr Kędziorek.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Marcin Kusy

Gość: Piotr Kędziorek (RCKL)

Data emisji: 18.11.2020 

Godzina emisji: 13.38

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Bieńkowski dołącza do "Źródeł"!

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 18:22
Nie będziemy trzymać naszych Słuchaczy w niepewności – wszem i wobec ogłaszamy: Andrzej Bieńkowski, legendarny zbieracz folkloru muzycznego od przyszłego piątku będzie autorem audycji "Źródła"!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nasze Muzyczne Źródełko, Wasze muzyczne korzenie! KONKURS

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 16:00
Czy może nam coś bardziej umilić czas w długie jesiennie wieczory niż muzyka, zwłaszcza ta tworzona w gronie rodzinnym? Wspólne śpiewanie i granie piosenek, własnych czy ulubionego wykonawcy, to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu i rozwijanie talentów i ekspresji artystycznej Twoich dzieci!
rozwiń zwiń