Konkurs i festiwal piosenek Jeremiego Przybory

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 17:51
Z czym kojarzy się przeciętnemu Polakowi Kutno - miasto w centrum Polski? Przede wszystkim ze stacją, na której na chwil kilka przystają pociągi relacji Warszawa - Berlin, czy Gdańsk - Kraków. Jeremi Przybora uważał, że Kutno byłoby wspaniałym miejscem dla realizacji jego poetycko - politycznej wizji. Miasto często pojawiało się w jego twórczości - w piosence "O, Kutno!", w Kabarecie Starszych Panów.
Koncert jubileuszowy z okazji 70-lecia Polskiego Radia (1995). Wręczenie nagrody Diamentowy Mikrofon, laureat poeta, pisarz, satyryk, aktor Jeremi Przybora.
Koncert jubileuszowy z okazji 70-lecia Polskiego Radia (1995). Wręczenie nagrody Diamentowy Mikrofon, laureat poeta, pisarz, satyryk, aktor Jeremi Przybora.Foto: PAP/Janusz Mazur

Jeremi Przybora Jerzy Wasowski.jpg
Fenomenalny Kabaret Starszych Panów

Aby uhonorować mistrza Kutnowski Dom Kultury zorganizował Festiwal Twórczości Jeremiego Przybory. W tym roku to już 16. odsłona imprezy. Ze względu na niezwykłe czasy festiwal w całości przeniósł się do internetu.


- Schroniliśmy się w internecie, bo bardzo nam zależało, żeby ten 16. festiwal się odbył, żeby o nim nie zapomnieć w tej sytuacji - mówi Krzysztof Ryzlak, szef festiwalu i konkursu Stacja Kutno. Żartuje, że starają się odczarować słowa Jeremiego Przybory "Kutno, okrutne Kutenko", żeby miasto nie było smutne i okrutna, ale kolorowe i radosne.

🍁 Jesienna środa... a wraz z nią kolejne muzyczne akcenty! 16. "Stacja Kutno" Ogólnopolski Festiwal Jeremiego Przybory poleca się na wieczór! 🎩 Poniżej kilka miejsc, informujących o szczegółach wydarzenia. 🍂

Opublikowany przez Kutnowski Dom Kultury Środa, 18 listopada 2020

Starszy pan B 1200.jpg
"Starszy Pan B". Rozmowa o Jeremim Przyborze


Festiwalowi towarzyszy konkurs na interpretację piosenek Jeremiego Przybory. Od poniedziałku (16.11) do niedzieli (22.11) włącznie codziennie coś dzieje się, co ma związek z festiwalem.

Krzysztof Ryzlak podkreśla, że w tym roku do konkursu zgłosiło się 45 wykonawców. - Ja i jurorzy byliśmy zaskoczeni doborem tych piosenek, a także interpretacją i muzyczną, i wokalną - przyznaje. Festiwal można śledzić w Youtubie na kanale Kutnowskiego Domu Kultury.

Program 1 Polskiego Radia jest patronem medialnym konkursu i Festiwalu Twórczości Jeremiego Przybory.

Youtube/Kutnowski Dom Kultury

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Gość: Krzysztof Ryzlak (szef festiwalu i konkursu Stacja Kutno.)

Data emisji: 19.11.2020 

Godzina emisji: 13.29

ag

Czytaj także

Dariusz Michalski o Jeremim Przyborze: poprzez piosenki budował teatr wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 14:44
- Jeremi Przybora był mistrzem, który odnosił się do najważniejszej cechy, jaka jest w człowieku myślącym - do wyobraźni. Zbudował teatr wyobraźni poprzez swoje piosenki, zanim Kabaret Starszych Panów powstał w audycjach radiowych - mówi w "Muzycznej Jedynce" red. Dariusz Michalski, autor książki "Starszy Pan B. Opowieść o Jeremim Przyborze". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zainspirowana berlińskim życiem". Julia Bosski-Przybora o piosence Parlez Vous Francais

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 18:50
Jest prawnuczką słynnego poety, współzałożyciela "Kabaretu Starszych Panów" - Jeremiego Przybory. Jej sercu bliskie jest zarówno Lazurowe Wybrzeże jak i Niemcy, gdzie mieszkała przez 8 lat. Młoda i niezwykle utalentowana artystka dziś swoje piosenki śpiewa w czterech językach. Gościem "Muzycznej Jedynki" była Julia Bosski- Przybora. 
rozwiń zwiń