Muzyka stworzona wyłącznie z dźwięków zwierząt i ludzi. Kondraccy śpiewają

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 14:39
W 2015 roku Kacper rzucił Bogdanowi wyzwanie: "Wymyślmy nowy gatunek muzyczny”. Ojciec nie zbagatelizował pragnień syna i tak rozpoczęli żmudny proces poszukiwań i niezliczonych improwizacji. Kilka lat później przekonujemy się, że ten absurdalny, bezczelny pomysł stał się faktem. Kondraccy stworzyli muzykę wyłącznie z dźwięków zwierząt i ludzi.
Jednorożec z Kairu
„Jednorożec z Kairu”Foto: mat. promocyjne

pap_20200814_1NC.jpg
Robert "Litza" Friedrich i Luxtorpeda. "Nasza muzyka jest prawdziwa i analogowa"

Do sieci trafił właśnie ich pierwszy singiel, zatytułowany "Jednorożec z Kairu”. Utwór pochodzi z płyty "Życie Roju”, nagranej bez użycia instrumentów muzycznych! Kondraccy do zarejestrowania warstwy instrumentalnej wykorzystali wyłącznie dźwięki zwierząt, a do tego unikalnego instrumentarium dograli swoje wokale. Przez 4 lata powstało około 45 piosenek, z czego 9 znajdzie się na płycie.

Posłuchaj
10:48 2020_11_20 14_25_35_PR1_muzyczna_jedynka.mp3 Muzyka z głosów zwierząt (Muzyczna Jedynka)

 
 
- Staraliśmy się, żeby to było komunikatywne, żeby to nie było takie intelektualne, żeby tam były emocje, choć sposób komponowania nie był tradycyjny - wyjaśnia Kacper. Opowiada, że obaj nagrywali improwizacje głosowe, które nie miały określonego tempa ani struktury i do nich dopiero dogrywali improwizację z muzyki stworzonej z głosów zwierząt.

Nagranych zostało ok. 120 godzin takich improwizacji. Na początku starali się wycinać niewielkie fragmenty. - Ale potem okazało się, że te improwizacje coraz lepiej nam idą i właściwie jesteśmy w stanie odśpiewać cały utwór - mówi Bogdan. I tak powstały te utwory.  

gabor.jpg
https://www.polskieradio.pl/7/1579/Artykul/2580755Zaskakujące jest to, że na płycie znalazły się również utwory skomponowane w całości  z jednego gatunku zwierząt - tak jest w przypadku singla "Jednorożec z Kairu”, w którym rolę instrumentów muzycznych pełnią… owady. Mimo, że nie ma w nim nic oprócz dźwięków owadów i wokali Kacpra i Bogdana, ma pełne, wręcz majestatyczne brzmienie i energię.  - Byliśmy zaskoczeni, jak olbrzymia moc drzemie w tych owadach - mów Bogdan.
 
Na podstawie pomysłu Kondrackich do utworu powstał teledysk, do udziału w którym udało im się namówić wspaniałych gości: Agnieszkę Grochowską, która… tańczy oraz Dawida Podsiadło, który… stoi w kolejce.

 Kondraccy/Youtube

Bogdan Kondracki przypomina, że w życiorysie ma kontakt z różnymi rodzajami muzyki, bo był i metal, i Dawid Podsiadło. Deklaruje, że nie dzieli muzyki na gatunki. - Muzyka stanowi dla mnie jedno, czy jest to pop, czy metal, czy awangarda, po prostu jest dobra albo zła - podkreśla.

Dla obu płyta zaowocowała czymś, czego zupełnie nie przewidywali. Obaj panowie Kondraccy przestali jeść mięso. - No jak można jeść instrumenty, na których się gra - śmieją się muzycy. Z głosów zwierzęcych najbardziej im podobają się pies Dingo i ptaki.

Czytaj także:

 
Album "Życie Roju” Bogdana i Kacpra Kondrackich ukaże się 22 stycznia 2021 roku.

Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Zbigniew Zegler

Goście: Bogdan i Kacper Kondraccy (muzycy)

Data emisji: 30.11.2020 

Godzina emisji: 14.25

ag

Czytaj także

Dawid Podsiadło "Pastempomat"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 08:10
Piosenki można słuchać na antenie Jedynki we wtorek 29 grudnia w "Sygnałach dnia" ok. godz. 8.05, w "Czterech porach roku" ok. godz. 11.10, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14.10 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17.05.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwaj Francuzi w Polsce, czyli BeMy w trasie koncertowej

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 17:44
Dzieciństwo spędzili we Francji, młodość w Wielkiej Brytanii, teraz mieszkają w Polsce. Kumplują się z Edem Sheeranem i z Majką Jeżowską. Duet BeMy opowiada nam m.in. o pożegnaniu z debiutancką płytą i nowym rozdziale w muzycznym CV.
rozwiń zwiń