Festiwal Jeremiego Przybory. Michalski: młodzi uczestnicy zaśpiewali po swojemu

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 17:00
- Piosenki Jeremiego Przybory to klasyka polskiej muzyki rozrywkowej. Promujmy tę klasykę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dziennikarz muzyczny Dariusz Michalski. W Kutnie w ten weekend zakończył się 16. Ogólnopolski Festiwal Jeremiego Przybory. Kto został nagrodzony przez „Stację Kutno”?
Dariusz Michalski
Dariusz MichalskiFoto: W. Kusiński / PR

Posłuchaj
24:24 2020_11_23 13_22_25_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 16. Ogólnopolski Festiwal Jeremiego Przybory za nami (Muzyczna Jedynka)

 

Jeremi Przybora Jerzy Wasowski.jpg
Fenomenalny Kabaret Starszych Panów

Już po raz szesnasty zorganizowano w Kutnie specjalny festiwal poświęcony twórczości Jeremiego Przybory. Wszystko jednak zaczęło się w poprzednim wieku we Wrocławiu podczas koncertu "Zimy żal".

- Magda Umer wymyśliła, że przypomni piosenki swojego mistrza Jeremiego Przybory. Nowe pokolenie, wtedy młodzi Zamachowski, Malajkat i Dałkowska, otrzymało materiał, którego zupełnie nie rozumiało. Przybora? Przecież to zaprzeszłe czasy! Magda Umer jest jednak uparta i doprowadziła do koncertu. Jeremi Przybora odżył, bo on już w tym czasie uznał, że jego czasy minęły i już tak się nie pisze, ani nie komponuje, a on wraz z Wasowskim to naprawdę starsi panowie - opowiada Dariusz Michalski.

Źródło: Kutnowski Domu Kultury/16. Konkurs Piosenki Mistrza Jeremiego - Stacja Kutno 2020

Początki festiwalu w Kutnie

Jeremi Przybora zdobył się wtedy na dowcip, słuchając piosenki o „Kutnie okrutnym”, że gdyby został honorowym przywódcą tej miejscowości to… - Ktoś tego słuchał, trzeba było trochę czasu i okazało się, że został szefem myślowym, uczuciowym i serdecznym tego Kutna. To był rok 2005, kiedy energiczny przedstawiciel Domu Kultury w Kutnie Krzysztof Ryzlak pomyślał sobie: „a jakby przywrócić te piosenki do wspólnej pamięci, jakby jeszcze młodsze pokolenie je śpiewało, co z tego będzie?”. I w tym roku po raz 16. był festiwal - dodaje Dariusz Michalski.

Starszy pan B 1200.jpg
"Starszy Pan B". Rozmowa o Jeremim Przyborze

Jakie wyniki?

Krzysztof Ryzlak przyznaje, że tegoroczna edycja cieszyła się sporym zainteresowaniem wykonawców młodego pokolenia. Niemniej jak zaznacza, udział w festiwalu wzięli także starsi uczestnicy, m.in. jeden z nich ma 75 lat.

- Tegoroczna "Stacja Kutno" była online, dlatego tym bardziej potwierdziliśmy słowa Przybory, jak zatrzymać tę chwilę jesienną. Zatrzymaliśmy ją w internecie. Jeszcze przez długi czas można będzie słuchać i oglądać tych wykonawców - mówi Krzysztof Ryzlak.

W tym roku I miejsce zajęła Kamila Banasiak z Kutna, a tuż za nią na podium znalazły się Joanna Czajkowska z Torunia i Ida Szebla z Bielawy. I wyróżnienie trafiło do Katarzyny Mazur z Krasocina, natomiast II do Mirki Szawińskiej i Jagody Uniewicz z Warszawy. Z kolei nagrodę ufundowaną przez ZAiKS otrzymała Patrycja Mizerska z Bielawy, a Nagrodę Prezydenta Miasta Kutna Karolina Lizer z Warszawy.

Ponadto swoją nagrodę przyznała Rodziną Przyborów - jej laureatkami zostały Mirka Szawińska i Jagoda Uniewicz z Warszawy. Prezes Fundacji Studenckiego Festiwali Piosenki w Krakowie nominował do 57. edycji festiwalu, który odbędzie się w 2021 roku Kamilę Baniasiak z Kutna i Patrycję Mizerską z Bielawy. Nagrodę ufundowaną przez Dominikę Barabas otrzymała Karolina Lizer z Warszawy.

To była "kropka nad i"

- Dla mnie po raz pierwszy w Kutnie zdarzyło się, że nikt nie chciał np. wejść w buty "Tanich drani", natomiast młodzi wykonawcy stwierdzili, że oni nigdy nie będą Wiesławem Michnikowskim, Wiesławem Gołasem oraz Ireną Kwiatkowską i spróbowali z wielkim sukcesem zrobić to, co zrobili po swojemu. To jest ta "kropka nad i", która mówi, że piosenki Jeremiego Przybory są klasyką polskiej muzyki rozrywkowej. Dlatego promujmy tę klasykę, śpiewajmy Jeremiego Przyborę i róbmy to nie tylko w Kutnie - komentuje Dariusz Michalski.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Goście: Krzysztof Ryzlak (szef festiwalu i konkursu Stacja Kutno), Dariusz Michalski (dziennikarz, członek jury)

Data emisji: 23.11.2020 

Godzina emisji: 13.22

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dariusz Michalski o Jeremim Przyborze: poprzez piosenki budował teatr wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 14:44
- Jeremi Przybora był mistrzem, który odnosił się do najważniejszej cechy, jaka jest w człowieku myślącym - do wyobraźni. Zbudował teatr wyobraźni poprzez swoje piosenki, zanim Kabaret Starszych Panów powstał w audycjach radiowych - mówi w "Muzycznej Jedynce" red. Dariusz Michalski, autor książki "Starszy Pan B. Opowieść o Jeremim Przyborze". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zainspirowana berlińskim życiem". Julia Bosski-Przybora o piosence Parlez Vous Francais

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 18:50
Jest prawnuczką słynnego poety, współzałożyciela "Kabaretu Starszych Panów" - Jeremiego Przybory. Jej sercu bliskie jest zarówno Lazurowe Wybrzeże jak i Niemcy, gdzie mieszkała przez 8 lat. Młoda i niezwykle utalentowana artystka dziś swoje piosenki śpiewa w czterech językach. Gościem "Muzycznej Jedynki" była Julia Bosski- Przybora. 
rozwiń zwiń