"Wojciech Młynarski poprawiał teksty Mariana Hemara". Jacek Borkowski o kulisach słynnego przedstawienia

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 18:10
W drugiej połowie lat 80. w teatrze Ateneum wielkim powodzeniem cieszył się spektakl "Hemar", w którym przypomniano wiersze, skecze i piosenki Mariana Hemara. Teksty te zebrał i spektakl wyreżyserował Wojciech Młynarski. Wśród wielu gwiazd polskiej sceny, które wzięły udział w przedstawieniu, owacje zbierał chór rewelersów "Słowiki Ateneum" w składzie Jacek Borkowski, Marian Kociniak, Marian Opania i Wiktor Zborowski.
Jacek Borkowski i Jolanta Fajkowska
Jacek Borkowski i Jolanta FajkowskaFoto: Jedynka

Hemar 1200.jpg
Marian Hemar. Arcymistrz piosenki

Jacek Borkowski przyznaje, że spektakl to był wielki hit. - Raz na ileś premier zdarza się spektakl, który zostaje nie tylko w widzach, ale również w wykonawcach - wspomina aktor. Podkreśla, że Wojciech Młynarski wpadł na doskonały pomysł, żeby zaprezentować kabaretowy dorobek Mariana Hemara, który nie był powszechnie znany, a ze względów politycznych wiersze Hemara, który po wojnie pozostał na emigracji, często przypisywano Tuwimowi. - Nagle się okazało, że to jest Hemara, tamto jest Hemara, ten wiersz, ta piosenka - mówi.


Posłuchaj
16:47 2020_11_24 13_18_08_PR1_muzyczna_jedynka.mp3 Jacek Borkowski o przedstawieniu "Hemar" i życiu w czasach pandemii (Muzyczna Jedynka)

 

Wojciech Młynarski pozbierał tę twórczość i w wielu miejscach popoprawiał. - To było śmieszne, bo siedzieliśmy na próbach, coś czytaliśmy, a Wojtek mówi "co on tu nawypisywał, to trzeba poprawić". I tak Młynarski poprawiał Hemara wielokrotnie - śmieje się Jacek Borkowski. Dodaje, że były też piosenki, w których zachował się jedynie tekst, więc trzeba było do nich napisać muzykę.

Słowiki Ateneum Upić się warto/Youtube


tomasz szczepanik 1200.jpg
Tomasz Szczepanik: chcieliśmy uczcić fenomen Wojciecha Młynarskiego

Jackowi Borkowskiemu bardzo brakuje pracy i kontaktów z publicznością w czasach pandemii, kiedy teatry są pozamykane, a również produkcja filmowa bardzo spowolniła. Ale nie załamuje się. Wspomina, że w stanie wojennym, kiedy do dyspozycji była tylko telewizja państwa i radio państwowe, aktorzy trzy lata bojkotowali te instytucje i pozostała jedynie praca w teatrze. Więc brak pracy to dla niego nic nowego. - Różne są sytuacje w życiu, trzeba się umieć zaadaptować i przejść na bułkę bez masła - wyjaśnia.

Dla zachowania - jak to ujął - zawodowego zdrowia psychicznego nagrał piosenkę "Nikt cię nie kochał tak, jak ja". Została zaprezentowana podczas rozmowy.

 Czytaj również:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Maria Szabłowska

Gość: Jacek Borkowski (aktor teatralny, filmowy, serialowy, wokalista)

Data emisji: 24.11.2020 

Godzina emisji: 14.18

ag


 

 

Czytaj także

Wojciech Młynarski: "Róbmy swoje" cytowali i Wałęsa, i Jaruzelski

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 08:00
- Musiałem z tego jakoś wybrnąć i napisałem do tej piosenki taki suplement, w którym stwierdzam, że gdy dwóch mówi to samo, to nie zawsze znaczy to samo - mówił w Jedynce znany tekściarz i satyryk. Przypominamy archiwalną audycję z 1 lutego 2015 roku, w której Wojciech Młynarski opowiadał m.in., jak zmagał się z rzeczywistością PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Utwory Mariana Hemara w Studiu Piosenki Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 11:00
W sobotę 29 grudnia w Studiu Muzycznym im. Władysława Szpilmana odbył się ostatni w tym roku koncert w ramach comiesięcznych spotkań Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia. Bohaterem muzycznego wieczoru był Marian Hemar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marian Hemar - postać kluczowa dla przedwojennego i powojennego Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 16:02
6 kwietnia 1901 roku urodził się Marian Hemar, twórca kabaretowy, autor tekstów piosenek, poeta nierozerwalnie związany ze Lwowem. – To miasto w latach 20. i 30. było bardzo silnym ośrodkiem kabaretu polskiego. Wydało takie postacie, które przeszły do świadomości powszechnej. Wśród nich – Marian Hemar – mówił prof. Adam Redzik z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń