Janek Samołyk: nie chciałem, żeby ten utwór odebrano tak smutno

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 17:00
- Tam, gdzie jest humor, to nie ma beznadziei. Zawsze jest trochę nadziei, że może jednak nie będzie tak źle - mówi o utworze "Czas najlepszy w życiu" Janek Samołyk. Czy jego muzyka jest mieszanką brytyjskiego rocka i polskiej poezji śpiewanej?
Janek Samołyk
Janek SamołykFoto: Andrzej Bołdaniuk/PR

Posłuchaj
08:20 2020_12_01 13_26_19_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Janek Samołyk i jego twórczość (Muzyczna Jedynka)

Janek Samołyk to nie tylko muzyk rockowy, ale również kompozytor, gitarzysta i autor tekstów, kojarzony ze sceną alternatywną. Jest aktywny już od 2008 roku. - Pierwsze występy i pierwsze zespoły zdarzały się już w liceum. Z kolei utwory zaczęły pojawiać się w sieci 11 lat temu, a płyta 10 lat temu - opowiada Janek Samołyk.

Hulewicz 1200.jpg
Edward Hulewicz o życiu. "Bądźmy na nie otwarci, to nas odmładza"

Nie miał wielkiego planu

W 2010 roku Agencja Muzyczna Polskiego Radia wydała album zatytułowany "Wrocław". - Jestem zadowolony z tego, jak to się potoczyło. Pierwszą płytę nagrywałem trochę dla siebie, aby zarejestrować piosenki, które pisałem przez lata. Nie miałem jakiegoś wielkiego planu, ale okazało się, że Polskie Radio chciało wydać tę płytę i ta historia okazała się dużo fajniejsza niż mogłem spodziewać się - dodaje.

Mówiło się wtedy, że gość Jedynki łączy brytyjski pop z polską piosenką literacką. Jak sam przyznaje, niektóre osoby mają takie skojarzenia.

- Na pewno bardzo lubię grać na gitarze akordami, co może kojarzyć się ludziom z Beatlesami, brit popem czy chociażby z naszym rodzimym big beatem. W piosenkach, zwłaszcza w tym początkowym okresie dwóch pierwszych płyt, dość często pojawiały się skrzypce albo gościły czasem takie instrumenty jak klarnet czy kwartet smyczkowy. U słuchaczy wywoływało to skojarzenia z Grzegorzem Turnauem albo Markiem Grechutą. Nie zaprzeczałem, ale sam nigdy nie powiedziałbym tak - twierdzi Janek Samołyk.

"Czas najlepszy w życiu"

Jednym z bardziej znanych utworów Janka Samołyka jest singiel "Czas najlepszy w życiu". Niektórzy twierdzą jednak, że jest to smutna piosenka.

- Każdy może ją odebrać trochę inaczej. Na pewno jest tam trochę żalu, bo w refrenie śpiewam "czemu nikt nie powiedział, że to najlepszy w życiu czas". Ale też w zwrotkach staram się podchodzić do tego trochę z humorem. Tam, gdzie jest humor, to nie ma beznadziei. Zawsze jest trochę nadziei, że może jednak nie będzie tak źle. Nie chciałem, żeby to było odebrane tak bardzo smutno - wyjaśnia Janek Samołyk.

Czytaj również:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Maria Szabłowska

Gość: Janek Samołyk (piosenkarz)

Data emisji: 1.12.2020 

Godzina emisji: 13.26

DS

Czytaj także

Adam Nowak i Akustyk Amigos. "Jesteśmy przyjaciółmi, którzy lubią muzykować ze sobą"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 16:45
- Każda jednoznaczność, która była do tej pory, przestała była jednoznaczna - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adam Nowak o utworze "Cokolwiek ujęte". Singiel jest zapowiedzią albumu "Pół płyty", który ukaże się już 30 października. Kim są Akustyk Amigos, czyli twórcy projektu?
rozwiń zwiń