Płyta "Mrówka zombie". Basia Derlak: nadal opowiadamy piosenki

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 14:50
- Skierowaliśmy swoje kroki ku fantastycznemu miastu, które istnieje w równoległej rzeczywistości. Jest ono wypełnione różnym dziwnymi bytami, strachami, historiami i grozą - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o najnowszym albumie Basia Derlak. Co znajduje się na nowej płycie zespołu Chłopcy kontra Basia?
Barbara Derlak w domu.
Barbara Derlak w domu.Foto: mat. pras.

Posłuchaj
10:46 2020_12_16 13_22_52_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Chłopcy kontra Basia z nowym albumem (Muzyczna Jedynka)

"Mrówka zombie" to płyta zespołu Chłopcy kontra Basia, która ukazała się w grudniu 2020 roku. Jest zbiorem niesamowitych i tajemniczych opowieści, z krajobrazem miasta w tle. Jak okazuje się, najnowszy album jest inny niż jeszcze poprzednie wydawnictwa. - Zmieniliśmy krajobraz wsi i baśni, który towarzyszył nam przy pierwszych dwóch albumach i skierowaliśmy swoje kroku ku fantastycznemu miastu - opowiada Basia Derlak.

tulia koncert_1200.jpg
Tulia wywołała "Burzę": bycie razem pokona wszystkie problemy

- Mimo że zmieniliśmy ten krajobraz, to pozostaliśmy wierni naszemu pomysłowi na pisanie piosenek, czyli nadal je opowiadamy. Nadal też interesują nas rzeczy ciekawe, niebywałe, cudowne i kosmiczne - dodaje gość Jedynki.

Źródło: Mystic Production TV/Chłopcy kontra Basia, "Kosmiczny aerobik"

Legendy w piosenkach

Po tytułach utworów można stwierdzić, że zespołowi bliskie są legendy. Chociażby ta o czarnej wołdze. - To chyba najbardziej popularna miejska legenda w Polsce. Właściwie dużo osób z różnych pokoleń ją kojarzy, więc naturalnie wołga znalazła się na naszej płycie. Została jednak trochę zrekonstruowana, ponieważ w piosence o wołdze pojawia się również fikcyjny żółty polonez i biały karawan - wyjaśnia Basia Derlak.

W utworach Chłopcy kontra Basia wyczuwalna jest popkultura. Jak przyznaje Basia Derlak, ona sama przestała się jej bać. - Całe życie byłam gdzieś obok i może nie uznawałam jej za wystarczająco interesującą. Może bardziej interesowały mnie te zaniedbane i zapomniane rzeczy jak motywy z kultury ludowej. Ale w tym momencie odkryłam, że tak naprawdę internet, gry komputerowe i filmy science fiction sprzed 60 lat, mogą być równie ciekawą inspiracją dla Chłopcy kontra Basia - słyszymy.

Oczko w głowie

- Chłopcy kontra Basia jest moim oczkiem w głowie. To nie projekt, nie zbiór przypadkowych przechodniów, tylko zespół. Staraliśmy się tworzyć wspólnie, tak samo wspólnie komponować oraz aranżować - mówi Basia Derlak.

Artystka przyznaje, że towarzyszy jej jednak pewne poczucie brakującej trasy koncertowej, która powinna odbyć się tuż po premierze płyty. - Planujemy koncert online z premierą "Mrówki zombie" na 6 lutego, ale robimy to ostrożnie, ponieważ musimy jeszcze nauczyć się dużo, żeby zabrzmiało to i wyglądało tak, że "Mrówka zombie" będzie uczczona w godny sposób, a nie z użyciem półśrodków. Streaming i kamery to dla mnie cały czas trudna rzecz, więc wszystko jest jeszcze w toku - dodaje Basia Derlak.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Marcin Kusy

Gość: Basia Derlak (Chłopcy kontra Basia)

Data emisji: 16.12.2020 

Godzina emisji: 13.22

DS

Czytaj także

Bartas Szymoniak: "Cierpliwość" teraz jest bardzo potrzebna

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 18:00
- Ten utwór jest bonusem do całej płyty. Cierpliwość jest dla mnie nierozerwalnie związana z miłością i jest to drugie słowo-klucz w moim życiu do wszystkiego - mówi o najnowszym singlu zatytułowanym "Cierpliwość" Bartas Szymoniak. Jak wiele nowa piosenka ma wspólnego z dobrze znanym "Wojownikiem z miłości"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mogłem w niej pokazać nowe, inne oblicze". Muniek Staszczyk o płycie "Syn Miasta"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 16:08
- Ten album prywatnie jest dla mnie bardzo ważny, ukończony z perspektywy szpitalnego łóżka. (...) Jest to bardzo ciekawa artystycznie płyta i mogłem w niej pokazać nowe, inne oblicze - mówi Muniek Staszczyk o solowym albumie "Syn Miasta". 
rozwiń zwiń