Tradycyjne kolędy i współczesne melodie świąteczne. "Nocna Cisza. Kolędy" o wyjątkowym brzmieniu

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 16:31
Marek Napiórkowski wraz z Arturem Lesickim nagrali kolejny duetowy album. Płyta "Nocna Cisza. Kolędy" z nowym materiałem dwójki znakomitych polskich gitarzystów ukazała się 20 listopada 2020. Tradycyjne kolędy, a także współczesne melodie świąteczne, przełożone zostały na oryginalny i charakterystyczny język obu artystów.
okładka albumu
okładka albumu Foto: mat. prasowe

"Nocna cisza. Kolędy" to drugi duetowy album jazzowych wokalistów. W ostatnich latach Marek Napiórkowski i Artur Lesicki oczarowali swoich fanów filmowym projektem "Celuloid", nominowanym do Nagrody Muzycznej Fryderyk. - Pięć lat temu nagraliśmy płytę "Celuloid", gdzie pochylaliśmy się nad utworami polskiej muzyki filmowej, dobrze nam się grało - mówi w "Muzycznej Jedynce" Marek Napiórkowski. - Chcielismy napisać kolejny rozdział i przyszło nam do głowy, żeby zmierzyć się z muzyką ludową - dodaje. 


Posłuchaj
10:47 2020_12_14 13_20_58_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Tradycyjne kolędy i współczesne melodie świąteczne. "Nocna Cisza. Kolędy" o wyjątkowym brzmieniu (Muzyczna Jedynka)

 

Materiał do improwizacji 

Na świątecznym albumie znajdują się tradycyjne polskie kolędy i współczesne melodie. - Nasz wybór to w zasadzie kolędy znane, klasyczne oprócz kolędy nowoczesnej Krzysztofa Komedy czyli "Szarej kolędy". Wszystkie miały jeden klucz - miały być tworzywem do zagrania inaczej, "po naszemu" i także materiałem do improwizacji, bo tym się zajmujemy na codzień - wyjaśnia Marek Napiórkowski.  


źródło: Maciej Tubis/Youtube

W barwnych odcieniach różnorodnych gitar usłyszymy między innymi takie kolędy jak: "Pójdźmy wszyscy do stajenki", "Mizerną cichą", "Anioł pasterzom mówił". 

Duchowy aspekt świąt 

Album na półce z kolędami na pewno się wyróżnia, gdyż sama okładka nie zawiera bezpośrednich świątecznych odniesień. - Nie ma dzwoneczków, sweterków z reniferami na okładce - zaznacza Marek Napiórkowski. - To jest płyta, na której gramy w dość minimalistyczny sposób tw utwory, żeby zwrócić uwagę na surowe piękno melodii i dchowy aspekt tych świąt niż taki bardzo komerycyjny - dodaje. ***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadzi: Ula Kaczyńska 

Goście: Marek Napiórkowski, Artur Lesicki (gitarzyści)

Data emisji: 14.12.2020 r. 

Godzina emisji: 13.22

mat. prasowe/ans


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak