Jacek Cygan o Marii Koterbskiej: była skarbem naszej kultury

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 17:14
W poniedziałek (18.01) odeszła Maria Koterbska, dama polskiej piosenki. Królowa polskiego swingu zadebiutowała w sylwestra 1948/49. W repertuarze miała 1,5 tys. piosenek, a jej największe przeboje to m.in. "Brzydula i rudzielec", "Karuzela", "Serduszko puka w rytmie cza-cza", Augustowskie noce" i "Parasolki".
Maria Koterbska (18.10.2009)
Maria Koterbska (18.10.2009)Foto: PAP/Andrzej Grygiel

koterbskiej marii piosenki 1200x660.jpg
Przeboje Marii Koterbskiej w Studiu Piosenki Teatru Polskiego Radia

Maria Koterbska śpiewała ponad pięćdziesiąt lat i - jak wspominała - nigdy się nie zdarzyło, żeby ktoś ją totalnie skrytykował, nie było żadnych napaści na jej osobę. Chciała być aktorką. Żałowała, że choć wylansowała wiele przebojów, nigdy nie zagrała w filmie muzycznym.


Posłuchaj
17:52 2021_01_19 14_23_20_PR1_muzyczna_jedynka.mp3 Maria Szabłowska i Jacek Cygan wspominają Marię Koterbską (Muzyczna Jedynka)

 


franklkoterbska663.jpg
Roman Frankl, mężczyzna na niepogodę


Była gwiazdą w każdym calu

Jacek Cygan wspomina jubileuszowy koncert artystki w Bielsku-Białej z okazji jej 90. urodzin. Z tej okazji napisał parafrazę piosenki "Parasolki" na cześć jubilatki. Podkreśla, że artystka była gwiazdą w każdym calu. - Miała jakąś lekkość w śpiewaniu, a jednocześnie wszystko docierało, nienaganna dykcja, cudowne "ł"- mówi poeta. Do tego dochodziła nienaganna prezencja.

Pisali dla niej najwięksi

Jacek Cygan wspomina, jacy wspaniali autorzy tekstów pisali piosenki dla Marii Koterbskiej, wśród nich Wojciech Młynarski, Jeremi Przybora, Agnieszka Osiecka, a także m.in. Anna Zofia Markowa, tekściarka Ireny Santor, zaś wcześniej Jerzy Jurandot czy Ludwik Starski. - Dziś pamięć o Marysi Koterbskiej to wielki ukłon dla talentów tych ludzi, którzy stali obok niej - podkreśla gość Programu 1 Polskiego Radia.

Według niego Maria Koterbska to było otwarcie na inną estetykę, inny styl niż siermiężna komunistyczna Polska.

W audycji przypominamy krótki fragment rozmowy z Marią Koterbską przeprowadzonej w dniu jej 90. urodzin. Maria Koterbska miała 96 lat.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Maria Szabłowska

Gość: Jacek Cygan

Data emisji: 18.01.2021 

Godzina emisji: 14.23

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mówili na nią brzydula i rudzielec

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 10:00
Przypominamy anegdoty z życia wybitnej piosenkarki przywołane w jedynkowej audycji Dariusza Michalskiego "Tak to było".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Kukuła: Polskie Radio zawsze prezentowało piosenki Marii Koterbskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 16:38
- To będzie spotkanie z marzeniami i z przeszłością - dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła zaprasza  na spotkanie z twórczością Marii Koterbskiej. Już w tę sobotę odbędzie się spektakl muzyczny "Do grającej szafy grosik wrzuć" z piosenkami artystki. 
rozwiń zwiń