Powrót do kultowej Republiki. Krzywański: sentyment do moich korzeni

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 17:56
- Mam sposób na to, żeby wracać do Republiki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Krzywański, gitarzysta legendarnego zespołu Republika oraz filar tria Bończyk / Krzywański / Nowak. Już za kilka dni premierę będzie miała ich nowa płyta "Czarno-białe ślady".
Audio
  • Na wydawnictwie projektu Bończyk / Krzywański / Nowak znalazły się nowe, akustyczne wersje utworów znanych z płyt Republiki (Muzyczna Jedynka)
Zbigniew Krzywański
Zbigniew KrzywańskiFoto: Wojciech Kusiński/Trójka

golec uorkiestra.jpg
Bracia Golcowie o albumie "Symphoetnic": dla Golec uOrkiestry nie ma granicy stylów
Posłuchaj
19:49 2021_01_22 14_21_49_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Na wydawnictwie projektu Bończyk / Krzywański / Nowak znalazły się nowe, akustyczne wersje utworów znanych z płyt Republiki (Muzyczna Jedynka)

Republika była jedną z największych legend polskiej sceny muzycznej. Formacja została rozwiązana w 2002 roku po śmierci swojego lidera Grzegorza Ciechowskiego. Zbigniew Krzywański, przez lata gitarzysta zespołu, z sentymentem powraca do tamtego rozdziału swojej działalności artystycznej.

Źródło: MTJ Wytwórnia Muzyczna/ Bończyk, Krzywański, Nowak - "Psy Pawłowa"

Sposób na Republikę

Właśnie z tego powodu już za tydzień swoją premierę będzie miała płyta "Czarno-białe ślady". - "Czarno-białe ślady" są właśnie takim momentem, kiedy mogę spokojnie wrócić (do Republiki - red.), po swojemu i w towarzystwie Jacka oraz Kuby, czyli osób, które od wielu lat są mi najbliższe artystycznie. W ten sposób zabezpieczam sentyment do moich korzeni. To jest nawet trochę egoistyczne, ale to jest mój sposób, żeby wracać do Republiki - przyznaje Zbigniew Krzywański.

Jak okazuje się, ich projekt miał swoje początki już w 2013 roku. Zbigniew Krzywański został zaproszony na wydarzenie kulturalne do swojej rodzinnej miejscowości - Drawska Pomorskiego, gdzie na sam koniec organizatorzy poprosili go o występ.

- Nie występuję sam, więc powstał pomysł, aby zaśpiewać razem z Jackiem Bończykiem. Zaproponowałem, że zagramy akustycznie przy gitarze czy harmonijce, może Jacek w niektórych momentach chwyci za gitarę i przygotujemy piosenki Republiki. To był taki jednorazowy strzał, ale jak zagraliśmy, bardzo nam się to spodobało - opowiada Zbigniew Krzywański.

Później na Mysiej w Warszawie odbył się koncert w kolejną rocznicę śmierci Grzegorza Ciechowskiego. - Zagraliśmy już pod szyldem "Czarno-białe ślady". Nazwę wymyślił Jacek. Z czasem każdego roku zdarzało się nam zagrać po kilka koncertów, ale z racji tego, że cały czas czegoś brakowało, w 2019 roku stwierdziliśmy, że rozszerzymy skład. Zaproponowaliśmy to swojemu człowiekowi, czyli Kubie Nowakowi, który gra z nami od 2004 roku - dodaje gość Jedynki.

Zapis koncertu w Gdańsku

W końcu jednak przyszedł czas na płytę. Album "Czarno-białe ślady" jest zapisem koncertu w Radiu Gdańsk, który odbył się w październiku 2020 roku. Na wydawnictwie znalazły się nowe, akustyczne wersje utworów znanych z płyt Republiki.

- Ten koncert był m.in. po to, żeby miał swój ślad fonograficzny i później można było wydać. Z założenia nie nagrywaliśmy tej płyty studyjnie, bo nie jest to tego typu projekt. Nie są to nowości, dlatego tylko i wyłącznie anturaż koncertowy nadaje temu atrakcyjności - wyjaśnia Zbigniew Krzywański.

Premiera płyty jest zaplanowana na 29 stycznia. Trio Bończyk / Krzywański / Nowak przygotowało jeszcze pewną niespodziankę dla swoich fanów. W tę sobotę artyści będą rejestrowali koncert "Czarno-białe ślady", który odbędzie się w Teatrze Muzycznym w Toruniu. - Zostanie on wyemitowany w sieci w dniu premiery sklepowej płyty, czyli właśnie 29 stycznia. Zaznaczam jednak z góry, że w internecie będzie wisiał tylko przez 24 godziny - zdradza Zbigniew Krzywański.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadził: Zbigniew Zegler

Gość: Zbigniew Krzywański (gitarzysta nieistniejącego zespołu Republika oraz filar tria Bończyk / Krzywański / Nowak)

Data emisji: 22.01.2021 

Godzina emisji: 14.21

DS

Czytaj także

NaVi zapowiada nowy album. "Chcemy pokazać, że rock nie umarł"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 16:20
- Mamy potwierdzenie, że przed Świętami ukaże się nasza czwarta płyta. Jest już gotowa - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Poszytek, lider i gitarzysta zespołu NaVi. Gościem Zbigniew Zeglera był również Grzegorz Wilk, czyli… nowy wokalistka. Skąd takie zmiany w Navi?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zespół Palmy, "Powstał z miłości do muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 16:15
Palmy to rockowo-popowa formacja, którą tworzą bracia Lizińscy - Mateusz (wokal i gitara) i Michał (gitara) oraz  Michał Zbąski (gitara basowa) i perkusista Łukasz Kolwaczyk. W "Muzycznej Jedynce" przedstawiciele zespołu rozmawiali o swojej muzyce oraz planach na przyszłość. 
rozwiń zwiń