Radiowa Dwójka otwiera nową scenę koncertową w cyklu "Jazz.pl"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 18:02
Program 2 Polskiego Radia inauguruje w audycji "Jazz.PL" cykl koncertów ze Studia S-3. Na początek występ legendy jazzowej perkusji - Kazimierza Jonkisza z zespołem. Premiera koncertu w piątek 29 stycznia o godz. 18.00. Transmisja wydarzenia na antenie Dwójki oraz - w formie streamingu wideo - na stronie internetowej i Facebooku stacji, a także na kanale YouTube Polskiego Radia.
Audio
  • Radiowa Dwójka startuje z nowym cyklem "Jazz.pl" (Muzyczna Jedynka)
Plakat nowego cyklu
Plakat nowego cykluFoto: mat. prasowe

Kazimierz Jonkisz 1200.jpg
Kazimierz Jonkisz: bębny są w zespole jak serce w organizmie

Po sukcesie Domówek, czyli cyklu koncertów, które świetnie się przyjęły, a w których plejada polskich artystów prezentowała ze swych domów to, co ma najlepszego Dwójka proponuje kolejne koncerty w cyklu "Jazz.pl".


Posłuchaj
04:44 Jedynka-28-01-2021-muzyczna-jedynka.mp3 Radiowa Dwójka startuje z nowym cyklem "Jazz.pl" (Muzyczna Jedynka)

 

Pomysłodawczynią koncertów była dyrektor Dwójki Małgorzata Małaszko-Stasiewicz. - Cykl dotyczy wsparcia polskich artystów w obecnej pandemicznej sytuacji - wyjaśnia redaktor Andrzej Cezary Zieliński z Dwójki. Jest jednocześnie otwarciem się programu na nowe technologie, np. streaming wideo, który będzie dostępny na Facebooku.

Koncerty "Jazz.pl" będą nadawane ze studiów Polskiego Radia, a wystąpią polscy muzycy. Są kontynuacją koncertów polskich jazzmanów nagrywanych od listopada razem z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia. Nowy cykl będzie nadawany ze Studia S-3, a reżyserem muzycznym przedsięwzięcia będzie Leszek Kamiński – wybitny producent i realizator dźwięku.

Otwierającym będzie kwartet Kazimierz Jonkisz ENERGY. Kazimierz Jonkisz to mistrz jazzowej perkusji, kompozytor, lider, pedagog. Ukończył Wydział Instrumentalny AM w Katowicach. Początkowo grał w zespole dixielandowym, z którym odnosił sukcesy na festiwalu Jazz nad Odrą. Po studiach związał się muzycznie ze Zbigniewem Namysłowskim, z którym nagrał słynny album "Winobranie" (1973). Współpracował ze Studiem Jazzowym Polskiego Radia, Kwintetem Włodzimierza Nahornego, grupami Jazz Carriers i Novi Singers, Tomaszem Stańką, Michałem Urbaniakiem. W 1978 roku założył zespół z Krzesimirem Dębskim, Andrzejem Olejniczakiem i Januszem Skowronem. Nagrał kilka autorskich albumów i ok. 70 płyt z różnymi wykonawcami. Występował z muzykami zza oceanu, m.in. Eddiem Hendersonem, Montym Watersem, Larrym Coryellem, Johnem Hicksem. W trakcie piątkowego koncertu Kazimierz Jonkisz wystąpi w składzie z: Borysem Janczarskim (saksofon tenorowy), Tomaszem Grzegorskim (saksofon tenorowy, sopranowy) i Wojciechem Pulcynem (kontrabas).

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Marcin Kusy

Gość: Andrzej Cezary Zieliński (radiowa Dwójka)

Data emisji: 28.01.2021

Godzina emisji: 13.28

ag