"Tekst inspirowany historią podróżników". Siostry Melosik o utworze "Endless"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 13:22
Siostry - Dagmara i Martyna Melosik, na antenie Programu 1 Polskiego Radia zaprezentowały nowy, anglojęzyczny utwór "Endless", którego tekst jest inspirowany historią dwójki podróżników. Oficjalny teledysk do piosenki ukaże się 5 lutego 2021 r. na kanale YouTube. 
Siostry Melosik
Siostry MelosikFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Piosenka do filmu

"Endless" to jedyny anglojęzyczny utwór Sióstr Melosik, napisany jako ścieżka dźwiękowa filmu dokumentalnego "Heading Liberty". Film opowiada historię pary podróżników, którzy mimo braku doświadczenia żeglarskiego postanawiają samotnie przepłynąć Pacyfik w poszukiwaniu wolności, prawdy o świecie i sobie samych.


Posłuchaj
07:14 2021_02_02 13_20_14_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 "Tekst jest inspirowany historią podróżników". Siostry Melosik o utworze "Endless" (Muzyczna Jedynka)

 

- To jest bardzo ciekawa historia tej piosenki. Ona miała być na napisach końcowych filmu nagranego przez parę podróżników, prywatnie naszych przyjaciół, którzy postanowili bez wcześniejszego doświadczenia przepłynąć Pacyfik we dwoje - mówi w "Muzycznej Jedynce" Dagmara Melosik. - Udała im się ta sztuka, natomiast film niestety nie powstał, w przeciwieństwie do muzyki do niego. Przyjaciele poprosili nas o udźwiękowienie tego obrazu, my napisałyśmy kilka utworów, z czego właśnie "Endless" jest takim najbardziej odrębnym bytem - dodaje. 

źródło: Siostry Melosik/Youtube

"Tekst okazał się proroczy"

Tekst piosenki jest inspirowany historią wspomnianej dwójki podróżników. - Okazał się on proroczy, dlatego że pozwoliliśmy sobie zawrzeć w słowach takie pytanie, czy należy wartość danej relacji oceniać po tym, czy będzie miała "happy end", czy nie - zdradza Dagmara Melosik. - W przypadku tej pary doszło do rozstania, ale czy żałują wspólnej przygody i czasu, który wspólnie spędzili, nie sądzę. O tym jest ta piosenka - dodaje. 

W produkcji muzycznej do minimum ograniczona została ingerencja elektroniki – usłyszymy za to organy Hammonda, gitarę DOBRO czy kontrabas. Również w warstwie wizualnej zrealizowanej w jednym ujęciu zrezygnowano z filtrów i korekcji barw.


Która z sióstr pisze słowa, a która tworzy muzykę? - Nie mamy sztywno zarysowanych granic - mówi Martyna Melosik. - Zazwyczaj jest tak, że ja wychodzę z pomysłem na linię melodyczną, a Dagmara ją poprawia i dopisuje tekst - dopowiada wokalistka. 

Czytaj również: 

***

Siostry Melosik to duet tworzony przez bliźniaczki Dagmarę i Martynę. Wokalistki, kompozytorki, instrumentalistki, autorki tekstów. Śpiewają od najwcześniejszego dzieciństwa. W 2011 siostry Melosik z singlem „Żeńsko-męska gra” zostały nominowane do nagrody Eska Music Awards 2011. 

Współpracują z wieloma polskimi artystami, zarówno jako chórzystki (m.in. Ania Dąbrowska, Natalia Kukulska), jak i autorki tekstów i muzyki dla wielu wybitnych wykonawców. 

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Maria Szabłowska 

Goście: Dagmara i Martyna Melosik (wokalistki)

Data emisji: 2.02.2021 r. 

Godzina emisji: 13.22

mat. prasowe/ans

Czytaj także

Powrót do kultowej Republiki. Krzywański: sentyment do moich korzeni

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 17:56
- Mam sposób na to, żeby wracać do Republiki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Krzywański, gitarzysta legendarnego zespołu Republika oraz filar tria Bończyk / Krzywański / Nowak. Już za kilka dni premierę będzie miała ich nowa płyta "Czarno-białe ślady".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piosenka Romualda Lipki dla Mariusza Wawrzyńczyka. Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 13:18
Do sieci właśnie trafił najnowszy utwór Mariusza Wawrzyńczyka zatytułowany "Czas", do którego muzykę skomponował lider zespołu Budka Suflera Romuald Lipko. W Programie 1 Polskiego Radia piosenkarz opowiada, dlaczego nieżyjący już artysta zdecydował się podarować mu swoją kompozycję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwyciężczynie "The Voice Senior". Wkrótce płyta sióstr Szydłowskich

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 14:10
Zwyciężczynie pierwszej edycji show "The Voice Senior" - pochodzące z Łodzi siostry Elżbieta, Jolanta i Krystyna Szydłowskie - w "Muzycznej Jedynce" przedpremierowo zaprezentowały piosenki ze swojego debiutanckiego albumu zatytułowanego "Siostry Szydłowskie", którego premierę zaplanowano na 5 lutego.
rozwiń zwiń