Nowa odsłona "Czasu ołowiu". Hołd dla artystów, których już nie ma

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 17:38
Ten przebój przed laty rozsławił Budkę Suflera, natomiast dziś jego nowa wersja stała się hołdem złożonym nieżyjącym artystom polskiej sceny muzycznej, m.in. Romualdowi Lipce. - Niestety do tej listy, która jest wymieniona w utworze, doszło parę nowych nazwisk… Wielkich nazwisk - mówi o nowej aranżacji "Czasu ołowiu" Grzegorz Skawiński.
Grzegorz Skawiński
Grzegorz SkawińskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Zbigniew Krzywański FREE 1200.jpg
Powrót do kultowej Republiki. Krzywański: sentyment do moich korzeni
Posłuchaj
10:10 2021_02_03 14_26_52_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 #RazemRobimyDobro i "Czas ołowiu" w nowej odsłonie (Muzyczna Jedynka)

Piosenka "Czas ołowiu" Budki Suflera poświęcona była zmarłym postaciom estrady i filmu w latach 70. i 80. Grupa muzyków w ramach projektu #RazemRobimyDobro! postanowiła wspólnie nagrać jej nową wersję, którą przygotował autor tekstu do "Czasu ołowiu" - Marek Dutkiewicz. W ten sposób Grzegorz Skawiński, Kasjan Cieśla, Natalia Zastępa, Katarzyna Wilk, Kuba Badach, Wojciech Cugowski, Marek Kaliszuk i Mateusz Ziółko chcieli uczcić pamięć genialnych muzyków, których już nie ma z nami, m.in. Romualda Lipki, Czesława Niemena, Zbigniewa Wodeckiego czy Anny Jantar.

- Niestety do tej listy, która jest wymieniona w utworze, doszło parę nowych nazwisk… Wielkich nazwisk. Myślę, że zmiana tekstu w jakimś sensie oddaje hołd tym ludziom i właściwie ich pamięci - komentuje Grzegorz Skawiński.

Nieprzypadkowa data premiery

Data premiery, która odbędzie się 6 lutego, jest nieprzypadkowa. Będzie to pierwsza rocznica odejścia Romualda Lipki. - Współpracowałem z Romualdem i znałem się z nim także prywatnie. Mógłbym nawet zaryzykować stwierdzenie, że przyjaźniliśmy się z Romkiem. Był fantastycznym artystą i kompozytorem wielu wspaniałych przebojów. Prywatnie był również bardzo ciepłym człowiekiem i naprawdę wyjątkową osobą. Poniekąd emanowało z niego to dobro, o którym teraz mówimy. Szkoda, że nie ma go już z nami. Na szczęście jednak pozostały po nim wspaniałe utwory - wspomina Grzegorz Skawiński.

Wspólny projekt

- Wszyscy nagrywaliśmy to online, gdzieś tam z daleka. Jako producent poukładał to świetnie Michał Pietrzak, który też bardzo ładnie podobierał głosy. Powiem szczerze, że byłem nawet bardzo przyjemnie zaskoczony i zdumiony, że różne osoby, osobowości i wokale zabrzmiały razem bardzo spójnie - opowiada Grzegorz Skawiński.

- Jestem bardzo wdzięczny, że mogę uczestniczyć w tak pięknym projekcie, jakim jest #RazemRobimyDobro! oraz stać u boku tak wspaniałych artystów jak Grzegorz Skawiński czy pozostałe osoby biorące udział w tym projekcie - dodaje Kasjan Cieśla.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Marcin Kusy

Goście: Grzegorz Skawiński, Kasjan Cieśla (muzycy)

Data emisji: 3.02.2021

Godzina emisji: 14.26

DS

Czytaj także

Patrycja Markowska: czerpię energię z ludzi

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 15:00
- Nie tracę nadziei i wierzę, że będzie dobrze, że jeszcze będzie pięknie i wspaniale. Taką miałam myśl, śpiewając ten utwór - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Patrycja Markowska o najnowszym singlu "Pod wiatr". Czy jest to zapowiedź nowej płyty? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Album "95 lat Polskiego Radia". Herdzin: warto pokazać, co nam w duszy gra

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 16:48
- Z tych utworów, które z reguły są genialne i ponadczasowe, można wydobyć drugie, trzecie i czwarte dno - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adam Sztaba, który wraz z Krzysztofem Herdzinem, zaaranżował na nowo przeboje sprzed lat do dwupłytowego wydawnictwa "95 lat Polskiego Radia". Na czym polegała ich praca?
rozwiń zwiń