"Miał niesamowitą łatwość komponowania". Wspomnienie o Antonim Kopffie

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 14:35
Muzyk zmarł dziś w nocy, po długiej chorobie. Miał 76 lat. Jest autorem przebojów takich jak "Bądź moim natchnieniem", "Do zakochania jeden krok" czy "Ktoś między nami". Tworzył muzykę do filmów i spektakli teatralnych i telewizyjnych, m.in. do Kabaretu Olgi Lipińskiej. Był także producentem muzycznym festiwali w Opolu, Mrągowie i Sopocie. Wykładał w łódzkiej Wyższej Szkole Filmowej.
Opole, 24.06.1988. XXV Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Próby przed festiwalem. Nz. od lewej: kompozytor Antoni Kopff oraz piosenkarki Zdzisława Sośnicka, Majka Jeżowska, Hanna Banaszak
Opole, 24.06.1988. XXV Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Próby przed festiwalem. Nz. od lewej: kompozytor Antoni Kopff oraz piosenkarki Zdzisława Sośnicka, Majka Jeżowska, Hanna BanaszakFoto: PAP/Krzysztof Świderski

Posłuchaj
04:18 Jedynka/MJ wspomnienie Szabłowska 11.02.2021.mp3 Maria Szabłowska wspomina zmarłego kompozytora Antoniego Kopffa (Muzyczna Jedynka)

 

- To był człowiek o niesłychanym poczuciu humoru, skłonny do żartów. Miał niesamowitą łatwość komponowania - wspomina na antenie radiowej Jedynki dziennikarka muzyczna Maria Szabłowska. 

Wiele kompozycji Antoniego Kopffa wykonywał działający od lat 60. zespół Partita, w którego skład wchodziła przez pewien czas Alicja Majewska, a także grupa Respekt z młodą Krystyną Prońko. - Był także związany z Polskim Radiem, bo na samym początku kariery pracował jako realizator dźwięku w rozgłośni rzeszowskiej PR - mówi Maria Szabłowska. - Potem utworzył grupę wokalno-instrumentalną Respekt i tam znalazła się wtedy nikomu jeszcze nie znana Krystyna Prońko - dodaje. 

Artysta tworzył muzykę dla czołówki polskiej estrady, m.in. Anny Jantar, Ireny Jarockiej, Krzysztofa Krawczyka, Zbigniewa Wodeckiego czy Andrzeja Dąbrowskiego, który przez lata wykonywał jego słynny przebój "Do zakochania jeden krok". 

Czytaj również: 

Twórca filmów, spektakli teatralnych

Muzyk pracował też jako producent telewizyjny, twórca muzyki do filmów i spektakli teatralnych. Był także producentem muzycznym festiwali w Opolu, Mrągowie i Sopocie. To on w 1983 roku, jako juror Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Młodzieżowej w Katowicach, odkrył popularny potem duet Universe.

***

Antonii Kopff urodził się 19 sierpnia 1944 roku w Tarnowie. Ukończył Wychowanie Muzyczne w Studium Nauczycielskim w Krośnie. Pracował jako realizator dźwięku w Rozgłośni Rzeszowskiej Polskiego Radia. W latach 1989-1991 był wykładowcą w łódzkiej szkole filmowej. W ostatnich latach ciężko chorował.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Anna Will

Gość: Maria Szabłowska 

Data emisji: 11.02.2021 r. 

Godzina emisji: 13.24

IAR/ans

Czytaj także

Aga Dyk: czas pokazać drugą twarz. Piosenkarka śpiewa erotyk

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 17:27
"Proszę jeszcze raz" to nowa piosenka Agi Dyk, wokalistki zespołu Brathanki, która tym razem występuje w solowym repertuarze. W ocenie prowadzącego "Muzyczną Jedynkę" Zbigniewa Zeglera to erotyk z dość śmiałym tekstem. Wokalistka mówi, że przyszedł ten czas, żeby pokazać drugą twarz Agi Dyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Utwór "Skrzydła" w nowej wersji. Sound'n'Grace: wróciliśmy w nim do naszych korzeni

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 16:14
Utwór "Skrzydła" w oryginalnej wersji znalazł się na wydanej w ubiegłym roku płycie Sound'n'Grace "Początek". Piosenka w nowej aranżacji została zarejestrowana na żywo w kościele bernardynów w Warszawie.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piosenki z warszawskim klimatem. "Projekt Volodia gra Grzesiuka"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 15:30
Projekt Volodia wziął na warsztat piosenki legendarnego Stanisława Grzesiuka. - To trochę misja, aby ocalić od zapomnienia piosenki przedwojenne i lekko powojenne oraz zachować ten miejski folklor - mówi w Programie 1 Polskiego Radia lider zespołu Janusz Kasprowicz.
rozwiń zwiń