Marek Dutkiewicz: nowa wersja "Czasu ołowiu" to hołd dla Romualda Lipki

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 15:42
"Czas ołowiu" to kultowy utwór z repertuaru Budki Suflera, nagrany w 1982 roku, oryginalnie śpiewany przez Felicjana Andrzejczaka. Autorem niezapomnianego tekstu jest Marek Dutkiewicz, legenda polskiej muzyki, twórca słów do około tysiąca polskich przebojów. W nowej wersji Marek Dutkiewicz zaktualizował tekst refrenu tak, by stał się hołdem dla tych artystów polskiej sceny, po których pozostała niewypowiedziana pustka.
Marek Dutkiewicz
Marek DutkiewiczFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

dutkiewicz1200.jpg
Marek Dutkiewicz: do dziś proszą mnie o numer telefonu do Jolki

Marek Dutkiewicz wyjaśnia, że napisanie nowej wersji przeboju nie do końca było jego inicjatywą. Zgłosiło się do niego dwóch kolegów Jarek Jurek, menadżer i Michał Pietrzak, kompozytor oraz producent. To oni wpadli na pomysł, żeby zmodyfikować refren piosenki i nazwiska gwiazd, które odeszły, zastąpić imionami polskich idoli sceny i estrady.


Posłuchaj
11:30 2021_02_16 13_24_14_PR1_muzyczna_jedynka.mp3 "Czas ołowiu" w nowej wersji (Muzyczna Jedynka)

 


dutkiewicz marek nierubiec marcin kusy marcin PR1 1200x660.jpg
"Jest taki dom" - piosenka, która powstała z potrzeby serca

- Ja na początku się żachnąłem, ale potem stwierdziłem, że jest to pomysł, bo utwór ma już prawie 40 lat i nazwiska nie wszystkich wymienionych w oryginalnej wersji jeszcze coś młodemu pokoleniu mówią - wyjaśnia. Dla przykładu Romy Schneider to już zapomniana gwiazda, a Steve’a McQueena publiczność raczej kojarzy z amerykańskim reżyserem, a nie ze świetnym aktorem, choćby w takim filmie jak "Bullitt". Poeta przyznaje, że pomysł się sprawdził i wiele osób chwali twórców za pomysł.

Powstało wideo do tej piosenki, a data premiery piosenki i wideo jest nieprzypadkowa - 6 lutego przypada pierwsza rocznica śmierci Romualda Lipki, kompozytora muzyki do tego przeboju. - 30-40 procent moich przebojów to jemu zawdzięczam - przyznaje gość Programu 1 Polskiego Radia.

 Razem Robimy Dobro/Youtube

W "Czasie ołowiu" AD 2021 śpiewają: Katarzyna Wilk, Natalia Zastępa, Grzegorz Skawiński, Kuba Badach, Mateusz Ziółko, Wojtek Cugowski, Marek Kaliszuk i KasjaN (Kasjan Cieśla). Wszyscy artyści i twórcy wzięli udział w projekcie pro bono, a dochód ze sprzedaży piosenki zostanie przeznaczony na doposażenie oddziałów rehabilitacyjnych Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą".

W wersji z 1982 roku "Czas ołowiu" śpiewał Felicjan Andrzejczak. W latach 1982-84 był frontmanem Budki Suflera, zastępując mającego problem z głosem Romualda Czystawa. Dzięki temu polska muzyka rockowa otrzymała trzy wielkie przeboje - oprócz "Czasu ołowiu" również "Noc komety" oraz legendarną "Jolka, Jolka pamiętasz".

Rekaat/Youtub

Czytaj także:

W rozmowie Marek Dutkiewicz mówi również o procesie o bezprawne wykorzystanie tytułu piosenki "Malinowy król" autorstwa jego i Romualda Lipki. Tytuł ten producenci pomidorów malinowych zawłaszczyli i bez pozwolenia wykorzystali w reklamie pomidorów.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Maria Szabłowska 

Gość: Marek Dutkiewicz (autor tekstów)

Data emisji: 16.02.2021 

Godzina emisji: 13.24

ag

Czytaj także

Nowe przeboje zespołu NaVi  

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 18:07
Marek Dutkiewicz i Paweł Poszytek opowiadają o swojej współpracy, a także reedycji albumu zespołu NaVi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Dutkiewicz: mam nadzieję, że ten luz czeka nas już za chwilę

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 16:20
W obecnych czasach, kiedy otacza nas przygnębiająca atmosfera koronawirusa, piosenka ma duże znaczenie dla podtrzymania ducha. - Żeby nie trzymać państwa dłużej w niepewności zagramy "Dmuchawce, latawce, wiatr", czyli taką zwiewną, letnią piosenkę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marek Dutkiewicz, autor tekstów wielu polskich przebojów.
rozwiń zwiń