"Pandemia Blues". Jerzy Grunwald: dziś uczymy się żyć na nowo

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 15:35
- Starajmy się nie poddawać, bo jeżeli to zrobimy, wtedy pora umierać. Światowa sytuacja jest taka, jaka jest i chyba to był czas, aby coś muzycznie wyrazić na ten temat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o utworze "Pandemia Blues”" Jerzy Grunwald.
Jerzy Grunwald
Jerzy GrunwaldFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

czarne zloto warszawy.jpg
"Czarne Złoto Warszawy". Ćirlić: płyty zawsze pojawiały się na giełdach

Blisko roku temu pandemia koronawirusa na stałe wkradła się do naszego życia. Doniesienia o COVID-19 towarzyszą nam na co dzień i stają się także inspiracją dla muzyków. Między innymi do tematu pandemii w swoim nowym utworze nawiązuje Jerzy Grunwald.

- Niestety dzisiaj wszyscy cierpimy i po prostu staramy się jakoś funkcjonować, co nie jest łatwe, ponieważ otaczają nas wiadomości, które nie są pozytywne. O tym mówi ta piosenka, która jest pewnego rodzaju opowieścią o całej historii - przybliża Jerzy Grunwald.

Posłuchaj
09:21 2021_02_16 14_27_18_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Jerzyn Grunwald: niestety dzisiaj wszyscy cierpimy i po prostu staramy się jakoś funkcjonować, co nie jest łatwe (Muzyczna Jedynka)

Wątpliwości w oparciu o "za" i "przeciw"

Artysta przyznaje, że w "Pandemia Blues" pozwolił sobie również na cień wątpliwości, ale - jak zaznacza - bez upolityczniania utworu, tylko w oparciu o informacje "za" i "przeciw". - Dziś praktycznie uczymy się na nowo żyć, jak brzmi jedna z linijek w tej piosence. Musimy to przyjąć na klatę i nie poddawać się, tylko obserwować, jak do tego podejść i jak dalej funkcjonować - twierdzi muzyk.

Jak dodaje Jerzy Grunwald, starał się wykonać swój najnowszy utwór w taki sposób, aby był on piosenką popową o zacięciu bluesowym.

- Dużo radości daje mi gitara. Staram się trochę odizolować od tych wszystkich informacji, bo znamy je już na pamięć. Starajmy się po prostu o siebie dbać i być ostrożni - słyszymy.

Czytaj także:

  ***

  Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

  Prowadziła: Maria Szabłowska 

  Gość: Jerzyn Grunwald (muzyk)

  Data emisji: 16.02.2021 

  Godzina emisji: 14.27

  DS

  Czytaj także

  Piosenki z warszawskim klimatem. "Projekt Volodia gra Grzesiuka"

  Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 15:30
  Projekt Volodia wziął na warsztat piosenki legendarnego Stanisława Grzesiuka. - To trochę misja, aby ocalić od zapomnienia piosenki przedwojenne i lekko powojenne oraz zachować ten miejski folklor - mówi w Programie 1 Polskiego Radia lider zespołu Janusz Kasprowicz.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Kasia Cerekwicka o nowej płycie. "Inspirowałam się wydarzeniami z własnego życia"

  Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 16:25
  Światło dzienne ujrzał właśnie nowy singiel Kasi Cerekwickiej zatytułowany "Nigdy", który promuje jej najnowszy album "Pod skórą". - Ta płyta jest dla mnie najbardziej intymna i najbardziej moja - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kasia Cerekwicka. Dlaczego jest też pewnego rodzaju podsumowaniem?
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Kasia Moś: w tej piosence zakochałam się od pierwszego odsłuchania

  Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 16:07
  - Od pierwszego dźwięku słyszałam w tym utworze wielki potencjał - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kasia Moś, która wspólnie z zespołem Happy Prince nagrała singiel "Częściej". Czy ta piosenka nieprzypadkowo ukazuje się tuż przed walentynkami?
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  "Miał niesamowitą łatwość komponowania". Wspomnienie o Antonim Kopffie

  Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 14:35
  Muzyk zmarł dziś w nocy, po długiej chorobie. Miał 76 lat. Jest autorem przebojów takich jak "Bądź moim natchnieniem", "Do zakochania jeden krok" czy "Ktoś między nami". Tworzył muzykę do filmów i spektakli teatralnych i telewizyjnych, m.in. do Kabaretu Olgi Lipińskiej. Był także producentem muzycznym festiwali w Opolu, Mrągowie i Sopocie. Wykładał w łódzkiej Wyższej Szkole Filmowej.
  rozwiń zwiń