Konkurs Muzyki Folkowej. Kędziorek: wielu artystów zyskuje grając na żywo

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 14:31
Po niemal dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią, Radiowe Centrum Kultury Ludowej planuje kolejną odsłonę muzycznego konkursu, towarzyszącego Folkowemu Festiwalowi Polskiego Radia "Nowa Tradycja". - Chciałbym, żeby przyjechali do nas muzycy, którzy zakwalifikują się do finału Konkursu Muzyki Folkowej i żeby mogli spotkać się bezpośrednio przynajmniej z jurorami - mówi Piotr Kędziorek, szef RCKL.
Słowianoczki na Nowej Tradycji 2010
Słowianoczki na Nowej Tradycji 2010Foto: Grzegorz Śledź

dutkiewicz marek PR1 1200x660.jpg
Marek Dutkiewicz: nowa wersja "Czasu ołowiu" to hołd dla Romualda Lipki
Posłuchaj
10:46 2021_02_17 13_21_38_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Piotrowi Kędziorkowi zależy na tym, żeby finaliści konkursu mogli spotkać się na żywo z jurorami (Muzyczna Jedynka)

Konkurs Muzyki Folkowej, który organizowany jest dla młodych solistów i zespołów razem z konkursami fonograficznymi Polskiego Radia (Folkowy Fonogram Roku, Fonogram Źródeł), stanowi od lat najaktualniejszą i wszechstronną prezentację polskiej sceny muzyki folkowej i tradycyjnej minionego roku. W jakiej formie zostanie przeprowadzony w 2021 roku?

- Nie wiemy, co wydarzy się, bo wszyscy żyjemy w niepewności, co do warunków pandemicznych, ale mamy nadzieję, że w połowie maja będziemy mogli spotkać się w Studiu Lutosławskiego na przesłuchaniach konkursowych. Jak one będą wyglądały, to zależy od sytuacji z epidemią koronawirusa - przyznaje Piotr Kędziorek.

Ważna jest obecność

Piotrowi Kędziorkowi zależy na tym, żeby finaliści konkursu mogli spotkać się na żywo z jurorami. - Ocenianie samych zgłoszeń i plików dźwiękowych nie jest tym samym, co konfrontacja na scenie. Zresztą bardzo dużo artystów wiele zyskuje, grając na żywo, ponieważ nie każdy ma dostęp do profesjonalnego studia i nie każdy ma też w zespole realizatora dźwięku - tłumaczy.

Jak zapewnia dyrektor RCKL, skład jury - tak jak zawsze - będzie wychodził poza światek folkowy. Dzięki temu jurorzy będą mogli spojrzeć na artystów w pewien sposób nieco z zewnątrz. W przeszłości przewodniczącymi jury byli m.in. Zbigniew Namysłowski i Czesław Niemen.

Źródło: Radiowe Centrum Kultury Ludowej/KRZIKOPA, "Koncert laureatów Festiwalu Nowa Tradycja 2019"

Będą koncerty polskich artystów?

Jeżeli sytuacja pandemiczna na to pozwoli, organizatorzy planują przygotować dla publiczności koncerty.

- W ubiegłym roku przyjęliśmy zasadę, że najbliższa „Nowa Tradycja” będzie na pewno wyłącznie polską odsłoną festiwalu. Wpływają na to przyczyny praktyczne, bo trudniej wyobrazić sobie ściągnięcie gwiazd muzyki światowej na maj tego roku, ale też jest to przede wszystkim gest w kierunku polskich muzyków. To im się należy, ponieważ wiemy, że również są bardzo wytęsknieni festiwalu, atmosfery konkursu i kontaktu z widownią - przybliża Piotr Kędziorek.

Czytaj także:

Jak się zgłosić?

Zgłoszenia do konkursu można wysyłać do 31 marca 2021. Spośród nadesłanych propozycji dziennikarze Radiowego Centrum Kultury Ludowej do 12 kwietnia wybiorą wykonawców i zespoły, które zakwalifikują się do przesłuchań konkursowych. Drugi, końcowy etap zmagań odbędzie się 14 i 15 maja w czasie festiwalu. Uroczysty koncert laureatów odbędzie się 16 maja. Zwycięzcy konkursu zostaną również zaprezentowani szerszej publiczności na antenach Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Marcin Kusy

Gość: Piotr Kędziorek (dyrektor RCKL)

Data emisji: 17.02.2021

Godzina emisji: 13.21

DS

Czytaj także

Konkurs Muzyki Folkowej. "Zamierzamy wystartować 15 lutego z eliminacjami"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 11:55
- Pomimo pandemii koronawirusa sporo się dzieje na polskiej scenie muzycznej. Wielu artystów, mając więcej czasu na tworzenie niż na pokazywanie swojej sztuki, wykorzystało ten czas bardzo twórczo - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Kędziorek z Radiowego Centrum Kultury Ludowej. 
rozwiń zwiń