Klątwa Ondyny. Wypych: w ten projekt zaangażowało się wielu znakomitych artystów

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 16:07
"Ondinata. Pieśni dla Ondyny" to niezwykły projekt muzyczny, którego celem jest wsparcie badań nad lekiem na tzw. klątwę Ondyny. - Dziecko chore na CCHS przestaje oddychać podczas snu i odchodzi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sebastian Wypych. W nagranie tego dwupłytowego albumu zaangażowało się wielu czołowych artystów, m.in. Kayah, Gaba Kulka i Ania Karwan.
Sebastian Wypych
Sebastian WypychFoto: Wojciech Kusiński / PR

Stanisław Grzesiuk Polonia 1200.jpg
Piosenki z warszawskim klimatem. "Projekt Volodia gra Grzesiuka"
Posłuchaj
09:54 2021_02_18 14_29_02_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Pomysłodawcami projektu są Magda Hueckel i Tomasz Śliwiński, współzałożyciele Fundacji Zdejmij Klątwę, którzy są również autorami nominowanego do Oscara filmu „Nasza klątwa” (Muzyczna Jedynka)

Sebastian Wypych mówi wprost, że album "Ondinata. Pieśni dla Ondyny", który ukaże się już 28 lutego, zrodził się w wielkim cierpieniu, ponieważ dotyczy tej rzadkiej choroby, ale jednocześnie dzięki swojej premierze zrobi wiele dobrego. - Klątwa Ondyny to bardzo mało znana choroba, przez co niewiele osób wie o jej istnieniu. Objawia się w ten sposób, że podczas snu dziecka od mózgu płynie informacja, że nie musi oddychać. Niestety dziecko przestaje wtedy oddychać i odchodzi - wyjaśnia Sebastian Wypych.

Jak okazuje, u dzieci chorych na CCHS nie pracują pewne obszary mózgu. Stąd też dzieci, które usypiają, muszą być kontrolowane i intubowane, żeby mogły oddychać.

Wcześniej film, teraz album

Pomysłodawcami projektu są Magda Hueckel i Tomasz Śliwiński, współzałożyciele Fundacji Zdejmij Klątwę, którzy są również autorami nominowanego do Oscara filmu "Nasza klątwa". - To jest jakby kontynuacja tego projektu. Magda Hueckel i Tomek Śliwiński kontynuują poszukiwania i powołali do życia fundację, która ma zebrać pieniądze na przeprowadzenie badania i wynalezienie leku na tę chorobę - opowiada gość Jedynki.

Magda Hueckel i Tomasz Śliwiński początkowo chcieli stworzyć płytę z kołysankami, która uprzyjemniałaby czas usypiającym dzieciom. Z pomysłu zrodziło się jednak coś więcej.

- 28 lutego odbędzie się premiera dwupłytowego albumu z utworami, które zostały specjalnie napisane bądź podarowane przez artystów. Jedna z płyt zawierająca kołysanki będzie przeznaczona dla dzieci, a druga będzie składała się z utworów, które już nie są kołysankami, ale pozostają w atmosferze i tonacji dotyczącej snu oraz dzieci. W ten projekt udało się zaangażować naprawdę znakomitych artystów. Jacek Cygan napisał tekst do dwóch kołysanek, są też Kayah, Ania Karwan, Gang Tango, Maria Pomianowska, Gaba Kulka, Cezary Duchnowski, Agata Zubel i wielu innych artystów - tłumaczy Sebastian Wypych.

Dźwięki maszyn to kołysanka dla rodziców

Sebastian Wypych zdradza, że prawie rok temu obiecał Magdzie Hueckel i Tomaszowi Śliwińskiemu pomoc w zaangażowaniu znanych artystów w ich projekt, co się udało.

- Kiedy już prawie wszystkie kołysanki były nagrane, zaproponowałem również: "Słuchajcie, a może uruchomcie te maszyny? Chciałbym posłuchać, jak pracuje taka maszyna oraz podłączone do niej dziecko". Postanowiłem, że skomponuję utwór oparty na odgłosach tych maszyn. Myślę, że w ten sposób powstał przepiękny utwór oparty na odgłosach maszyn, który w genialny sposób zaśpiewała Ania Karwan (…). Opowiada o tej dziwnej kołysance, którą rodzice słyszą każdej nocy. Jeżeli maszyny pracują i jest ten odgłos, jest dobrze, bo to oznacza, że dziecko oddycha - mówi o "Kołysance dla Ondyny" Sebastian Wypych.

Czytaj także:

  ***

  Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

  Prowadził: Paweł Sztompke

  Gość: Sebastian Wypych (muzyk)

  Data emisji: 18.02.2021 

  Godzina emisji: 14.29

  DS

  Czytaj także

  "To była rewolucja w myśleniu". Mija 30 lat od premiery legendarnego musicalu

  Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 16:50
  Właśnie mija 30. rocznica wystawienia prapremiery musicalu "Metro". - Wcześniej nikt w Polsce tak poważnie nie pomyślał o nastoletniej publiczności - mówi w Programie 1 Polskiego Radia reżyser Janusz Józefowicz. Musical, jak okazało się, miał ogromy wpływ na polską scenę teatralno-piosenkową. A jak było na Broadwayu?
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  "Czarne Złoto Warszawy". Ćirlić: płyty zawsze pojawiały się na giełdach

  Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 16:27
  - W sklepach płytowych w czasach Polski Ludowej było dosyć trudno o płyty, ponieważ szybko znikały z półek - opowiada w Programie 1 Polskiego Radia Aleksandar Ćirlić, reżyser filmu "Czarne Złoto Warszawy". Jego produkcja jest dokumentem ukazującym zjawisko warszawskiej kultury winylowej z perspektywy ludzi, bez których nie mogłaby zaistnieć.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  "Wyjątkowy utwór". Iwona Węgrowska o nowym singlu "Nic na siłę"

  Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 16:12
  - "Nic na siłę" to jest wyjątkowy utwór. Bardzo się cieszę, że wspólnie z producentem Łukaszem Gorczycą podjęliśmy współpracę, gdyż stworzyliśmy coś innego niż dotychczas - mówiła na antenie radiowej Jedynki Iwona Węgrowska. 
  rozwiń zwiń