NaVi i Grzegorz Wilk ze wspólnym projektem. "Trochę rocka nie zaszkodzi w tym plastikowym świecie"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 15:45
- W zespole NaVi charakterystyczne jest to, że mało się tutaj gada, a robi dużo, czyli po prostu gra się. Dlatego też ta współpraca została szybko nawiązana - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Wilk, który wspólnie z NaVi nagrał płytę zatytułowaną "4". W jaki sposób muzycy połączyli siły?
Grzegorz Wilk
Grzegorz Wilk Foto: mat. promocyjne

Martin Lange 1 fot. osiemdziewiec.png
Debiut Martina Lange. "Ta piosenka pokazuje naszą drogę"
Posłuchaj
09:58 2021_03_03 13_26_32_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 "Była najpierw jedna piosenka, potem druga, trzecia…". Jak narodziła się współpraca Grzegorza Wilka i NaVi? (Muzyczna Jedynka)

- To był całkowity przypadek, ponieważ mieliśmy piosenkę, którą chcieliśmy wykonać z męskim wokalem. Zrobiliśmy rozeznanie, przewinęło się parę osób i zupełnie przypadkiem trafiło na Grzesia Wilka. Zarejestrowaliśmy piosenkę, a później szybko okazało się, że Grzesio pasuje również do innych utworów i tak po nitce do kłębka w tej chwili jest to już jakby nierozłączna całość "NaVi i Grzegorz Wilk" - wyjaśnia Paweł Poszytek, lider zespołu NaVi.

Źródło: Agencja Muzyczna Polskiego Radia/NaVi i Grzegorz Wilk, "Walka"

Trochę rocka nie zaszkodzi

Do tej poru NaVi w swojej twórczości łączyło pop z rockiem, jak również wzbogacało tę mieszankę elementami jazzu, bluesa oraz funky. Z kolei Grzegorz Wilk kojarzony jest przede wszystkim z rockiem. Jak zatem wygląda współpraca przy nowym projekcie?

- W zespole NaVi charakterystyczne jest to, że mało się tutaj gada, a robi dużo, czyli po prostu gra się. Dlatego też ta współpraca została szybko nawiązana. Była najpierw jedna piosenka, potem druga, trzecia… Było mniej dyskusji, dostawałem utwory na maila, nagrywaliśmy, robiliśmy i praca toczyła się. Zresztą w zespole wszyscy generalnie zgadzamy się światopoglądowo, dlatego to odcina nam do zera wszelkie kłótnie. Trochę rocka nie zaszkodzi w tym w plastikowym świecie - uważa Grzegorz Wilk.

NaVi po prostu kocha muzykę

Paweł Poszytek wspomina, że przez lata przez NaVi przewinęło się wiele różnych nazwisk, ale już od dłuższego czasu zespół ma swój silny trzon.

- Oprócz Grzesia ten trzon stanowi sekcja rytmiczna z Łodzi, czyli Tomek Zieliński i Przemek Kuczyński, natomiast gitarowo sprawę obsługuję ja razem z Krzysiem Dobiszewskim z Gdańska. W tym składzie odbywa się 80 proc. całej pracy koncepcyjnej, nagraniowej itd. Przez tych wiele lat i przez te cztery płyty zapraszaliśmy też wielu innych muzyków, ponieważ sięgamy do różnych stylów, kochamy muzykę oraz kochamy NaVigować po różnych meandrach muzyki. Cały czas jesteśmy nienasyceni, żeby przekazać wszystkie emocje i kolory, które występują na naszych płytach - zdradza Paweł Poszytek.

Grzegorz Wilki dodaje, że jego zdaniem spójność na płycie nie jest czymś dobry. - To nas wszystkich łączy, że płyta powinna być różnorodna, żeby włączając pierwszy utwór skończyło się na ostatnim, a nie przeskakiwało, grzebało i mówiło, że ten się podoba, a tamten nie. To musi być na tyle różnorodne, żeby słuchacz, który słucha płyty, nie ziewał w trakcie - twierdzi wokalista.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Marcin Kusy

Goście: Paweł Poszytek (NaVi), Grzegorz Wilk (wokalista)

Data emisji: 3.03.2021

Godzina emisji: 13.26

DS

Czytaj także

Nowy singiel Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik. Posłuchaj piosenki "Drzewa"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 13:22
"Drzewa" to drugi singiel promujący album "Astronomia poety. Baczyński" Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik.  Artyści podjęli się autorskiej interpretacji wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Danuta Błażejczyk: tej płycie zawdzięczam swoją siłę

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 16:30
W "Muzycznej Jedynce" w Programie 1 Polskiego Radia Danuta Błażejczyk opowiedziała o płycie wydanej przez Powiat Ciechanowski. Znalazło  się na niej 13 utworów wykonywanych przez artystkę oraz przez Kamila Bijosia. 
rozwiń zwiń