Disneyowski sukces Kuby Badacha. "Jestem bardzo dumny z tej piosenki"

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 16:38
Kuba Badach skomponował i zaśpiewał piosenkę do disneyowskiego filmu "Co w duszy gra". - Cieszę się, że ten utwór sprawia wrażenie prostego. Mam nadzieję, że wtedy szybciej trafi do serc słuchaczy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o "Liczy się tylko to" Kuba Badach. Jak wyglądały prace nad tym utworem?
Kuba Badach
Kuba BadachFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Grzegorz Wilk 1200 mat. prom.jpg
NaVi i Grzegorz Wilk ze wspólnym projektem. "Trochę rocka nie zaszkodzi w tym plastikowym świecie"

Posłuchaj
16:27 2021_03_05 13_23_09_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Tekst do utworu napisała Aleksandra Kwaśniewska, czyli prywatnie żona Kuby Badacha (Muzyczna Jedynka)

Film "Co w duszy gra" to animowana opowieść o nauczycielu muzyki, którego największą pasją jest jazz. Kiedy otrzymuje życiową szansę grania w najlepszym klubie jazzowym w mieście, jedno małe potknięcie sprawia, że przenosi się z ulic Nowego Jorku do... Przedświatów, czyli miejsca, w którym nowe dusze, zanim udadzą się na Ziemię, zdobywają swoje osobowości. Disneyowska produkcja zdobyła już dwa Złote Globy w kategoriach: Najlepszy film animowany i Najlepsza muzyka. Według krytyków filmowych, ma również duże szanse na Oscara. 

Utwór Kuby Badacha zamyka filmową historię, rozbrzmiewając "na napisach końcowych". - Nie ukrywam, że jestem bardzo dumny z tej piosenki - przyznaje Kuba Badach.

DisneyPolskaVevo/Kuba Badach "Liczy się tylko to"

Czasem przywalić, innym razem odpuścić

Jeszcze kilka lat temu gość Jedynki mówił, że najbardziej poruszały go utwory, w których działo się dużo, natomiast "Liczy się tylko to" jest jednak całkowicie inną piosenką. - Czasami trzeba przywalić, a czasami trzeba odpuścić, żeby była pełnia doznań. Jest to utwór, który rozwija się bardzo spokojnie i ma sprawiać wrażenie bardzo prostej piosenki. Pod spodem dzieją się jednak już bardziej złożone rzeczy strukturalne - twierdzi Kuba Badach.

Muzyk zauważa, że "piękne solo Roberta Murakowskiego brzmi prosto, a jest kwintesencją mądrej, jazzowej opowieści zagranej z potężną dawką emocji i serca". - I właśnie te śliczne smyczki, które zaaranżował Adam Sztaba, to też piękna, koronkowa robota, która snuje się pod całą strukturą harmoniczną. Cieszę się, że ten utwór sprawia wrażenie prostego. Mam nadzieję, że wtedy szybciej trafi do serc słuchaczy - wyjaśnia Kuba Badach.

Pandemiczna rozłąka

Tekst do utworu napisała Aleksandra Kwaśniewska, czyli prywatnie żona Kuby Badacha. Artysta nie ukrywa, że dzięki jej słowom piosenka stała się tym, czym być powinna.

- To był tekst, który dział się gdzieś tam w drugim planie naszego życia. Zeszłoroczna pandemia sprawiła, że byliśmy po prostu w rozłące. Moja żona utknęła za granicą, ja byłem w Polsce. Nie mogłem po nią pojechać i byliśmy rozdzieleni przez ponad trzy miesiące. To był dla nas bardzo trudny czas, a jednocześnie był to czas twórczy, gdyż właśnie wtedy spłynęła propozycja stworzenia utworu do "Co w duszy gra". Moja żona pisała niejako też o tych sprawach, które okazały się dla nas najbardziej istotne - opowiada Kuba Badach.

Muzyk zdradza, iż chodzi o to, że "całe szczęście tkwi w przebywaniu z kimś, kogo się kocha, czyli z najbliższymi. Czasami te najprostsze rzeczy są najcudowniejsze i liczy się tylko tu i teraz".

A czy ma już pomysł na piosenkę finałową do drugiej części filmu? - Jeżeli tylko dostanę propozycję tak znakomitą, jak ta, która spłynęła w zeszłym roku, żeby napisać utwór wieńczący to dzieło, podejdę do tego z bardzo dużą powagą i napiszę coś równie dobrego - zapewnia Kuba Badach.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadził: Zbigniew Zegler

Gość: Kuba Badach (muzyk)

Data emisji: 5.03.2021 

Godzina emisji: 13.23

DS

Czytaj także

Kasia Kurzawska: teraz odpowiadam sama za siebie

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 15:50
Kasia Kurzawska wraca na scenę. Znana z Sofy i ze współpracy z Andrzejem Smolikiem wokalistka powraca z nowym singlem "Moja droga". Pomysł na utwór narodził się na boisku należącym do warszawskiego AWF-u.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debiut Martina Lange. "Ta piosenka pokazuje naszą drogę"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 15:28
Mimo że Michał Lange i Marcin Makowiec debiutują ze wspólnym projektem Martin Lange, trudno nazwać ich debiutantami. Artyści współpracowali już m.in. z Rosalie, Reni Jusis, Michałem Szpakiem i Kasią Lins. Teraz jednak przyszedł czas na ich wspólny singiel zatytułowany "Oddychaj".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Danuta Błażejczyk: tej płycie zawdzięczam swoją siłę

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 16:30
W "Muzycznej Jedynce" w Programie 1 Polskiego Radia Danuta Błażejczyk opowiedziała o płycie wydanej przez Powiat Ciechanowski. Znalazło  się na niej 13 utworów wykonywanych przez artystkę oraz przez Kamila Bijosia. 
rozwiń zwiń